شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122195 | |

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران شاهد انتشار ۸هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات بود که به عنوان بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه ثبت شد.

در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران شاهد انتشار ۸هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات بود که به عنوان بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه ثبت شد. به گزارش سنا، روح‌الله حسینی‌مقدم معاون ناشران و اعضای شرکت بورس روز گذشته در خصوص انتشار ۸هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات گفت: علاوه بر اینکه با انتشار این اوراق بزرگ‌ترین تامین مالی بخش خصوصی بازار سرمایه انجام می‌شود، این اوراق ابزار جدیدی است که برای نخستین بار وارد بازار سرمایه شده است.

وی مهم‌ترین ویژگی این اوراق را عدم نیاز به ضمانت بانکی اعلام کرد و افزود: در انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام، ناشر از توانایی خودش برای تضمین استفاده می‌کند و سهام را به عنوان وثیقه قرار می‌دهد. به این ترتیب به سیستم بانکی نیز وابسته نیست. حسینی‌مقدم با اشاره به اینکه بانک‌ها برای پذیرش ریسک این اوراق معمولا رقمی دریافت می‌کنند، گفت: به این ترتیب تامین مالی از طریق انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام ارزان‌تر است. وی این اوراق را ۴ ساله اعلام کرد و ادامه داد: نرخ اوراق ۱۶درصد است و با نرخ بازار، کشف قیمت می‌شود. پس از ورود به بازار در مقاطع 3ماهه مشخص، سود این اوراق پرداخت می‌شود. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس با اشاره به اینکه این اوراق با نرخ پایین‌تر از نرخ‌های بازار است، گفت: این روند نویدبخش مسیر کاهشی نرخ بهره است که تامین مالی ارزان‌تر را به دنبال خواهد داشت. وی این اوراق را سی و ششمین نماد اوراق رهنی اعلام کرد و افزود: به این ترتیب ارزش بازار بدهی بورس تهران به ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. وی تاکید کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها در دو سال گذشته و اتکای بخش خصوصی به تامین مالی از بازار سرمایه پیش‌بینی می‌شود، ارزش بازار بدهی در دو سال آینده رشد قابل توجهی داشته باشد. حسینی‌مقدم خطاب به مسوولان شرکت مخابرات تصریح کرد: این ناشر بورسی مسیر سختی را باید طی کند، چراکه از طریق استقراض عمومی از مردم تامین مالی انجام داده و باید به این اعتماد پاسخ درستی بدهد.

در سوی دیگر کمال بیگدلی معاون مالی شرکت مخابرات ایران با اشاره به اینکه اوراق اجاره مبتنی بر سهام برای نخستین بار از طریق شرکت مخابرات منتشر شده است، گفت: شرکت مخابرات با حجم گسترده فعالیت‌هایش نیازمند تامین مالی است و در استفاده از ابزارهای بازار سرمایه برای تامین مالی همیشه پیشقدم بوده است. وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه فرصت‌های خوبی برای تامین مالی در اختیار ناشران بخش خصوصی قرار داده است، افزود: شرکت مخابرات در گذشته نیز ۴۵۰میلیارد تومان اوراق صکوک بر پایه دارایی از طریق بازار سرمایه منتشر کرده بود.

افزون بر این علی تیموری مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان هم که شرکت او مسوولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی اوراق را بر عهده دارد با اشاره به محدودیت‌های انتشار صکوک اجاره در بازار گفت: رکن ضامن برای انتشار این اوراق گلوگاهی بود که با تسهیلاتی که سازمان بورس در اختیار ناشران بورسی قرار داد، این شرکت‌ها می‌توانند سهام پذیرش شده در بازار سرمایه را به عنوان وثیقه برای انتشار اوراق و تامین مالی قرار دهند. به گفته وی اوراق منتشره مبتنی بر سهام مخابرات از ثبات لازم بازپرداخت اصل و فرع سود برخوردار است. به گفته تیموری این اوراق کوپن سود ۱۶درصدی دارد اما بازارگردان از محل کارمزد بازارگردانی بخشی از مازاد بر نرخ ۱۶درصد را طی دوره‌های 3ماهه به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. وی با اشاره به مدلی که برای بازارگردانی اوراق در نظر گرفته شده است، افزود: مدل، نرخ بازده موثر اوراق برای خریدارانی که در زمان پذیره‌نویسی اقدام به خرید کنند و در سررسید یک‌ساله اوراق را بفروشند ۲۱درصد ماهانه و نرخ موثر سود ۲۳درصد خواهد بود، در صورت فروش اوراق قبل از سررسید یک‌ساله نیز مطابق مظنه بازارگردانی اعلام شده، نرخ بازدهی که نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود، معادل 20 درصد سالانه روزشمار است. مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در ادامه اظهار داشت: ۷۰۱میلیون سهام شرکت همراه اول و ۵هزار و ۶۰۰ میلیون سهام شرکت مخابرات وثیقه این اوراق است که ارزش آن در حدود ۲هزار میلیارد تومان است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران