شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از افزایش تقاضا در بورس تهران گزارش می‌دهد

| کدخبر: 123799 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران طی 3روز معاملاتی اخیر با افزایش 8 هزار و 155واحدی(معادل 8.4 درصد رشد) توانست،

گروه بورس|

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران طی 3روز معاملاتی اخیر با افزایش 8 هزار و 155واحدی(معادل 8.4 درصد رشد) توانست، رقم 104هزار و 533 واحد را به خود اختصاص دهد این اتفاق درحالی رخ داد که میزان رشد بازار سهام از ابتدای سال 1397 تا‌کنون با میزان رشد فعلی برابری می‌کند. در همین حال همزمان با تغییر مسیر نقدینگی از سایر بازار‌ها‌ روز به روز شاهد رونق در بخش مولد اقتصادی هستیم که در چنین شرایطی به طور قطع وظیفه دولت و نهاد ناظر بورس در راستای تعمیق بازار با حمایت همه‌جانبه از جامعه سهامداری بیشتر احساس می‌شود. در همین حال که شاهد درخشش لحظه به لحظه شاخص‌ بورس هستیم، مشاهده می‌شود نقدینگی‌هایی که برای خرید دلار در میدان فردوسی صف کشیده بودند به سمت تالار حافظ درحال حرکت هستند. از سویی علاوه‌بر سهامداران همیشگی بازار، سایر افراد جامعه هم همانند گذشته با توجه به رشد نماگر‌ها به طور قطع جذب معاملات سهام خواهند شد و سرمایه خود را وارد تالار شیشه‌یی بورس می‌کنند. در چنین مواقعی اغلب سرمایه‌ها به سمت خرید سهام سوق پیدا می‌کند و افزایش قابل ملاحظه تقاضا نسبت به عرضه در مقایسه با گذشته بیشتر احساس می‌شود. بر این اساس سهامداران تازه وارد بورس ‌باید این نکته که تحت هیچ شرایطی به طور مستقیم وارد معاملات نشوند را مورد توجه قرار دهند چرا‌که اغلب کارشناسان بورسی معتقدند سرمایه‌گذاران در صورتی که اطلاعات کافی و دانش مالی لازم را در حوزه بازار سرمایه ندارند ‌باید از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری که قابلیت اتکا را دارند، وارد جریان معاملاتی بورس شوند.

 تداوم صعود بورس

براساس این گزارش در روند داد و ستد سهام طی معاملات روز دوشنبه، نمادهای چادرملو، فولاد مبارکه، گل‌گهر، تاپیکو، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد خوزستان و پتروشیمی جم بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد دو هزار و ۸۱ واحدی شاخص کل داشتند. همچنین در روز گذشته شاخص هم وزن نیز ۶۳ واحد رشد کرد. شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به ترتیب یک هزار و ۷۶۱واحد و دو هزار و ۹۳۴واحد صعودی شدند. افزون بر این سرمایه‌گذاران بورسی دیروز بیش از دو میلیارد و ۵۵۱ میلیون سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از ۷۱۰میلیارد تومان بود. حجم و ارزش معاملات نسبت به روز ماقبل رشد کرده است. این درحالی است که گروه‌های فلزات اساسی، کانه فلزی و شیمیایی امروز با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی ایستادند. بر این اساس صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای چادرملو، نیرومحرکه، سرامیک صنعتی اردکان، توسعه معدنی و صنعتی صبانور، گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، نهادهای مالی بورس اوراق بهادار و فیبر ایران بود. در مقابل نمادهای داروسازی زهراوی، صنایع کاشی و سرامیک سینا، پگاه آذربایجان غربی، سیمان بجنورد، قند لرستان، الکتریک خودرو شرق و ایران یاسا تایر و رابر با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. علاوه بر این سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید سهام توسعه و معدنی صبانور، پرداخت الکترونیک سامان کیش، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، سهام گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، سهام پتروشیمی شازند، بورس اوراق بهادار تهران و آلومینیوم ایران بیشترین تقاضا و سنگین‌ترین صف‌های خرید را ثبت کردند. در مقابل گروهی از سرمایه‌گذاران با عرضه‌های سنگین تصمیم گرفتند از اوراق مشارکت رایان سایپا، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق مشارکت شهرداری تهران، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری مشهد خارج شوند. در پایان معاملات نیز سایپا با معامله ۲۰۲میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و فولاد مبارکه با معامله ۶۱۷ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را ثبت کردند.

 چراغ سبز دولت

از سویی دیگر حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با حضور در یک برنامه خبری به روند صعودی بازار سرمایه در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاران به دنبال نشانه‌های مثبتی از تصمیم‌های دولتی برای ورود به بازار سرمایه هستند و این چراغ سبز از سوی دولت روشن شد و ورود نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه را رقم زد. وی درخصوص رشد جهشی بازار سهام با تاکید بر اینکه بررسی کل بازار نشان می‌دهد همه بخش‌ها درحال صعود هستند، گفت: نقدینگی‌های جدید در همه صنایع بازار جذب شده که مهم‌ترین دلیل آن بررسی ارزش جایگزینی شرکت‌های بورسی است. وی با تاکید بر اینکه شرکت‌ها در بازار سرمایه ارزان‌تر از ارزش واقعی خود هستند، گفت: درحال حاضر به طور قطع راه‌اندازی یک کارخانه مشابه بنگاه تولیدی که در بازار سرمایه وجود دارد از خرید سهام آن بنگاه تولیدی از بازار سرمایه بسیار گران‌تر است. مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه رشد پر جهش بازار سرمایه به این شکل ادامه‌دار نخواهد بود، تاکید کرد: از یک مرحله به بعد متغیرهای بنیادی و ساختار سود و زیان شرکت‌ها پراهمیت می‌شود.

 با تحلیل وارد شوید

به گفته وی، شرکت‌های بازار سرمایه واکنش‌های متفاوتی نسبت به متغیرهای کلان اقتصادی دارند به عنوان مثال رشد نرخ ارز برای شرکت‌های صادرات محور اتفاق مثبتی است اما برای بنگاه‌های تولیدی که مواد اولیه خود را وارد می‌کنند، مشکل‌ساز خواهد بود. مدیرعامل شرکت بورس با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران باید با تحلیل بنیادی اقدام به خرید سهام کنند، تصریح کرد: اساس بازارهای مالی اعتماد است و قاعدتا برای ادامه رشد فعلی، ثبات قوانین و مقررات بسیار مهم است. قالیباف‌اصل با اشاره به اینکه یک آلارم مثبت ارزی از سوی دولت توانست بخش قابل توجهی از نقدینگی‌ها را به سمت بازار سرمایه جذب کند، گفت: سرمایه‌گذاران به سیگنال‌های مثبت به سرعت واکنش نشان می‌دهند.

 فرصت تامین مالی و عرضه اولیه

وی نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را فرصت بسیار خوبی دانست و ادامه داد: هم مدیران بازار و هم ناشران پذیرفته شده و هم دولت باید قدر این فرصت را بدانند؛ چراکه این نقدینگی باعث توسعه در اقتصاد خواهد شد. مدیرعامل شرکت بورس، ورود سرمایه‌های جدید را فرصتی برای تامین مالی شرکت‌ها اعلام کرد و افزود: بازار مثبت بهترین زمان برای تامین مالی است چراکه در بازار راکد نمی‌توان تامین مالی انجام داد. وی با تاکید بر ویژگی‌های افزایش حجم تامین مالی در بازار سرمایه گفت: تامین مالی باعث افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه و افزایش قدرت مالی بنگاه‌های تولیدی می‌شود. به گفته مدیرعامل شرکت بورس رونق بازار سرمایه بهترین فرصت برای عرضه‌های اولیه است زیرا در روندهای رشدی بورس، عرضه‌های اولیه باعث کسب بازدهی‌های قابل توجه می‌شود. به همین دلیل شرکت‌هایی که در گذشته به دلیل رکود بازار سرمایه از ورود به آن منصرف شدند، می‌توانند از پتانسیل امروز این بازار استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه نقدینگی‌هایی که وارد بازار سرمایه می‌شود به طور مستقیم به بخش مولد اقتصاد تزریق شده و رشد و رونق اقتصادی را به همراه دارد، اظهار کرد: سایر بازارهای موازی بازار سرمایه کاذب و کوتاه‌مدت هستند که رشد اقتصادی و اشتغال ایجاد نمی‌کنند و امتیازی برای اقتصاد ندارند. به عنوان مثال افزایش نرخ ارز به اقتصاد کشور لطمه می‌زند و باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود. قالیباف با تاکید بر اینکه رشد بازار سرمایه تازه آغاز شده است، گفت: درآمد شرکت‌ها هنوز هماهنگ با رشد نرخ ارز افزایش نیافته است که باعث رشد قیمت سهام شود.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران به دنبال نشانه‌های مثبتی از تصمیم‌های دولتی برای ورود به بازار سرمایه هستند، گفت: این چراغ سبز از سوی دولت روشن شد و ورود نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه را رقم زد. مدیرعامل شرکت بورس تهران درباره سهم بازار سرمایه از تامین مالی در اقتصاد گفت: نقش اصلی بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی است و هر بنگاهی که وارد بازار سرمایه می‌شود، هدفش تامین مالی سریع و ارزان از این بازار است. وی با تاکید بر تنوع ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه گفت: یکی از ویژگی‌های بازار سرمایه، خلاقیت و نوآوری است و مهندسی مالی در این بازار براساس نیازهای روز به تعریف ابزار در حوزه‌های مختلف می‌پردازد. به گفته قالیباف دولت در سال‌های گذشته بسیاری از نیازهای مالی و بودجه‌یی خود را از بازار سرمایه تامین کرده و همچنان این نقش بورس درحال پررنگ‌تر شدن است. مدیرعامل شرکت بورس تاکید کرد: بازار سرمایه با سرعت و سهولت در تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و هر چه بازار بزرگ‌تری داشته باشیم، سهم تامین مالی نیز در اقتصاد افزایش خواهد یافت.

 بازار سرمایه، مولد محور

از سویی دیگر، محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس بحث تورم و ارزش جایگزینی را مهم‌ترین عوامل رشد بازار در روزهای اخیر دانست و گفت: بازار سرمایه مکانی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌هاست و باعث می‌شود بنگاه‌های تولیدی بتوانند افراد عادی را به‌عنوان سهامدار خرد در سود و زیان خود شریک کنند. وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه تنها بازاری است که می‌تواند باعث رشد اقتصادی شود، گفت: تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه باعث افزایش سرمایه شرکت‌ها و ورود شرکت‌های جدید به این بازار می‌شود که چرخه اقتصاد را روان‌تر و تامین مالی را بهبود می‌بخشد. خدابخش درباره روند آینده بازار سهام گفت: در بازار سرمایه همه صنایعی که در بازارهای موازی فرصت سرمایه‌گذاری دارند، فعال هستند. به عنوان مثال حوزه مسکن و ساخت و ساز یا طلا و سکه، در بازار سرمایه نمایندگانی دارند. وی با تاکید بر اینکه تفاوت بازار سرمایه با سایر بازارها این است که این بازار مقام ناظر دارد که از شرکت‌های پذیرفته شده، شفاف‌سازی می‌خواهد، گفت: فرصت سرمایه‌گذاری در همه صنایع برای علاقه‌مندان به این بازار مهیاست. بازار سرمایه به جذب نقدینگی و رونق تولید کمک می‌کند، علاوه بر اینکه از شفافیت بالایی نیز برخوردار است. مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ادامه داد: ثبات در سیاست‌گذاری یکی از مولفه‌های مهم رشد بازار سرمایه است. وقتی سرمایه‌گذار از ثبات تصمیم‌های اقتصادی اطمینان داشته باشد، می‌تواند برای چشم‌انداز آینده و با نگاه بلندمدت سرمایه‌گذاری در بازار انجام بدهد.

وی در ادامه به اقدامات سال گذشته سازمان بورس اشاره کرد و گفت: باتوجه به اصلاح دستورالعمل‌های معاملاتی میانگین تاخیر شرکت‌ها در انتشار گزارش‌های دوره‌یی به‌شدت کاهش یافته است که باعث می‌شود بازار سرمایه به سمت کاراتر شدن حرکت کند. خدابخش با اشاره به اینکه عدم تقارن اطلاعاتی تا حد زیادی از بین رفته است، خاطرنشان کرد: بازار سرمایه مولدمحور است و یکی از نقش‌های اصلی آن کمک به تامین مالی شرکت‌ها به صورت بلندمدت است که باعث روان‌تر شدن اقتصاد می‌شود.

 نگرانی جامعه از تورم انتظاری

علاوه بر این، بهروز خدارحمی کارشناس بازار سرمایه نیز با اشاره به اینکه جامعه نگران تورم انتظاری است و قصد دارد سرمایه‌اش را بیمه کند، گفت: در این شرایط اگر بازاری نظامند را در اختیار جامعه قرار دهیم از آن به خوبی استفاده می‌کند، در غیر این صورت سرمایه‌ها با نگاه سفته‌بازانه به اقتصاد ضربه می‌زنند. به گزارش سنا، وی طیف نگران از تورم را که به سمت بازارهای غیرمولد هجوم برده‌اند مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: امروز شرایطی فراهم شده که این گروه در نزدیک‌ترین بازار به تولید، سرمایه‌گذاری کنند. این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه بازار سرمایه نزدیک‌ترین بازار به بخش تولید کشور است، ادامه داد: با ورود سرمایه‌ها به بازارهای کاذب و غیرمولد بخش کوچکی از جامعه سود می‌کنند اما زیان بخش عمده‌یی از مردم و کاهش قدرت خرید جامعه را به دنبال دارد. وی رشد بازار سرمایه را باعث رونق تولید دانست و گفت: البته بازارهای غیرمولد زودتر از بازار سرمایه رشد خود را آغاز کردند و صنایع خوش پتانسیل بورسی با تاخیر صعودی شدند.

 آهنگ رشد بورس

خدارحمی معتقد است در شرایط امروز مردم به این نتیجه رسیده‌اند که با خرید سهام پرپتانسیل می‌توانند سرمایه‌های خود را بیمه کنند. البته افزایش نگاه کنترلی دولت به بازارهای سوداگرانه یکی از دلایل این موضوع است. اگر این کنترل از

10 الی 15 سال گذشته آغاز شده بود و فرهنگ‌سازی ورود سرمایه‌ها به بازار سرمایه انجام می‌شد بسیاری از مشکلات امروز وجود نداشت. به گفته وی، بازار سرمایه با وجود نهادهای نظارتی قدرتمند اجازه افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها را نمی‌دهد و اگر کسی قصد دارد متناسب با درصد ریسک‌پذیری‌اش سرمایه‌گذاری کند، بازار سرمایه بهترین گزینه است. وی با اشاره به اینکه تا چند سال گذشته مردم عادت کرده بودند سرمایه‌های خود را بدون پذیرش هر ریسکی در بانک‌ها سپرده کنند، گفت: اما با توجه به سرنوشت برخی بانک‌ها و موسسات مالی و کنترل نرخ بهره، فرهنگ‌سازی اجباری در جامعه رخ داد که افراد را مجبور می‌کند برای سرمایه‌گذاری میزانی از ریسک را بپذیرند و در این شرایط بازار سرمایه بهترین گزینه است، چراکه این بازار باعث افزایش ارزش پایدار دارایی‌ها است و به سایر اقشار جامعه نیز آسیب نمی‌زند. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: آهنگ رشد بورس شاید کند شود ولی ادامه‌دار خواهد بود. خدارحمی با اشاره به اینکه باتوجه به شرایط منطقه‌یی کشور ما افزایش ارزش صنایع پرپتانسیل نگران‌کننده نیست، اظهار داشت: اما این نگرانی وجود دارد که سرمایه‌گذاران به خصوص گروه‌های تازه وارد تصور کنند رونق در همه بخش‌ها و صنایع بازار سرمایه به یک اندازه وجود دارد.

 رفتار سنجیده سرمایه‌گذاران

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران با تامل و سنجیده نسبت به خرید سهام اقدام کنند، افزود: سهامداران برای خرید سهام عجله نکنند و اسیر هیجانات نشوند؛ چراکه رشدهای پرسرعت ادامه‌دار نیست. این کارشناس بازار سرمایه به معامله هزار میلیارد تومانی سهام در بازارهای بورس و فرابورس طی معاملات روز یک‌شنبه اشاره کرد و گفت: حجم معاملات رقم بزرگ و معناداری است. خدارحمی تاکید کرد: بازار سرمایه بارها توانسته مشکلات بخش‌های مختلف اقتصاد را برطرف کند و با اتکا به بازار سرمایه بسیاری از مسائل برطرف شده است. راه‌اندازی بازار بدهی، انتشار اسناد خزانه و حتی گواهی سکه طلا گواه این مدعاست که بازار سرمایه می‌تواند نقش کلیدی در اقتصاد داشته باشد. وی پتانسیل جذب یک هزار میلیارد تومان در یک روز را توسط بازار سرمایه اتفاق قابل تاملی دانست و به سرمایه گذران توصیه کرد: سنجیده حرکت کنند. خدارحمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه کاملا برعکس سایر بازارها است که مشاورانش همیشه طرف خرید یا فروش هستند و بی‌طرف کسی را راهنمایی نمی‌کنند، گفت: بازار سرمایه نهادهایی را تاسیس کرده که حتی اجازه خرید و فروش هم ندارند و نقش آنها به‌طور صرف مشورتی است. وی معتقد است بازار سرمایه با وجود اثرات خوبی که بر اقتصاد دارد هنوز به اندازه‌یی نرسیده که بتواند بار کل اقتصاد را به دوش بکشد. از همین رو، بهتر است دولت مشوق‌های جدید ارزی را به شرکت‌های بورسی به عنوان شفاف‌ترین بخش اقتصاد تخصیص دهد تا بورس رشد کند. این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه دولت باید نقش‌های بیشتری را به بازار سرمایه واگذار کند، گفت: اگر دولت بهای بیشتری به بازار سرمایه بدهد، این بازار در سال‌های آینده بزرگ‌تر خواهد شد و می‌تواند باعث رونق اقتصادی شده و سهم قابل‌توجهی در کل اقتصاد داشته باشد. وی ضعف در وضع قوانین کنترلی، نظارتی و مالیاتی را برای بخش‌های سفته‌بازانه و سوداگرانه بسیار ضعیف دانست و گفت: باید برای این بخش‌ها قوانین سخت‌گیرانه تصویب کرد و از آنها مالیات گرفت. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بازار سرمایه از شدت شفافیت به مرحله عریانی رسیده است، گفت: به نظر می‌رسد این شفافیت به ضرر شرکت‌های بازار سرمایه شده و مشوق منفی ایجاد کرده است. خدارحمی با تاکید بر اینکه دولت باید همه همت خود را برای کنترل بخش‌های سفته‌بازانه و سوداگرانه بگذارد، گفت: شرکت‌های بازار سرمایه با توجه به شفافیت بالایی که دارند باید در کمترین زمان ممکن فرآیند مالیاتی را بگذرانند. این شرکت‌ها باید از شفافیت خود منتفع شوند و دولت با وضع مشوق‌هایی برای آنها به جامعه علامت مثبت برای ورود به بازار سرمایه را بدهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران