شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125398 | |

عملکرد کارگزاری‌های بورس در خرداد ماه مشخص می‌کند که در بین ۲۰ کارگزار برتر بازار سرمایه، ۱۰کارگزار بانکی بیش از ۳۴درصد از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند

۳۴درصد معاملات در اختیار ۱۰ کارگزار بانکی

عملکرد کارگزاری‌های بورس در خرداد ماه مشخص می‌کند که در بین ۲۰ کارگزار برتر بازار سرمایه، ۱۰کارگزار بانکی بیش از ۳۴درصد از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند که نشان از نقش ویژه آنها در بورس دارد. به گزارش ایبنا، براساس اطلاعات منتشر شده ازسوی بورس تهران، از بین ۱۰۶شرکت کارگزاری فعال در بازار سرمایه، ۱۰کارگزاری سیستم بانکی با قرار گرفتن در بین ۲۰کارگزاری برتر دوره یک ماهه خرداد ماه ۹۷، به میزان 34.92درصد از کل معاملات بازار سهام را به خودشان اختصاص داده‌اند. بر این اساس، کارگزاری‌های «بانک پارسیان با 14.95درصد، بانک سپه با 4.35 درصد، بانک ملت با 2.27درصد، بانک پاسارگاد با 2.12درصد، بانک مسکن با 2.12درصد، بانک شهر با 2.11درصد، بانک رفاه کارگران با 1.82درصد، بانک خاورمیانه با 1.75درصد، بانک سامان با 1.72درصد و بانک کشاورزی با درصد 1.71» در بین ۲۰ شرکت کارگزاری برتر بورس قرار دارند. این در حالی است که، آمارهای معاملات کارگزاری‌ها در سه ماه بهار سال جاری نشان می‌دهد که بیش از 58.5 میلیارد سهم به ارزش بالغ بر 15.6 هزار میلیارد تومان توسط شرکت‌های کارگزاری در بورس جابه‌جا شده که این میزان در خرداد ماه 24.9 میلیارد سهم به ارزش 6.9هزار میلیارد تومان بوده است. براساس این گزارش معاملات خرداد ماه ۴۴درصد از کل داد و ستدهای سه ماه ابتدایی سال جاری را به خود اختصاص داده است. نگاهی به آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در این حجم از معاملات ۱۰ کارگزار با سهم 42.3درصدی بیش از 4.08هزار میلیارد تومان را به نام خود کرده‌اند و در مقابل 2.8هزار میلیارد تومان دیگر نصیب ۹۶ کارگزار دیگر می‌شود. همچنین کارگزاری بانک پارسیان با 14.95درصد، بیشترین سهم معاملات خرداد را به خود اختصاص داده و کارگزاری مفید نیز با سهم 6.46درصدی با فاصله بیش از دو برابری در رتبه دوم قرار دارد. در عین حال کارگزاری‌های «سپه، حافظ و آگاه» به ترتیب با سهم 2.80، 4.25 و 2.70درصدی در رده‌های سوم، چهارم و پنجم قرار دارند تا مشخص شود در رده‌های اول تا پنجم این لیست دو شرکت کارگزاری بانکی قرار دارند.  

خرید ۸۳ میلیارد سهام در ۶۹ روز معاملاتی

تعداد ۸۳ میلیارد و ۵۴۵ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۶۹ روز معاملاتی در بورس اوراق بهادار داد و ستد شده است که از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۶۹ روز معاملاتی تعداد ۸۳میلیارد و ۵۴۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۲۲۷ هزار و ۱۳۳ میلیارد ریال در ۴ میلیون و ۷۹۷هزار و ۷۰۵ دفعه مورد معامله قرار گرفته است. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۵۳ میلیارد و ۱۷۵میلیون سهم به ارزش ۱۱۱ هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال در ۲میلیون و ۱۷۴ هزار و ۵۷۹ نوبت در بازار اول؛ ۲۹میلیارد و ۱۶۲ میلیون سهم به ارزش ۷۴ هزار و ۹۴۹ میلیارد ریال در ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۷۷۰نوبت در بازار دوم؛ ۲۹میلیون سهم به ارزش ۲۸ هزار و ۲۶۲ میلیارد ریال در ۱۰ هزار و ۸۳۷ نوبت در بازار بدهی؛ ۲ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد ریال در ۵۵۳ نوبت در بازار مشتقه و یک میلیارد و ۱۷۹ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۱۲ هزار و ۳۲میلیارد ریال در ۵۶ هزار و ۹۶۶ نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران