شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123385 | |

موضوع راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش با محوریت یورو و با هدف گسترش تعاملات جهانی چند روزی است که در محافل مختلف بورسی مورد بررسی قرار گرفته است.

گروه بورس   

موضوع راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش با محوریت یورو و با هدف گسترش تعاملات جهانی چند روزی است که در محافل مختلف بورسی مورد بررسی قرار گرفته است. این در حالی است که، ایجاد چنین بازاری در صورتی که بتواند اهداف درنظر گرفته شده را به‌طور کامل پوشش دهد و زمینه جذب سرمایه‌گذاران خارجی و رسیدن به چارچوب‌ها و قوانین بین‌المللی را در بازار سرمایه ایران فراهم کند به‌طور قطع مثبت ارزیابی می‌شود. به هر حال، باید در انتظار این رویداد بزرگ بود که آیا بورس بین‌المللی کیش می‌تواند منجی بازار شود یا خیر؟

بر همین اساس، جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل، جزئیات طرح تاسیس بورس بین‌المللی کیش را که به تازگی از سوی رییس این سازمان مطرح شد، تشریح کرد. به گزارش سنا، بهادر بیژنی با بیان اینکه می‌توان تاثیر بورس بین‌المللی کیش را فراتر از آن منطقه آزاد تجاری دید، گفت: تاسیس بورس بین‌المللی کیش مسلما به بالاتر رفتن سطح استانداردها و رویه‌های اجرایی، آن هم نه تنها در بورس بلکه در سطح بازار سرمایه کشور کمک می‌کند و این اتفاق بازار را امن‌تر، منصفانه‌تر، کاراتر، شفاف‌تر و رقابتی‌تر خواهد کرد. وی توضیح داد: طرح تاسیس بورس بین‌المللی کیش درراستای اجرای ماده 29 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی در دستور کار قرار گرفته است. بیژنی ادامه داد: براساس ماده 29، تاسیس و فعالیت بورس‌ها با سرمایه داخلی و خارجی در مناطق آزاد براساس مقررات، مجاز است و تابع آیین‌نامه‌یی خواهد بود که با پیشنهاد شورای عالی بورس به تصویب هیات وزیران می‌رسد؛ یعنی در واقع مبنای قانونی طرح بورس بین‌المللی کیش این مساله بوده است. جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل اظهار داشت: آیین‌نامه پیشنهادی موضوع این ماده، در جلسه هیات‌مدیره سازمان بورس در 26 خرداد جاری به تصویب رسید و مقرر شد که در شورای عالی بورس هم مطرح شود. به گفته بیژنی، براساس مقرراتی که باید بعد از تصویب شورای عالی بورس به تایید هیات وزیران برسد، سرمایه این بورس‌ها از جمله بورس بین‌المللی کیش باید صرفا ارزی باشد. وی گفت: نظری که در حال حاضر در مورد ارز بورس بین‌المللی کیش وجود دارد انتخاب یورو است؛ هر چند قانون می‌گوید که معاملات باید ارزی باشد و نوع ارز را هم مشخص نکرده، ولی بنا به شرایط فعلی، یورو ارزی است که می‌تواند در اینجا مطرح شود و قابل‌قبول باشد.

جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل افزود: نکته دیگر این است که گزارشگری مالی در بورس بین‌المللی کیش باید براساس استانداردهای IFRS باشد. همچنین تابلوی معاملات صرفا ارزی خواهد بود. وی ادامه داد: نکته دیگر این است که امکان دسترسی و فعالیت کارگزاران و معامله‌گران بین‌المللی هم با مجوز و نظارت سازمان بورس وجود دارد؛ یعنی کارگزاران و معامله‌گران بین‌المللی، می‌توانند در آنجا حضور داشته باشند و فعالیت کنند. بیژنی خاطرنشان کرد: امکان عرضه اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس بین‌المللی کیش، در بورس‌های خارجی فراهم می‌شود و از آن طرف هم امکان پذیرش اوراق بهادار خارجی در این بورس فراهم می‌شود، به عبارت دیگر در اینجا یک رابطه دوطرفه وجود دارد. وی اظهار داشت: در بورس بین‌المللی کیش، امکان پذیرش انواع اوراق بهادار، ابزارهای مالی و کالا وجود دارد. یعنی مقررات، ما را محدود نکرده به اینکه فقط اوراق بهادار و ابزارهای مالی داشته باشیم و کالا هم در آن گنجانده شده است. بیژنی با بیان اینکه همکاری با بورس‌های دیگر در ایران و خارج، برای تبادل اطلاعات و تجربیات و یکسان‌سازی مقررات و استانداردهاست، گفت: پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا جزو خصوصیاتی است که در فعالیت این بورس‌ها در مناطق آزاد دیده شده است. جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل افزود: بحث مهم دیگر فعالیت نهادهای مالی داخلی و خارجی در مناطق آزاد است که اینها می‌توانند این فعالیت را از طریق تاسیس نهادهای مالی جدید یا افتتاح شعب یا نمایندگی خود با پیشنهاد بورس مناطق آزاد و پس از اخذ مجوز سازمان بورس شروع کنند؛ یعنی نهادهای مالی خارجی، می‌توانند از طریق تاسیس نهادهای مالی جدید فعالیت خود را نشان دهند. وی ادامه داد: البته باید این نکته را توجه کنیم که شرکت‌های داخلی هم می‌توانند با معاملات برمبنای یورو در این بورس‌ها حضور داشته باشند. یعنی شرکت‌های داخلی هم می‌توانند در این بورس‌ها فعالیت داشته باشند، ولی در کنار شرکت‌های خارجی که لیست می‌شوند معاملات برمبنای یورو یا مبنای ارزی است. در عین حال شرکت‌های داخلی هم می‌توانند معاملات خود را بر مبنای یورو انجام دهند. بیژنی در پایان با تاکید بر اینکه تاسیس بورس در مناطق آزاد گام مهمی در راستای بین‌المللی شدن بازار سرمایه است، گفت: یکسان‌سازی مقررات و استانداردها و پذیرش همزمان اوراق بهادار و کالا از مهم‌ترین ویژگی‌های این بورس‌ها از جمله بورس بین‌المللی کیش است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران