شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123144 | |

مدیرعامل بورس انرژی می‌گوید هر چند در دنیا نفت خام فرآورده‌های نفتی با دلار قیمت‌گذاری می‌شوند ولی باتوجه به اینکه معاملات ایران با کشور‌های غربی،

مدیرعامل بورس انرژی می‌گوید هر چند در دنیا نفت خام فرآورده‌های نفتی با دلار قیمت‌گذاری می‌شوند ولی باتوجه به اینکه معاملات ایران با کشور‌های غربی، بیشتر با اروپایی‌ها صورت می‌گیرد، می‌توان به جای دلار در معاملات از یورو استفاده کرد و بورس انرژی از این لحاظ با مشکلی مواجه نمی‌شود. به گزارش ایسنا، سیدعلی حسینی در پاسخ به اینکه وضعیت بازار ارز چقدر می‌تواند در معاملات بورس انرژی تاثیرگذار باشد؟ اظهار کرد: خوشبختانه خریداران و فروشندگان در بورس انرژی با ساز و کار رینگ صادراتی و معاملات ارزی کاملا آشنا هستند ولی از زمانی که نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان تصویب شده، ما هم در معاملات از همین نرخ تبدیل استفاده می‌کنیم. وی ادامه داد: عرضه‌کننده‌ها سعی کرده‌اند نرخ تبدیل را در مظنه‌های دلاری برای عرضه‌های‌شان و تعیین قیمت پایه تاثیر دهند و شاید این کار در بلندمدت خیلی مناسب نباشد و اطلاعات صحیحی به بازار مخابره نکند ولی در کل بازار ارز مشکلی هم برای بازار ما ایجاد نکرده است. در حال حاضر معاملات ما در بخش صادراتی رونق خوبی دارد چراکه بازیگر‌ها این بازار را شناخته‌اند.

 بازار متشکل و منسجم ارز

مدیرعامل بورس انرژی در پاسخ به اینکه آیا در اقتصاد فعلی ایران می‌توان بورس ارز راه‌اندازی کرد یا هنوز زیر ساخت‌ها آماده نیست؟ گفت: ما باید به سمت راه‌اندازی یک بازار متشکل و منسجم ارز پیش برویم. حالا اینکه این موضوع عنوان بورس به خود بگیرد یا بازاری تحت نظارت بانک مرکزی باشد باید براساس مطالعات و اطلاعاتی که بانک مرکزی و مقامات عالی کشور دارند تصمیم‌گیری شود. حسینی افزود: وقتی صحبت از بورس می‌شود یعنی یک ساز و کار شفاف و قاعده‌مندی که منافع همه بازیگر‌ها را تامین کند؛ در نتیجه باید مراقب باشیم که همه شرایط، ازجمله شرایط زمانی را لحاظ کنیم. وی ادامه داد: به‌طور کلی ما هر چه سریع‌تر باید به سمت تشکیل یک بازار ارز در هر سطحی از کارایی پیش رویم. این یک ضرورت است؛ چراکه اگر دولت این کار را انجام ندهد بازارهای فرعی و حاشیه‌یی و در سایه شکل می‌گیرند و سیگنال‌های صحیحی را به بازیگران بازار مخابره نمی‌کنند چراکه در این شرایط، بازار به‌راحتی قابل دستکاری است و افراد تحت عوامل مختلف بازار را دستکاری می‌کنند. بهتر این است دولت خود این مسوولیت را برعهده گیرد و به‌تدریج بازار را تکمیل کند. مدیرعامل بورس انرژی در پاسخ به اینکه آیا این بورس می‌تواند به جای دلار از یورو در معاملاتش استفاده کند؟ گفت: در دنیا فرآورده‌های نفتی و نفت خام براساس دلار قیمت می‌خورند ولی ما در تجارت‌مان با کشورهای غربی بیشتر با اروپایی‌ها کار می‌کنیم و واحد پول آنها یورو است و به نظر من می‌شود این کار را انجام داد و ما هم در بورس انرژی به مشکلی بر نمی‌خوریم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران