شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 123384 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با کاهش 68 واحدی همراه شد و به رقم 95 هزارو 847 واحدی ریزش پیدا کرد.

گروه بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با کاهش 68 واحدی همراه شد و به رقم 95 هزارو 847 واحدی ریزش پیدا کرد. علاوه بر این، در داد و ستدهای روز گذشته بورس تهران بیش از یک میلیارد و ۶۰ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی دست به دست شد که ارزش این مبادلات بالغ بر 2هزار و ۲۵۱میلیارد ریال بود و در ۶۳ هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید. همچنین در بازار دیروز گروه‌های فلزات اساسی، محصولات فلزی و شیمیایی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. بر این اساس دیروز نمادهای پالایش نفت بندرعباس، سرمایه‌گذاری امید، فولاد مبارکه، گل‌گهر، فولاد خوزستان و ارتباطات سیار با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص باعث افت این متغیر شدند. افزون بر این، شرکت تازه وارد پرداخت الکترونیک سامان دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کرد. شاخص بازار اول نیز روز گذشته ۸۲ واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم ۳۶ واحد افزایش یافت. بر این اساس، شاخص هم‌وزن در جریان معاملات روز دوشنبه با ۱۱ واحد افزایش سبز پوش بود. همچنین صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نماد شرکت‌های قند اصفهان، پرداخت الکترونیک سامان، پارس الکتریک، پارس مینو، مارگارین، کاشی پارس و کشت و صنعت پیاذر بود. این در حالی بود که بازار آلومینیوم ایران، محورسازان ایران خودرو، معادن منگنز ایران، ملی سرب و روی ایران، سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق، سیمان داراب و سیمان ارومیه با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید سهام پرداخت الکترونیک سامان، اوراق صکوک مخابرات، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک فولاد کاوه کیش و سهام ماشین‌سازی اراک بیشترین تقاضا را ثبت کردند. به این ترتیب ۵۲ میلیون حجم تقاضای هفت نماد برتر بورسی بود. علاوه بر این، بازار اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت رایان سایپا، اوراق مشارکت شهرداری تهران، سهام آلومینیوم ایران، اوراق صکوک سایپا و سرمایه‌گذاری امید با بیشترین عرضه‌ها و سنگین‌ترین صف‌های فروش به کار خود پایان دادند. صف فروش این نمادها با بیش از ۲۰میلیون حجم ثبت شد که غلبه تقاضا بر عرضه را در بازار نشان داد. در پایان معاملات ماشین‌سازی اراک با معامله ۲۵۷ میلیون سهمی به ارزش ۲۱۱میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد.

 رشد شاخص فرابورس

از سوی دیگر معاملات فرابورس ایران در میانه هفته کاری این هفته در حالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس ایران با بیش از 3 واحد افزایش در ارتفاع بالاتر از 1108 واحدی ایستاد تا از ابتدای سال و پس از افت و خیزهای مکرر این نماگر، بازدهی آیفکس به حدود یک درصد برسد. همچنین روز دوشنبه حجم معاملات در بازار‌های 9گانه فرابورس نیز بیش از 595 میلیون ورقه و ارزش آن به بیش از 2هزار و 480 میلیارد و 850میلیون ریال رسید و بیش از 70 درصد از حجم کل معاملات در مجموع دو بازار اول و دوم رقم خورد. بر این اساس در مجموع بازار‌های اول و دوم فرابورس شاهد جا‌به‌جایی بیش از 436 میلیون سهم به ارزش بیش از 595 میلیارد ریال بودیم که در این میان نماد‌ «ذوب» با بیش از 248 میلیارد ریال ارزش و بالغ بر 280میلیون جابه‌جایی سهم به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. همچنین در روزی که گذشت بیش از 142میلیون سهم به ارزش بیش از 237میلیارد ریال در سه تابلو بازار پایه دست به دست شد. افزون بر این در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از 1.5میلیون ورقه بهادار با ارزشی بالغ بر یک هزار و 532 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت که با دادوستد بیش از 201 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 190میلیارد ریال، «اشاد8» بیشترین حجم و ارزش را در معاملات دیروز این بازار به خود اختصاص داد. همچنین معامله بیش از 4.5 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 67میلیارد ریال رقم خورد. بر اساس این گزارش نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد در روزی که گذشت بیش از 73.5 هزار ورقه تسه با ارزشی نزدیک به 48 میلیارد ریال معامله شده است و امتیاز تسهیلات مسکن آبان 96 با بیشترین حجم و ارزش همچنان در صدر معاملات این تابلو قرار دارد. در میان نمادهای فرابورسی نیز 3 نماد «ذوب»، «ثتران» و «زاگرس» به ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌ها بودند و نماد‌‌‌های «ذوب» و «مارون» به ترتیب با بیش از 2 و یک واحد تاثیر، مثبت‌ترین اهرم‌های‌ شاخص کل فرابورس شناخته شدند. در کنار تحولات بازارهای فرابورس ایران همچنین مدیریت پذیرش فرابورس از درج نماد شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت در بازار دوم خبر داد. این شرکت در گروه زراعت و خدمات وابسته، زیرگروه کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی در تاریخ 25 آذرماه 96 در بازار فرابورس پذیرش شده و حال به عنوان یکصد و هفتاد و هشتمین نماد معاملاتی است که پس از احراز تمام شرایط لازم برای پذیرش در فهرست نرخ‌های فرابورس با نماد «زکشت» درج شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران