شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 124927 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 143 واحدی همراه شد و توانست رقم 112 هزارو 490 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین‌رو

گروه بورس|

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 143 واحدی همراه شد و توانست رقم 112 هزارو 490 واحدی را به خود اختصاص دهد. از همین‌رو، در داد وستدهای روز گذشته بورس سرمایه‌گذاران بورسی بیش از یک میلیارد و ۸۳۳ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر ۴ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال بوده و در ۹۹هزار نوبت معاملاتی دست به دست شد. همچنین حجم معاملات در بازار دیروز ۲۶ درصد و ارزش معاملات حدود ۲۰درصد نسبت به روز ماقبل افزایش یافت. این در حالی است که، شرکت ملی مس با معامله بلوکی ۲۵۲ میلیون سهمی به ارزش ۸۲۸ میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد. علاوه بر این، در داد و ستدهای دیروز بورس تهران شاخص کل بورس متاثر از معاملات مثبت در نماد شرکت‌های هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، چادرملو و فولاد خراسان رشد کرد. این در حالی بود که پالایش نفت اصفهان، تاپیکو و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص، مانع رشد بیشتر این متغیر شدند. بر این اساس دیروز شاخص هم‌وزن ۲۵ واحد افت کرد. اما شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۱۱۵ و ۲۳۶ واحد رشد کردند.

 عرضه اولیه در فرابورس

از سوی دیگر در آخرین روز کاری این هفته نخستین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال 97 با کشف قیمت 1700ریالی برای هر سهم شرکت پتروشیمی غدیر در نماد معاملاتی «شغدیر» انجام شد که نزدیک به 147هزار نفر در این عرضه مشارکت کردند. عرضه اولیه 10 درصد از سهام شغدیر معادل 130میلیون سهم این شرکت که در بازه قیمتی 1650 تا 1700 ریالی و به روش ثبت‌سفارش انجام شده بود با تخصیص بیش از 99درصدی سهام به حقیقی‌ها پایان یافت. بر این اساس، در پی این عرضه اولیه حجم معاملات فرابورس ایران در روز گذشته نسبت به روز ماقبل افزایش یافت به گونه‌یی که حجم معاملات در بازار‌های 9‌گانه فرابورس به بیش از 740 میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از 4 هزار و 623 میلیارد ریال رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران