شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123306 | |

مدیرعامل فرابورس از توافق شفاهی معاونت فناوری ریاست‌جمهوری با بانک مرکزی برای معاف شدن بانک‌ها در زمینه راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه دارای مجوز از فرابورس خبر داد.

مدیرعامل فرابورس از توافق شفاهی معاونت فناوری ریاست‌جمهوری با بانک مرکزی برای معاف شدن بانک‌ها در زمینه راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه دارای مجوز از فرابورس خبر داد. به گزارش فارس، امیر هامونی با بیان اینکه بازار دارایی فکری در سال ۹۶ شاهد ۷میلیارد تومان معامله بوده است، گفت: با سازوکار موجود در بازار فرابورس، نیروی جوان کشور توانسته با همه محدودیت‌های حقوقی موجود برای ایده‌های ناب ارزش‌گذاری داشته باشند. هامونی با بیان اینکه تاکنون برای صدور موافقت اصولی برای ۲۳صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه به هیات پذیرش فرابورس مراجعه شده، عنوان کرد: درحال حاضر تعداد ۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس پذیره‌نویسی کرده‌اند و ۸ صندوق نیز توانسته‌اند، موافقت اصولی خود را دریافت کنند که پس از فرآیند بررسی ثبت شرکت‌ها وارد بازار سهام خواهند شد. وی با اشاره به اندازه ۱۵میلیارد تومانی سرمایه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه دانشگاه تهران افزود: سرمایه این صندوق تعهدی است به طوری که در روز پذیره‌نویسی تنها باید ۲۰درصد معادل 3میلیارد تومان از سرمایه سهامداران تادیه شد.

این مقام مسوول، عدم جمع‌آوری کل وجوه مورد نیاز برای راه‌اندازی صندوق جسورانه در ابتدای پذیره‌نویسی را از ویژگی‌های آن نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری عنوان کرد و افزود: پس از تادیه ۲۰درصد مبلغ سرمایه از سوی سهامداران، وقتی طرح کسب وکار آماده و شرکت استارت‌آپ خریداری شود، آن زمان مدیر صندوق فراخوان تادیه مابقی سرمایه را به سهامداران خواهد داد. هامونی با بیان این مطلب که در دنیا مبلغ تادیه کل سرمایه در ابتدای فعالیت و پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه صفر است، گفت: تاکنون ۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با سرمایه ۲۱۵میلیارد تومانی در فرابورس پذیره‌نویسی شده‌اند و ۸ صندوق دیگر با سرمایه ۲۶۵میلیارد تومانی توانسته‌اند موافقت اصولی خود را از هیات پذیرش فرابورس دریافت کنند. از این تعداد 3 صندوق جسورانه بانکی و مابقی نیز صندوق‌های جسورانه جدید هستند.

مدیرعامل فرابورس از توافق شفاهی معاونت فناوری ریاست‌جمهوری با بانک مرکزی برای معاف شدن بانک‌ها در زمینه راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه دارای مجوز از فرابورس خبر داد و گفت: صندوق‌های جسورانه هر 6 ماه و ۱۲ماهه موظف هستند، آمار سرمایه‌گذاری‌های خود و اینکه چند طرح جدید خریداری شده را به عموم سرمایه‌گذاران ارائه کنند. وی در مورد سامانه ادغام و تملیک دارایی‌های بنگاه‌های بزرگ ازجمله شستا در بازار سوم فرابورس و کارکرد آن گفت: پیش از این با واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی، اغلب بنگاه‌ها از سوی شرکت‌های شبه‌دولتی خریداری شد اما اکنون با سامانه ادغام و تملیک فرابورس به نوعی خصوصی‌سازی دوم انجام می‌شود که ارگان‌های نیمه‌دولتی شرکت‌های خود را به بخش خصوصی واقعی واگذار می‌کنند.

وی افزود: این فرآیند زمانبر است اما شفاف‌سازی و ادبیاتی که شکل خواهد گرفت، می‌تواند نقش اتاق‌های بازرگانی و نهادهای سرمایه‌گذاری را در اقتصاد پررنگ‌تر کند. هامونی تاکید کرد: شرکت‌هایی که در این فرآیند فروخته می‌شوند باید راهبری و حاکمیت شرکتی آنها نیز در نظر گرفته شود که بتواند واگذاری موفقی را رقم بزند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران