شماره امروز: ۵۴۷

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد

| کدخبر: 122363 | |

یکی از امتیاز‌های ما در بازار کالای کشور، وجود بورس کالاست که نخستین مزیت و امتیاز این بازار، شفافیت بالای آن است.

یکی از امتیاز‌های ما در بازار کالای کشور، وجود بورس کالاست که نخستین مزیت و امتیاز این بازار، شفافیت بالای آن است. سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص مزایای عرضه فولاد در بورس کالا اظهار کرد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، برخی صنایع پایین‌دستی به جای تمرکز بر تولید داخلی و افزایش اشتغال به سمت منفعت شخصی و تقویت واردات برخی محصولات گرایش دارند آنچنان که در برخی صنایع ازجمله صنایع پایین‌دست فولاد به بهانه عدم تامین نیاز داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی در صنایع بالادست به دنبال کاهش تعرفه واردات انواع محصولات فولادی هستند. به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های قبل تولیدکنندگان فولاد ازجمله مجتمع فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات فولادی مورد نیاز صنایع به همراه دیگر تولیدکنندگان محصولاتی همچون ورق، میلگرد، نبشی، آهن و سایر محصولات توان پاسخگویی به نیاز بازار داخل به ویژه صنایع پایین‌دستی را نداشتند؛ به طوری که برخی ضخامت‌های ورق فولادی یا در کشور تولید نمی‌شد یا توان تولید آن وجود نداشت.

 ظرفیت تولید 7.5 تن فولاد

نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: این درحالی است که درحال حاضر مجتمع فولاد مبارکه حدود 7.5میلیون تن تولید داشته و در کنار آن سایر مجتمع‌های فولادی نیز در کشور فعالند که به تولید مشغول هستند.

 تامین نیاز صنایع پایین دستی کشور

وی تاکید کرد: به اعتقاد بنده با توجه به اینکه طبق آمارهای موجود، فولاد مبارکه نیاز صنایع پایین دستی کشور را تامین می‌کند، اعمال تعرفه واردات محصولات در این حوزه یک کار قانونی و اساسی بوده و به نفع تولید کشور است؛ در این بین اگر برخی صنایع پایین‌دست در اندیشه دیگری به جز تولید هستند به طور حتم راه به جایی نخواهند برد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: بعضا عنوان می‌شود که قیمت محصولات در بازار داخلی به میزان زیادی بالاتر از نرخ‌های جهانی است؛ اما مشاهده می‌شود که مصرف‌کنندگان پرشماری برای خرید این محصولات صف می‌کشند که البته وزارت صنعت به‌عنوان متولی باید در راستای حمایت از تولیدکنندگان واقعی اجازه شکل‌گیری تقاضاهای کاذب به عده‌یی خاص که با هر ترفندی عنوان تولیدکننده را یدک می‌کشند، ندهد. موسوی‌لارگانی ادامه داد: همچنین به طور طبیعی اگر قیمت‌های داخلی به صرفه نبود، صنایع با وجود تعرفه فعلی اقدام به واردات می‌کردند اما امروز هم خرید پر حجم انجام می‌دهند و هم از کاهش تعرفه سخن می‌گویند.

 واردات کالای مشابه تولید داخل؛ حرام شرعی

موسوی‌لارگانی تاکید کرد: شواهد نشان می‌دهد قیمت‌های داخلی و جهانی با هم همخوانی دارند و به این ترتیب براساس گفته مقام معظم رهبری، واردات کالاهایی که در کشور تولید شده و مشابه داخلی دارد، حرام شرعی است و در این حالت اعمال تعرفه واردات یک کار اساسی و قانونی است. این نماینده مردم‌ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر محصولی مورد نیاز صنایع پایین‌دستی است که فولاد مبارکه یا سایر مجتمع‌های فعال این حوزه توان تولید آن را ندارند، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید فهرست این محصولات را مشخص کند تا برای این محصولات تعرفه‌یی تعیین شود که ابتدا نیاز صنایع تامین شود اما زمینه واسطه‌گری با این واردات فراهم نشود. عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی گفت: تاکید می‌کنم با توجه به وجود توان تولید داخلی و فشاری که از سمت مجامع بین‌المللی به کشور تحمیل می‌شود، اولویت اول حمایت از تولید کالای ایرانی است. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فولاد جزو صنایع مادر کشور به شمار می‌رود و باید مورد حمایت قرار گیرد تا طرح‌های تولید آن برای تامین کلیه نیازهای بازار داخل توسعه یابد و از بابت فروش محصول و وجود مشتری در داخل کشور اطمینان داشته باشد. نه اینکه با تمایل به سمت افزایش واردات، صنایع داخلی را تضعیف کرده و ضمن خروج ارز از کشور به نفع دیگر کشورها خرید کنیم.

موسوی‌لارگانی با اشاره به معاملات انواع محصولات ازجمله محصولات فولادی در بورس کالا ادامه داد: یکی از امتیاز‌های ما در بازار کالای کشور، وجود بورس کالاست که نخستین مزیت و امتیاز این بازار شفافیت بالای آن است اینکه امروز محصولات در بازاری معامله می‌شوند که همه مردم و مسوولان می‌توانند از قیمت‌ها و روند معاملات آگاه باشند آن هم در اقتصاد تقریبا غیرشفاف ما، یک امتیاز ویژه است. عضو کمیسیون اقتصاد مجلس عنوان کرد: محصولات فولادی نیز هر هفته در بورس کالا عرضه و معامله می‌شوند و مسوولان مربوطه به خوبی می‌توانند با در نظر گرفتن همه جوانب بهترین شیوه‌ها را برای انجام معاملات در بورس اتخاذ کنند. نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز برخی افراد بیش از آنکه بخواهند به حل یک موضوع یا مشکل به وجود آمده بپردازد، مدام سعی در ایجاد حاشیه و جنجال دارند تا از التهاب ایجاد شده منافع و درآمد خود را افزایش دهند؛ مسلما این افراد با شفافیت معاملات حاکم در بورس کالا مخالف هستند چراکه سود آنها در معاملات پنهانی و غیرشفاف است. وی افزود: متاسفانه این افراد نه به فکر تولید و اشتغال در کشور هستند و نه بابت خروج ارز از کشور نگرانی دارند. تفکر این گروه‌ها صرفا این است که با واردات فلان محصول فولادی، درآمد بیشتری به دست می‌آورند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حمایت از تولیدکننده و کالای ایرانی از مسیر شفاف و قانونی بورس کالا در جریان است و اینکه عده‌یی به دنبال رانت و منافع خود در اوضاع فعلی اقتصاد هستند با اقدامات مسوولان و مجلس راه به جایی نخواهند برد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران