شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123634 | |

عدم توسعه‌یافتگی اقتصاد کشاورزی به نبود زیرساخت‌های مناسب در این بخش برمی‌گردد که یکی از سکوی‌ها برای رسیدن به شرایط مطلوب در این بخش، بهره بردن از ظرفیت‌های بورس کالاست.

عدم توسعه‌یافتگی اقتصاد کشاورزی به نبود زیرساخت‌های مناسب در این بخش برمی‌گردد که یکی از سکوی‌ها برای رسیدن به شرایط مطلوب در این بخش، بهره بردن از ظرفیت‌های بورس کالاست. عباس کشاورز معاون زراعت وزیر جهاد کشاوری گفت: با عرضه عمده محصولات کشاورزی در بورس کالا موافق هستیم به‌طوری‌که رفته‌رفته بر حجم عرضه محصولات در این بازار نیز افزوده می‌شود. به گزارش میزان، کشاورز افزود: در سال گذشته نیز گندم چهار استان در بورس کالا عرضه شد تا به مرور زمینه برای عرضه‌های پرحجم گندم در بورس فراهم شود. به عنوان مثال چالش ما در این بخش به محصول آرد برمی‌گردد؛ فردی که کالایی را از بورس خریداری می‌کند، باید در راستای تکمیل زنجیره، محصول فرآوری شده را نیز در بورس عرضه کند اما در شرایط فعلی ما مجبور هستیم آرد یارانه‌یی به نانوایی‌ها بدهیم که باید برای این موضوع چاره‌یی اندیشیده شود. به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، به‌طور طبیعی ایده‌آل بازارها، قرار گرفتن محصولات بر تابلو بورس و کشف قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضاست اما در بخش کشاورزی باید رفته‌رفته زمینه‌ها برای رسیدن به این مهم فراهم شود. وی با تاکید بر اینکه مکانیسم مناسب و شفافیت بورس، حق انتخاب به تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌دهد، گفت: عدم توسعه‌یافتگی اقتصاد کشاورزی به نبود زیرساخت‌های مناسب در این بخش برمی‌گردد که یکی از سکوی‌ها برای رسیدن به شرایط مطلوب، بهره بردن از ظرفیت‌های بورس کالاست.

معاون زراعت وزیر کشاورزی در ادامه به تولید گندم در سال زراعی جاری اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری تولید گندم کیفی بیشتر شود و خرید هم افزایش داشته باشد. وی با بیان اینکه امسال به موضوع آبیاری کشاورزی توجه شده اما این موضوع برکیفیت گندم اثری نداشته است، گفت: بررسی‌های طرح کیفیت گندم آغاز شده است و نتایج آن تا آخر فصل برداشت اعلام خواهد شد. کیفیت گندم تابع ژنتیک، مدیریت زراعی و کنترل علف هرز و البته مصرف کود سرک است به‌طوری‌که اغلب مزارع گندم کشور دو یا سه بار از کود سرک استفاده کرده‌اند. کشاورز ادامه داد: تمامی شرایط برای تولید گندم کیفی مهیاست چراکه ژنتیک رقم پتانسیل خوبی داشته، علف‌های هرز کنترل شده و کود ازت و سرک به صورت تدریجی مصرف شده است. معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اعلام نرخ خرید تضمینی سال زراعی آینده اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی سال زراعی آینده در وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی است که در مردادماه سال جاری به شورای اقتصاد ارجاع داده خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران