شماره امروز: ۵۴۷

در نشست ستاد تنظیم بازار مقرر شد

| کدخبر: 125328 | |

در نشست ۶ ساعته ستاد تنظیم بازار که با حضور نمایندگان دولت، شرکت‌های تولید‌کننده فولادی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد، مقرر گردید

در نشست ۶ ساعته ستاد تنظیم بازار که با حضور نمایندگان دولت، شرکت‌های تولید‌کننده فولادی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد، مقرر گردید برنامه‌ریزی و سازماندهی لازم برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و فولاد از طریق بورس کالا برای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این اقلام انجام شود. به گزارش کالاخبر، در این جلسه نمایندگان دولت و تولید‌کنندگان محصولات فولادی نیز برای بررسی تنظیم بازار محصولات فولادی حضور یافتند. در این نشست که به ریاست حسن یونس سینکی برگزار شد، مقرر گردید برنامه‌ریزی و سازماندهی لازم برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و فولاد از طریق بورس کالا برای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این اقلام انجام شود. بر این اساس نتیجه نهایی متعاقبا در این زمینه اعلام خواهد شد. در جلسه روز گذشته همچنین با تصویب کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر شد کماکان واردات گوشت گرم گوسفندی با ارز ۳۸۰۰ تومان و پرداخت یارانه ریالی حدود 4هزار تومان برای هر کیلوگرم ادامه یابد.

یارانه ریالی مابه‌التفاوت قیمت تمام شده واردات با قیمت مصوب و تثبیتی تنظیم بازار است. به این ترتیب علاوه بر یارانه ریالی، دولت به ازای واردات هر دلار گوشت، یارانه‌یی برابر با ۴۰۰ تومان یعنی فاصله قیمتی ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ را پرداخت می‌کند. کارگروه ستاد تنظیم بازار از سازمان برنامه و بودجه خواست نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز برای این بخش، جهت پیشگیری از توقف تامین حمایت دولت از سرانه مصرف پروتئین خانوارهای ایرانی اقدام کند. لازم به ذکر است با توجه به کاهش تولید داخلی گوشت گوسفندی از یک سو و افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر خروج غیرقانونی دام زنده سبک از سوی دیگر، قیمت دام زنده افزایش پیدا کرد. با تدبیر ستاد تنظیم بازار کشور و در جهت حمایت از سفره مردم، صادرات رسمی دام زنده ممنوع و هشدارهای لازم برای پیشگیری از خروج غیرقانونی دام اعلام شد. در این راستا به همه استانداران و ماموران گمرکات و نیروهای خدوم مرزی ابلاغ شد تا از خروج هر گونه دام سبک و سنگین جلوگیری کنند. طبق اطلاعات واصله این اقدام ستاد تنظیم بازار منجر به کاهش قیمت دام زنده از ۲۴هزار تومان در هر کیلو به حدود ۲۱هزار تومان در میادین دام شده است. انتظار می‌رود با تداوم اجرای این سیاست، قیمت دام سبک به سطح قیمت‌های قبلی یعنی حدود ۱۶ هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش یابد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران