شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125726 | |

تاثیر بورس‌کالا در رشد تولید گندم: در صورتی که دولت گندم را براساس کیفیت از کشاورزان خریداری کند هم منصفانه بوده و هم به نفع کشاورزان و بخش کشاورزی است

 تاثیر بورس‌کالا در رشد تولید گندم: در صورتی که دولت گندم را براساس کیفیت از کشاورزان خریداری کند هم منصفانه بوده و هم به نفع کشاورزان و بخش کشاورزی است که برای شفاف‌سازی قیمت و تفکیک محصولات از نظر کیفیت، بورس کالا بهترین بستر معاملاتی است. به گزارش ایلنا، نور محمد تربتی‌نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس به عرضه گندم در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: عرضه گندم در بورس کالا به کشاورزان دلگرمی می‌دهد چراکه آنها به جای روبه رو شدن با واسطه‌ها، محصولاتشان را در بستری امن عرضه می‌کنند و از طرفی بار مالی دولت نیز در خرید تضمینی گندم با استفاده از بورس کالا کاهش می‌یابد؛ از این رو عرضه گندم در بورس کالا به نفع دولت و مردم است. سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: این در حالی است که دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص عرضه گندم در بورس کالا وجود دارد بطوری که برخی معتقدند که باید دولت گندم مورد نیاز را از کشاورزان خریداری کند در حالی که سایر کشورهای دنیا نیز از مزیت‌های بازارهای متشکل و شفاف بهره‌مند می‌شوند و در ایران نیز بورس کالا با عملکرد مطلوب در ایجاد شفافیت توانسته خود را به دیگران ثابت کند. تربتی‌نژاد اظهار کرد: همه محصولاتی که در بورس کالا عرضه می‌شوند دارای کیفیت و استاندارد مشخصی هستند بنابراین کیفیت کالاها نخستین موضوعی است که بورس به آن توجه کرده و زمینه‌یی فراهم می‌کند تا تولیدکنندگان کیفیت را مدنظر قرار دهند لذا یکی از راه‌های افزایش کیفیت گندم، عرضه آن در بورس کالاست. وی افزود: از سوی دیگر ورود گندم به بورس کالا موجب شفاف‌سازی قیمت‌ها شده و در نهایت به نفع کشاورزان تمام می‌شود بنابراین اگر گندم در بورس عرضه شود، به تناسب کیفیت و قیمت به مصرف‌کننده تحویل داده می‌شود که با این اقدام خواسته گندم‌کاران برآورده خواهد شد.

 توجه به توسعه بازار سرمایه مهم‌ترین راه نجات اقتصاد: کارشناسان معتقدند مهم‌ترین راه نجات اقتصاد کشور توجه به توسعه بازار سرمایه و خروج از سفته بازی در بازارهای رقیب است و در صورت فرهنگ‌سازی و اتخاذ یک رویکرد منطقی نسبت به بورس، این بازار می‌تواند بهترین مکان برای جذب نقدینگی سرگردان باشد. به گزارش ایرنا، علی جبل عاملی کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار و افزایش جذابیت بورس در عرصه اقتصاد، بیان کرد: اکنون بازار پول و بانک با مشکلات و تهدیدهایی از جمله فشارهای فرامرزی مواجه است، بنابراین بازار سرمایه می‌تواند محل جذب نقدینگی‌های سرگردان باشد که علاوه بر جمع‌آوری نقدینگی به رشد اقتصادی نیز کمک کند. وی، بازار سرمایه را موتور رشد اقتصادی کشور دانست و افزود: این بازار با تامین مالی شرکت‌ها نقدینگی را به سوی مسیر درست هدایت می‌کند. این کارشناس درباره ظرفیت بازار سرمایه برای جذب نقدینگی از بازارهای موازی مانند ارز و طلا نیز گفت: در صورت وجود یک رویکرد منطقی نسبت به بازار سرمایه، این بازار می‌تواند بهترین مکان برای جذب نقدینگی باشد. وی با بیان اینکه مهم‌ترین راه نجات اقتصاد کشور، توجه به توسعه بازار سرمایه است، افزود: بازار سرمایه در بخش‌هایی مانند سهام، بازار بدهی و تامین مالی می‌تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند. جبل عاملی، به تفاوت‌های بورس و بازارهای موازی اشاره کرد و گفت: بازارهای موازی تحت تاثیر اخبار و سفته بازی‌ها قرار می‌گیرد و رشد می‌کند اما بر بازار سرمایه نظارت می‌شود و هدف مشخصی را دنبال می‌کند. این کارشناس بازار سرمایه به لزوم فرهنگ‌سازی درباره کارکردهای بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: نهادهای مالی و سازمان‌های ذیربط وظیفه دارند تا در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند. جبل عاملی، به لزوم آشنایی دانشجویان و جوانان با بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: مهم‌ترین راه نجات اقتصاد کشور توجه به توسعه بازار سرمایه است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران