شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 125644 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 37 واحدی همراه شد و توانست رقم 108 هزارو 110 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین رو،

گروه بورس|

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 37 واحدی همراه شد و توانست رقم 108 هزارو 110 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین رو، شاخص هم وزن دیروز ۲۵ واحد افت کرد. افزون بر این، شاخص بازار اول هم افتی ۴۲ واحدی داشت اما شاخص بازار دوم ۴۱۱ واحد بالا رفت. این در حالی است که، فعالان بورسی بیش از یک میلیارد و ۵۲۴ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از دو هزار و ۸۲۴ میلیارد ریال بود و در ۷۲ هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید. افزون بر این، معاملات مثبت نماد شرکت‌های پتروشیمی پارس، فولاد خوزستان، گل گهر و ارتباطات سیار بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد نماگر بورس داشت. این در حالی بود که معاملات منفی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی خارک و مپنا با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل مانع رشد بیشتر آن شدند. بر این اساس، بررسی صنایع بورسی نشان می‌دهد که در روز دوشنبه گروه‌های شیمیایی، خودرو و فلزات اساسی با بیشترین ارزش معاملات در صدر جدول برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. همچنین رشد شاخص صنایع انتشار و چاپ و سایر معادن نشان از افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در این دو گروه دارد. این دو گروه بیشترین رشد شاخص صنعت را داشتند. در مقابل گروه‌های سایر مالی و محصولات کاغذی شاهد بیشترین افت شاخص صنعت خود بودند و سهام این گروه‌ها با افت قیمت و بی‌اقبالی بازار همراه بود. علاوه بر این، صنایع خوردو و ساخت قطعات، بانک‌ها و موسسات اعتباری و فلزات اساسی دیروز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند. این در حالی بود که معاملات منفی در گروه‌های محصولات شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها و فرآورده‌های نفتی باعث شد این گروه‌ها بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر بازار داشته باشند. همچنین، صدرنشینی بازار دیروز نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به شرکت‌های پتروشیمی پارس، سازه پویش، سپنتا، داروسازی اکسیر، افست، صنایع شیمیایی فارس و فرآوری مواد معدنی ایران بود. در مقابل نمادهای دوده صنعتی پارس، فرآورده‌های نسوز پارس، پارس خزر، تکنوتار، داروسازی فارابی، کارتن ایران و پتروشیمی خارک با بیشترین کاهش قیمت به کار خود پایان دادند.

 کاهش آیفکس

از سویی دیگر، در میانه هفته پایانی تیر‌ماه 97، معاملات سهام در بازار‌های اول و دوم فرابورس با داد‌و‌ستد بیش از 197 میلیون سهم به ارزش بیش از 582 میلیارد ریال پیگیری شد که این میزان از معاملات در بیش از 146 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. این در حالی بود که در مجموع بازار‌های فرابورس ایران نیز در روزی که گذشت نزدیک به 320 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 816 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت. بر این اساس، روز دوشنبه در بازار پایه بیش از 117 میلیون سهم به ارزش 139 میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌به دست شد که داد‌وستد‌های انجام شده در تابلو ب این بازار حدود 51درصد از حجم و 69 درصد از ارزش معاملاتی بازار پایه را در اختیار گرفت. تابلو ج این بازار نیز دیروز شاهد درج نماد شرکت نوش پونه مشهد (سهامی عام) در نماد «غپونه» در فهرست نرخ‌های بازار پایه فرابورس به عنوان دویست و بیست و هفتمین نماد معاملاتی بود. این نماد در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر و زیرگروه سایر محصولات غذایی قرار دارد. علاوه بر این، در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس دیروز بیش از 5 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) به ارزش بیش از 83 میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌به دست شد که نقل‌و‌انتقال افزون بر 3 میلیون ورقه در نماد «اعتماد» منجر به صدر‌نشینی به لحاظ ثبت بالاترین حجم معاملاتی این نماد در معاملات ETFها شد. همچنین بازار اوراق با درآمد ثابت تغییر مالکیت بیش از یک میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 952 میلیارد ریال را تجربه کرد که «اخزا601» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. این در حالی است که، بررسی معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان‌دهنده معامله نزدیک به 83 هزار ورقه به ارزش بیش از 56 میلیارد ریال است که دادو‌ستد بیش از 23 هزار ورقه به ارزش 16میلیارد ریال در تسه خرداد 97 منجر به صدر‌نشینی این سری از اوراق تسهیلات مسکن در میان سایر تسه‌ها در معاملات این تابلو شد. همچنین در روزی که نماد‌های «هرمز» و «زاگرس» منفی‌ترین اهرم‌ها بر آیفکس بودند شاخص کل فرابورس با سه واحد کاهش در ارتفاع 1215 واحدی ایستاد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران