شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122916 | |

عرضه اولیه سهام «سپ» در ۱۳ خرداد: بورس تهران اعلام کرد؛ عرضه اولیه سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با نماد «سپ» روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد ۹۷ انجام می‌شود.

 عرضه اولیه سهام «سپ» در ۱۳ خرداد: بورس تهران اعلام کرد؛ عرضه اولیه سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با نماد «سپ» روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد ۹۷ انجام می‌شود. به گزارش سنا، تعداد ۱۸۰میلیون سهم معادل ۱۰درصد از سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد ماه ۹۷ به عنوان پانصد و بیستمین شرکت پذیرفته شده برای نخستین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «کامپیوتر و فعالیت‌های مربوط به آن» گروه و طبقه «مشاوره مربوط به نرم‌افزار و عرضه نرم‌افزار» در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد «سپ» به شیوه ثبت‌سفارش جهت کشف قیمت عرضه می‌شود.

 رشد قیمت زعفران در بازار آتی: مدیرعامل یک شرکت فعال در بازار زعفران در خصوص دلایل رشد قیمت زعفران در بازار آتی بورس کالا گفت: اتفاقی که در بازار معاملات آتی زعفران طی روز گذشته رخ داد و افزایش قیمت‌ها را رقم زد، نشان‌دهنده این است که فرآیند کشف قیمت به سمت واقعی‌تر شدن حرکت کرده تا بهای این محصول ارزشمند به واقعیت نزدیک‌تر شود. به گزارش ایلنا، غلامرضا کریمی افزود: قیمت زعفران به کمک معاملات آتی در بورس کالا به نرخ‌های واقعی خود نزدیک‌تر شده است. وی تاکید کرد: با توجه به کاهش ارزش پول ملی در مقابل سایر ارزهای خارجی، سرمایه‌گذاران خرید کالاهایی همچون زعفران را که از بازارهای صادراتی برخوردارند، به نگهداری سرمایه ترجیح می‌دهند. به این ترتیب این بازیگران بازار با تحلیل شرایط افزایش قیمت‌ها را تا شهریورماه امسال پیش‌بینی کرده‌اند. وی با بیان اینکه سرمایه‌یی که به معاملات این نوع قراردادها وارد شده، قابل توجه است، گفت: البته این میزان نقدینگی که به سمت معاملات آتی زعفران آمده در مقابل حجم معاملات بازار زعفران عدد چشمگیری نیست؛ اما با توسعه این بازار می‌توان سرمایه‌های زیادتری را به این محصول جذب کرد. البته در جریان معاملات دیروز بازار آتی در حالی قیمت هر گرم زعفران نگین به ۷۰هزار و ۲۰ریال رسید که در سال ۹۴ و وقتی قیمت یورو حدود ۲۸۰۰ تومان بود، قیمت هر گرم زعفران باید ۷۰هزار ریال می‌بود. بر همین اساس با نرخ حدود ۷۵۰۰ تومان به ازای هر یورو، نرخ زعفران نگین باید بیش از این قیمت‌ها باشد. کریمی در بیان دلایل دیگر این اقبال به معاملات آتی زعفران گفت: تاکنون در بازار سنتی زعفران تعداد معدودی بازیگر حضور داشتند که حاضر نبودند، دیگر افراد وارد این معاملات شوند و به تنهایی از سود حاصل از فروش این محصول صادراتی ارزشمند نفع می‌بردند، اما با راه‌اندازی معاملات آتی همه از ارزش این بازار مطلع شده و بورس به همه این فرصت را داده که از سود معاملات زعفران منتفع شوند. ضمن اینکه این بازار دید و تحلیل بهتری به فعالان بازار زعفران می‌دهد تا نسبت به روند آتی قیمت‌ها ارزیابی دقیق‌تری داشته باشند. وی تاکید کرد: البته شنیده می‌شود که دولت برای تقویت جایگاه محصولات صادراتی ارزشمند که ایران در آنها در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن دارد، مثل زعفران و پسته، مبنای ارز را از ۴۲۰۰ تومان به قیمت‌های حدود ۶ هزار تومان تغییر دهد تا قیمت‌ها به سمت واقعی شدن پیش رود. کریمی در ادامه گفت: این موضوع به نوعی خودتحریمی است که قیمت‌ها در بازار داخلی را پایین نگه داریم و محصول کشاورزان ایرانی با قیمت‌های بالاتر در بازارهای جهانی مورد معامله قرار گیرد و یک‌سری واسطه از این تفاوت قیمت سود ببرند. از این‌رو در خصوص محصولاتی همچون پسته و زعفران لازم است، دولت جایگاه تولیدکنندگان ایرانی را در دنیا تقویت کند تا کشاورزان از سود فروش این محصولات ارزشمند منتفع شوند. این فعال بازار زعفران به وجود اختلاف معنادار قیمت زعفران در بازار داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: پیش از این با توجه به وجود این اختلاف قیمتی قابل توجه، تنها عده‌یی معدود از آن کسب سود می‌کردند؛ اما در حال حاضر با وجود بورس کالا و معاملات آتی، همه افراد به معاملات مذکور دسترسی پیدا کرده‌اند. از این‌رو ما به آینده بازار زعفران ایرانی به کمک معاملات آتی بورس کالا خوش‌بین هستیم تا این محصول صادراتی و ارزآور به جایگاه واقعی خود در دنیا دست یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران