شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد

| کدخبر: 124613 | |

مشکلی برای عرضه شرکت‌های بزرگ اینترنتی در بورس وجود ندارد. شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این مطالب تاکید کرد:

مشکلی برای عرضه شرکت‌های بزرگ اینترنتی در بورس وجود ندارد. شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این مطالب تاکید کرد: هیچ مشکلی برای عرضه شرکت‌های اینترنتی ازجمله دیجی‌کالا و اسنپ که بزرگ‌ترین شرکت‌های اینترنتی ایران به‌شمار می‌روند، وجود ندارد و مشکلاتی که از سوی فعالان صنعت استارت‌آپی مبنی بر وجود مشکلاتی برای عرضه در بورس عنوان می‌شود، صحت ندارد و صرفا این شرکت‌ها با ارزیابی ارزش می‌توانند وارد بورس شوند.

 همکاری با وزارت ارتباطات

به گزارش ایبنا، دبیر شورای عالی بورس درباره فعالیت‌های انجام شده تا به امروز در زمینه ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شفاف‌سازی و آمادگی برای عرضه در بورس و اوراق بهادار ایران، گفت: استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناور از سودآوری بالایی برخوردار هستند و باتوجه به گسترش آنها سازمان بورس ایران در حال پیگیری تخصصی و جدی استارت‌آپ‌ها در فرابورس است؛ البته این شرکت‌ها برای ورود به بخش بورس باید متعهد باشند و در عین حال ارزش‌گذاری آنها از سوی سازمان بورس به‌عنوان یک نهاد رسمی تایید شود که در این زمینه همکاری‌های مشترکی با وزارت ارتباطات در حال انجام است و به زودی نتایج مناسبی حاصل خواهد شد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با اشاره به بحث تامین مالی جمعی، گفت: یکی از موضوعات مهم در زمینه استارت‌آپ‌ها، بحث تامین مالی جمعی یا کراد فاندینگ است که با حمایت سازمان بورس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت عملی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت تعاون پیگیری و درنهایت این دستورالعمل در شورای عالی بورس تصویب شده است و فرابورس هم‌اکنون ماموریت دارد تا فرهنگ‌سازی برای استفاده مردم برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپای خلاق را شروع کند.

محمدی افزود: امکان بهره‌مندی فین‌تک‌ها، استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاران صندوق‌های جسورانه در حال حاضر از بستر تامین مالی جمعی ایجاد شده است؛ البته بسترها آماده شده اما نیاز است تا برای بهره‌گیری از این فضا و استفاده از تامین مالی جمعی فرهنگ‌سازی گسترده‌یی انجام شود تا فعالان صنعت استارت‌آپ بتوانند از این فرصت مناسب استفاده کنند و در عین حال مردم نیز بتوانند با سرمایه‌گذاری سودآوری مناسبی داشته باشند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص چگونگی سرمایه‌گذاری گفت: شرکت‎های نوآوری که قصد استفاده از فضای تامین مالی جمعی را دارند و نیاز به سرمایه‌یی بالغ بر چند میلیون تا چند میلیارد تومان دارند، باید ابتدا به فرابورس یا شرکت‌های کارگزاری بورسی برای ورود به مرحله تامین مالی جمعی مراجعه کنند و سپس بخش کوچکی از سرمایه توسط شرکت اصلی تامین و مابقی توسط پول‌های خرد متقاضیان برای سرمایه‌گذاری در تامین مالی جمعی شرکت داده‌ می‌شود.

 ارزش‌گذاری از سوی استارت‌آپ‌ها تایید نمی‌شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص ارزش‌گذاری‌های انجام شده از سوی برخی استارت‌آپ‌ها و اعلام یکی از استارت‌آپ‌ها مبنی بر تبدیل شدن به یونیکورن اظهار داشت: چند شرکت استارت‌آپی ارزش‌‎یابی در حال حاضر اعلام کرده‌اند که معلوم نیست براساس کدام چارچوب اعلام شده و سازمان بورس ایران هیچ کدام از مبالغ اعلام شده و یونیکورن اعلام شدن یکی از استارت‌آپ‌ها را به هیچ‌وجه تا زمان پذیرش در بورس و ارزش‌گذاری رسمی از سوی کارشناسان رسمی سازمان بورس تایید نمی‌کند. وی ادامه داد: اعتقاد دارم سرمایه‌گذاران این صنعت باید قبول کنند که این صنعت در عین سودآوری بالا، سرشار از ریسک است؛ همین مساله باعث می‌شود تا در این حوزه نیاز به یک فرهنگ‌سازی بنیادین وجود داشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران