شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122679 | |

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی از عرضه شیر خام در بازار بورس خبر داد. حسین شیرزاد عنوان کرد: به‌زودی شیر خام فرآوری شده از شیرهای خام خریداری شده

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی از عرضه شیر خام در بازار بورس خبر داد. حسین شیرزاد عنوان کرد: به‌زودی شیر خام فرآوری شده از شیرهای خام خریداری شده توسط کارگزاری‌ها در بورس کالا ارائه می‌شود. به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اینکه نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از ابتدای امسال اجرا می‌شود، افزود: براساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی شیر خام را در قالب طرح خرید حمایتی با قیمت مصوب هر لیتر ۱۴۴۰ تومان از دامداران خریداری می‌کند. وی گفت: این قیمت از ابتدای فروردین امسال لازم‌الاجراست و مابه‌التفاوت قیمت به دامدارانی که از ابتدای فروردین شیر تولیدی آنها را با قیمت گذشته خریداری کردیم، پرداخت خواهد شد. رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: طرح حمایتی خرید شیر خام از سال ۹۳ با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی آغاز و قرار شد شیر خام با چربی 3.2درصد و پروتئین ۳درصدی و ماده خشک ۸درصد با قیمت مصوب هر لیتر ۱۴۴۰ تومان خریداری شود اما این قیمت از سوی صنایع لبنی اجرا نشد اما براساس ابلاغیه سال ۹۷ این قیمت امسال اجرایی می‌شود و دامداران شیر را با این قیمت و با درنظر گرفتن این ویژگی‌ها تحویل می‌دهند. شیرزاد گفت: طرح خرید حمایتی شیر خام در سال ۹۳ فقط در ۷ استان اجرا شد اما امسال براساس دستورالعمل جدید شیر خام تولیدی دامداری‌ها در ۱۷ استان کشور با قیمت جدید خریداری می‌شود. وی افزود: استان‌های هدف در این طرح اصفهان، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه‌وبویراحمد و تهران است و مابقی استان‌ها که از استان‌های محروم و کم‌برخوردار هستند نیز در این طرح قرار دارند. رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی تاکید کرد: تاکنون روزانه هزار تن شیر از دامداران در قالب طرح حمایتی خریداری می‌شد اما از این پس میزان خرید به ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تن خریداری می‌شود.

 شیرزاد گفت: این میزان خرید در حقیقت فقط ۴درصد از بازار تولیدی است و هدف اجرای طرح نیز تنظیم بازار، حمایت از دامداران خرد و جمع‌آوری شیر مازاد تولید است. وی افزود: براساس برآوردهای انجام شده قیمت تمام شده هر لیتر شیر خام برای دامدار حدود ۱۵۰۰ تومان است بنابر این وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از دامداران در آینده نزدیک قیمت خرید حمایتی شیر خام را به ۱۵۵۰ تومان نزدیک خواهد کرد. رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی تاکید کرد: واحدهای کوچک دامداری و دامداری‌های خُرد به حمایت و کمک دولت نیاز دارند و این اقدام می‌تواند حاشیه سود مناسبی برای آنها ایجاد کند و علاوه بر این می‌تواند به افزایش کیفیت شیر تولید شده در این دامداری‌ها بینجامد. شیرزاد گفت: علاوه بر خرید حمایتی شیر خام برنامه ارتقای کیفیت شیر امسال برای افزایش میزان چربی و پروتئین و سلامت شیر در دامداری‌های کشور اجرا می‌شود. وی افزود: شیر خامی که در قالب طرح حمایتی خریداری می‌شود بهترین کیفیت و بالاترین استاندارد را دارد. شیرزاد درباره احتمال افزایش قیمت شیر در بازار گفت: قیمت خرید هر لیتر ۱۴۴۰ تومان در اصل مربوط به سال ۹۳ است که اجرایی نشد بنا بر این اجرای این قیمت در سال ۹۷ تاثیر چندانی در قیمت شیر نخواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران