شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 123714 | |

شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 3306واحدی توانست رقم 102هزار و 452واحدی را برای نخستین ‌بار تجربه کند.

گروه بورس   

شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 3306واحدی توانست رقم 102هزار و 452واحدی را برای نخستین ‌بار تجربه کند. از همین رو در بازار روز گذشته شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به ترتیب ۲هزار و ۵۰۱ واحد و ۶ هزار و ۲۲۷واحد رشد کردند. شاخص هم وزن نیز رشدی ۳۹۷واحدی را به ثبت رساند. بر این اساس نمادهای فولاد مبارکه، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات، گل‌گهر، نفت و گاز پتروشیمی تامین، پتروشیمی جم و فولاد خوزستان دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شگفت‌انگیز شاخص کل بورس داشتند. این درحالی است که بررسی متغیرهای بورسی نشان می‌دهد دیروز حجم و ارزش معاملات نیز رشدی قابل توجه را ثبت کرد. سرمایه‌گذاران بیش از یک میلیارد و ۸۲۱ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر ۵۴۹ میلیارد تومان بود. همچنین رشد متغیرهای بورسی منجر به افزایش ارزش بازار نیز شد و آن را به ۳۹۷هزارمیلیارد تومان رساند. بر این اساس گروه‌های فلزات اساسی، شیمیایی و فرآورده‌های نفتی دیروز با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. افزون بر این نگاهی به آمار معاملات نشان می‌دهد که اکثر نمادهای بورسی سبزپوش بودند. در این میان صدرنشینان جدول بیشترین افزایش قیمت‌ها پتروشیمی شیراز، آلومینیوم ایران، مارگارین، مخابرات، لیزینگ خودرو غدیر، پگاه آذربایجان غربی و توسعه معدنی و صنعتی صبانور بودند. این درحالی است که در میان معدود نمادهای قرمزپوش بازار بانک کارآفرین، کاشی الوند، سیمان مازندران، سیمان بجنورد، گلوکوزان، بیمه دانا و جام دارو با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. به گزارش سنا، سرمایه‌گذاران دیروز بورس برای خرید سهام فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، کالسیمین، توسعه معدنی صبانور، توسعه معادن و فلزات، پرداخت الکترونیک سامان کیش و اوراق مشارکت شهرداری سبزوار بیشترین تقاضا را ثبت کردند.

 تداوم رکوردشکنی آیفکس

از سویی دیگر در پایان معاملات نخستین روز کاری هفته جاری، شاخص کل فرابورس ایران با رشد بیش از 3درصدی بار دیگر رکود تاریخی خود را شکست و با قرار گرفتن در پله 1191واحدی، افزایش تقریبا 89 واحدی را از ابتدای ماه جاری به ثبت رساند. بر این اساس در جریان معاملات روز یک‌شنبه در بیش از 56 هزار نوبت معاملاتی، 613 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 3هزار و 239میلیارد ریال در مجموع بازار‌های فرابورس ایران دست به دست شد و معاملات سهامی که در بازارهای اول و دوم فرابورس صورت گرفت در نهایت به جهش بیش از 37واحدی آیفکس انجامید. همچنین روز گذشته بازار‌های اول و دوم فرابورس نیز در مجموع شاهد جا‌به‌جایی نزدیک به 349میلیون سهم به ارزش بیش از 746میلیارد و 850 میلیون ریال بودند که نماد‌ «ذوب» با بیش از 144میلیارد ریال ارزش و بیش از 136میلیون جابه‌جایی سهم بیشترین ارزش و حجم معاملاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. علاوه بر این در روزی که گذشت بیش از 238میلیون سهم به ارزش بیش از 364میلیارد ریال در 3 تابلو معاملاتی بازار پایه و در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس(SME) نیز 400هزار سهم به ارزش 2میلیارد ریال جابه‌جا شد. افزون بر این در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز که امروز دوشنبه شاهد عرضه «اخزا621» خواهد بود روز گذشته نزدیک به دو میلیون ورقه بهادار با ارزشی بالغ بر یک هزار و 686 میلیارد ریال جابه‌جا شد که «شستا991» با تغییر مالکیت بیش از 250هزار ورقه بهادار به ارزش معاملاتی 250میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش را در معاملات دیروز این بازار به خود اختصاص داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران