شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123873 | |

گروه بورس| مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اعلام اینکه سجام به عنوان بزرگ‌ترین سیستم ضروری اطلاعات مشتریان تبدیل شده است،

 

گروه بورس| مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با اعلام اینکه سجام به عنوان بزرگ‌ترین سیستم ضروری اطلاعات مشتریان تبدیل شده است، گفت: سجام به عنوان جایگزین احراز هویت و شناسایی اولیه افراد در بازار سرمایه مطرح است. حسین فهیمی با اشاره به مطالب فوق بیان کرد: یکی از خدماتی که سمات در نیمه دوم سال جاری ارائه خواهد داد، فرآیند دریافت و پرداخت یکپارچه و متمرکز سود اوراق بهادار است که با کمک آن تمام سودهای سهام و اوراق بهادار در شرکت‌های مختلف به شماره حسابی که مشتری از طریق سامانه سجام اعلام کرده، واریز خواهد شد. وی در ادامه از راه‌اندازی سامانه مجامع الکترونیکی خبر داد و گفت: این سامانه شیوه بنگاهداری در کشور را متحول خواهد کرد. فهیمی این‌گونه توضیح داد که از طریق این سامانه، سهامداران امکان خواهند یافت که به جای حضور فیزیکی در یک برهه زمانی مشخص به صورت مجازی به تمام مدارک و اسناد لازم دسترسی و امکان اظهارنظر و کامنت‌گذاری داشته باشند.

افزایش ۳۰۰درصدی کدهای سهامداری

حسین فهیمی از افزایش ۳۰۰درصدی صدور کدهای معاملاتی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: امسال تاکنون ۳۱۶ هزار و ۱۸۵ نفر با دریافت کد وارد بازار سرمایه شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این روند همچنان تداوم داشته باشد. وی با اشاره به اینکه در پی ورود تدریجی نقدینگی به بازار سرمایه، نظام تامین مالی «بانک پایه» به سمت « بازار پایه» حرکت می‌کند، اظهار داشت: هم‌اکنون نزدیک به یک هزار و ۱۰۰ کد خارجی در بازار سرمایه ایران فعال است و نکته قابل توجه، تنوع کشورهاست که از حدود

۴۳ کشور جهان وارد بازار سرمایه ایران شده‌اند؛ در این میان بیشترین کد هم مربوط به اروپاست.

جزئیات سامانه مجامع الکترونیکی

وی درباره آخرین وضعیت سامانه مجامع الکترونیکی گفت: این سامانه فعلا در مرحله تدوین و‌ توسعه نرم‌افزار است، پیمانکار اعلام کرده آذرماه این سامانه را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تحویل خواهد داد که پس از آن اجرای آزمایشی آن آغاز خواهد شد. فهیمی با اشاره به اینکه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در سال جاری مجمع خود را از طریق این سامانه و به صورت الکترونیکی برگزار خواهد کرد، گفت: سامانه مجامع الکترونیکی از ابتدای سال ۹۸ آماده ارائه خدمات به همه شرکت‌هاست. وی در توضیح جزئیات گفت: این سامانه در سه بخش قبل از مجمع، حین مجمع و پس از مجمع اطلاعات می‌دهد، یکی از این بخش‌ها شناسایی سهامدار است. حدود ۱۸ بخش مختلف در این سامانه وجود دارد که از آذر ماه پس از گذراندن دوره آزمایشی ۴ ماهه در سال آینده رسما آغاز به کار می‌کند.

8 میلیون و 140هزار کد فعال

وی تعداد سهامداران فعال در بازار سرمایه را تا امروز ۸میلیون و ۱۴۰هزار کد فعال اعلام کرد و گفت: این کدها حداقل سالی یک‌بار معامله انجام می‌دهند البته در کنار آنها حدود 2میلیون کد غیرفعال در بازار وجود دارد که پس از پایان مهلت ۶ ماهه ثبت‌نام در سجام، این کدهای غیرفعال تعیین تکلیف خواهند شد. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با تاکید بر تداوم روابط بین‌المللی این مجموعه گفت: در حال حاضر سمات به‌طور یکپارچه با ۱۴شرکت خارجی تفاهمنامه امضا کرده است. تمام تلاش این مجموعه اجرای همه استانداردهای جهانی در بازار سرمایه برای خدمات‌دهی به سهامداران است. وی با اشاره به وجود محدودیت‌های بین‌المللی در کشور ادامه داد: با این وجود فعالیت‌های بین‌المللی این شرکت متوقف نمی‌شود، چراکه با وجود ریسک‌های بین‌المللی هنوز علاقه‌مندانی از کشورهای خارجی هستند که قصد دارند وارد این بازار شوند.

صیانت از ۷۰۰هزار میلیارد تومان دارایی

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با تاکید بر اینکه نزدیک به ۷۰۰هزار میلیارد تومان دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاران در این مجموعه ثبت و نگهداری می‌شود، گفت: صیانت از این دارایی‌ها به دیتابیس نیاز دارد که هیچ خطایی نداشته باشند. ارائه چنین خدماتی نیازمند هزینه است. فهیمی تاکید کرد: اولویت نخست ما بدون هیچ تردیدی ارائه خدمات زیرساختی بدون خطا به فعالان بازار است، چون وارد بازاری شدند که ریسک دارد و باید بهترین خدمات را دریافت کنند. وی در حوزه ساخت سامانه‌های مختلف با تاکید بر اینکه اولویت ما تولید داخلی است، گفت: با توجه به شیوه‌های دسترسی و شرایط مقرراتی اولویت نخست ما تولیدات داخلی است، اما در حوزه سخت‌افزار محدودیت‌های زیادی وجود دارد به همین دلیل مجبور به واردات می‌شویم اما حوزه نرم‌افزار کاملا برعکس است و ۹۹درصد توسط ایرانی‌ها اجرا می‌شود به عنوان مثال سامانه سجام به‌طور کامل توسط یک شرکت ایرانی اجرا شد و موفق بود. در یک فرصت زمانی کوتاه این سامانه عظیم و جامع را تحویل دادند و خطاها در کوتاه‌ترین زمان رفع و پشتیبانی هم توسط همین شرکت انجام می‌شود. وی درباره سامانه پست ترید گفت: بازار ما به سامانه رجیستری خارجی قوی وابسته است که جایگزینی آن با یک سامانه بومی مثل تعویض موتور هواپیما در زمان پرواز است. این موضوع راه‌اندازی موازی را می‌طلبد و منابع زیادی نیاز دارد به همین دلیل این راهکار منتفی شد. به گفته وی مقرر شد برای اجرای پست ترید، مهاجرت اطلاعات جدید به قدیم انجام شود که در حال حاضر تلاش شده سامانه جدید را دایم به‌روز و وابستگی را کم‌کم به سامانه قدیم کاهش دهیم. فهیمی ادامه داد: پس از ثبت‌نام کامل افراد در سجام، مهاجرت اطلاعات از سیستم قدیم به بومی راحت‌تر انجام می‌شود. وی همچنین خبر داد: برای سامانه سهام عدالت از پلتفرم سامانه بومی استفاده شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران