شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 123305 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات دیروز با کاهش 161 واحدی همراه شد و به رقم 95 هزار و 916 واحدی افت کرد. این عقب‌نشینی در حالی رخ داد که اکثر نماگر‌‌های بازار سهام قرمزپوش شدند.

گروه بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات دیروز با کاهش 161 واحدی همراه شد و به رقم 95 هزار و 916 واحدی افت کرد. این عقب‌نشینی در حالی رخ داد که اکثر نماگر‌‌های بازار سهام قرمزپوش شدند. از همین رو، شاخص بازار اول در معاملات دیروز ۲۱۶ واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم ۲۰۲ واحد صعودی شد. علاوه بر این، شاخص هم وزن ۴۵ واحد بالا رفت و در رقم ۱۷هزار و ۴۳۵ واحد قرار گرفت. از سویی دیگر، در معاملات روز گذشته بورس تهران سرمایه‌گذاران بورسی بیش از ۸۲۱ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از دو هزار و ۲۳۷ میلیارد ریال بود و در ۹۸ هزار نوبت معاملاتی انجام شد. همچنین، روز یک‌شنبه افت قیمت نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت تهران با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص افت این متغیر را رقم زدند. این در حالی بود که پتروشیمی جم، مخابرات و تاپیکو با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر این متغیر شدند. افزون بر این، در معاملات روز یک‌شنبه گروه‌های رایانه، فلزات اساسی و خودرو با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. این در حالی است که صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نماد شرکت‌های نورد و قطعات فولادی، سیمان بهبهان، پتروشیمی شیراز، پگاه آذربایجان غربی، حمل‌و‌نقل توکا، سرمایه‌گذاری توکا فولاد و توسعه معدنی و صنعتی صبانور بود. در مقابل نماد شرکت‌های نساجی بروجرد، فیبر ایران، مهرکام پارس، سایپا دیزل، فولاد آلیاژی ایران، معادن منگنز ایران و رینگ‌سازی مشهد با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید سهام پرداخت الکترونیک سامان کیش، اوراق صکوک مخابرات، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک سایپا و سهام پتروشیمی شیراز بیشترین تقاضا را ثبت کردند. براساس این گزارش، در مقابل اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت رایان سایپا، اوراق مشارکت شهرداری مترو، سهام آلومینیوم ایران، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری مشهد با بیشترین عرضه‌ها و سنگین‌ترین صف‌های فروش مواجه شدند. در پایان معاملات دیروز پرداخت الکترونیک سامان کیش با معامله ۶۵ میلیون سهم به ارزش ۴۶۶ میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

 کاهش «آیفکس»

از سویی دیگر، معاملات فرابورس ایران در دومین روز کاری هفته در حالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس ایران با بیش از 2 واحد کاهش در ارتفاع بالاتر از 1104 واحدی ایستاد و حجم معاملات در بازار‌های 9‌گانه بیش از 696 میلیون ورقه و ارزش آن نیز به نزدیک به یک هزار و 966 میلیارد ریال رسید. بر این اساس، روز یک‌شنبه در مجموع بازار‌های اول و دوم فرابورس شاهد جا‌به‌جایی بیش از 615 میلیون سهم به ارزش بیش از 706 میلیارد ریال بودیم که این نشان‌دهنده بیش از دو برابر شدن حجم معاملات نسبت به روز ماقبل است. در این میان نماد‌ «ذوب» با نزدیک به 290 میلیارد ریال ارزش و بیش از 341میلیون جابه‌جایی سهم در 12 هزار و 820 نوبت معاملاتی، بیشترین ارزش و حجم معاملاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. همچنین در روزی که گذشت 71 میلیون و 730 هزار سهم به ارزش بیش از 126 میلیارد و 840 میلیون ریال در سه تابلو بازار پایه جابه‌جا شد. روز گذشته همچنین معامله بیش از 8 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 131 میلیارد ریال رقم خورد. افزون بر این، در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از یک میلیون ورقه بهادار با ارزشی بالغ بر 959.5 میلیارد ریال جابه‌جا شد که با تغییر مالکیت بیش از 299 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 252 میلیارد ریال، «اشاد9» بیشترین حجم و ارزش را در معاملات امروز این بازار به خود اختصاص داد. براساس این گزارش، نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد دیروز بیش از 65 هزار ورقه تسه با ارزشی بیش از 42میلیارد ریال معامله شده است و امتیاز تسهیلات مسکن آبان 96 با بیشترین حجم و ارزش همچنان در صدر معاملات این تابلو قرار دارد. این در حالی است که در میان نمادهای فرابورسی نیز، 3 نماد «ذوب»، «ثتران» و «زاگرس» به ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌ها بودند و نماد‌‌‌های «مارون» و «زاگرس» در مجموع با بیش از 4 واحد تاثیر، منفی‌ترین اهرم‌های‌ شاخص کل فرابورس شناخته شدند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران