شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 123219 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 78 واحدی همراه شد و توانست رقم 96هزارو 77واحدی را به خود اختصاص دهد. بر این اساس در معاملات روز گذشته

گروه بورس

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش 78 واحدی همراه شد و توانست رقم 96هزارو 77واحدی را به خود اختصاص دهد. بر این اساس در معاملات روز گذشته بورس تهران سرمایه‌گذاران بورسی بیش از ۹۵۴ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 2هزار و ۷۰میلیارد ریال بود و در ۶۲هزار نوبت معاملاتی انجام شد. همچنین در بازار روز شنبه نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد ۷۸واحدی این متغیر را ثبت کردند. این در حالی است که بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس، سایپا و چادرملو داشتند. افزون بر این گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. بر اساس این گزارش، صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نماد شرکت‌های پرداخت الکترونیک سامان کیش، گروه صنعتی بارز، سیمان شاهرود، سیمان غرب، دوده صنعتی پارس، لیزینگ خودرو غدیر و سیمان شمال بود. در مقابل نماد شرکت‌های آلومینیوم ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، نیرو محرکه، پارس خودرو، مهرکام پارس، سایپا دیزل و پتروشیمی آبادان با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. علاوه بر این سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید سهام پرداخت الکترونیک سامان کیش، اوراق صکوک مخابرات، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک سایپا و سهام پتروشیمی شیراز بیشترین تقاضا را ثبت کردند. در مقابل بیشترین عرضه‌ها در نمادهای اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت رایان سایپا، اوراق مشارکت شهرداری تهران، سهام آلومینیوم ایران و واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر ثبت شد. افزون بر این در پایان معاملات دیروز بانک صادرات با معامله بلوکی ۸۵میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و ایران ترانسفو با معامله بلوکی بیش از ۱۵۶میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

 بازگشایی 6 نماد در فرابورس

از سوی دیگر معاملات فرابورس ایران در نخستین روز کاری هفته در حالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس ایران با بیش از 4واحد کاهش در ارتفاع بالاتر از 1107واحدی ایستاد و حجم معاملات در بازار‌های 9گانه نزدیک به 298میلیون ورقه و ارزش آن نیز به بیش از یک‌هزار و 696میلیارد ریال رسید. علاوه بر این روز شنبه در مجموع بازار‌های اول و دوم فرابورس شاهد جا‌به‌جایی 179میلیون و 670هزار سهم به ارزش نزدیک به 340میلیارد ریال بودیم که در این میان نماد‌ «هرمز» با نزدیک به 41میلیارد ریال ارزش و نماد «ذوب» با نزدیک به 27میلیون جابه‌جایی سهم به ترتیب بیشترین ارزش و حجم معاملاتی را در مجموع بازارهای اول و دوم به خود اختصاص دادند. همچنین نماد‌های «ثپردیس»، «کی‌بی‌سی» و «حریل» دیروز در این دو بازار بازگشایی شدند.  همچنین در روزی که گذشت بیش از 108میلیون سهم به ارزش بیش از 151میلیارد ریال در سه تابلو بازار پایه جابه‌جا و نماد‌های «دهدشت»، «کمینا» و «ممسنی» بازگشایی شدند. از سوی دیگر دیروز معامله بیش از 8.5 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 148میلیارد و 720میلیون ریال رقم خورد. همچنین در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از یک‌میلیون ورقه بهادار با ارزشی بالغ بر یک‌هزار و 14میلیارد و 790میلیون ریال دادوستد شد که با تغییر مالکیت بیش از 351 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 312میلیارد ریال، «اخزا607» بیشترین حجم و ارزش را در معاملات این بازار به خود اختصاص داد. بر اساس این گزارش، نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد روز شنبه بیش از 64.5هزار ورقه تسه با ارزشی نزدیک به 42میلیارد ریال معامله شده و اوراق تسه آبان 96 با بیشترین حجم و ارزش همچنان در صدر معاملات این تابلو قرار گرفته است. در میان نمادهای فرابورسی نیز 3 نماد «ذوب»، «ثتران» و «زاگرس» به ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌ها بودند و نماد‌‌‌های «مارون» و «زاگرس» در مجموع با بیش از 4واحد تاثیر، منفی‌ترین اهرم‌های‌ شاخص کل فرابورس شناخته شدند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران