شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122107 | |

امروز برای نخستین‌بار در بازار سرمایه کشور اوراق بدهی بدون ضامن منتشر می‌شود.

امروز برای نخستین‌بار در بازار سرمایه کشور اوراق بدهی بدون ضامن منتشر می‌شود. بر این اساس، بنا به مشاوره، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، 8 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مبتنی بر سهام برای شرکت مخابرات ایران در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود. به گزارش سنا، ابوالفضل شهرآبادی معاون تامین مالی لوتوس پارسیان، درخصوص جزئیات انتشار اوراق اجاره مخابرات گفت: اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات ایران نخستین اوراق بدهی است که بدون وجود رکن ضامن، در بازار سرمایه کشور عرضه می‌شود و در واقع قرار است سهام شرکت مخابرات ایران و نیز سهام شرکت ارتباطات سیار به‌عنوان وثیقه‌ انتشار این اوراق قرار گیرد. شهرآبادی درباره سایر جزئیات این اوراق گفت: اوراق اجاره مخابرات ایران برای خرید تجهیزات این شرکت، با سررسید

4 ساله منتشر می‌شود و مواعد پرداخت سود اوراق سه ماه یک بار خواهد بود. وی افزود: این اوراق با نماد «صخابر102» به روش حراج و حداقل قیمت 910 هزار ریال به‌ازای هر ورقه عرضه خواهد شد و کارگزاری پارسیان عامل فروش اوراق است. وی بیان کرد: متقاضیان خرید این اوراق می‌توانند با داشتن کد معاملاتی، از طریق همه کارگزاری‌های عضو بورس اوراق بهادار تهران این اوراق را خریداری نمایند.

همچنین، مجتبی جهانگیری مدیر عملیات بازار تامین سرمایه لوتوس پارسیان، درباره نرخ سود اوراق گفت: نرخ اسمی سود این اوراق 16درصد سالانه روزشمار است که در مواعد سه ماه یک بار پرداخت می‌شود؛ اما تامین سرمایه لوتوس پارسیان به‌عنوان بازارگردان این اوراق برای افزایش جذابیت نرخ سرمایه‌گذاری، مدل جدیدی برای بازارگردانی اوراق درنظر گرفته است. وی افزود: براساس این مدل، نرخ بازده موثر اوراق (YTM) برای خریدارانی که در زمان پذیره‌نویسی اقدام به خرید کنند و در سررسید یک‌ساله اوراق را بفروشند، 23درصد سالانه معادل 21درصد سالانه روزشمار خواهد بود و در صورت فروش اوراق قبل از سررسید یک‌ساله نیز مطابق مظنه بازارگردانی اعلام شده، نرخ بازدهی که نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود، معادل 20درصد سالانه روزشمار است. جهانگیری ادامه داد: به این ترتیب و باتوجه به شرایط موجود در بازار، مدلی درنظر گرفته‌ایم که جذابیت خرید اوراق برای سرمایه‌گذاران حفظ شود و پیش‌بینی می‌شود استقبال چشمگیری از این اوراق شود. گفتنی است اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات ایران، دومین اوراق از این نوع است که در بازار سرمایه کشور عرضه می‌شود؛ نخستین اوراق از این نوع در اسفند سال گذشته برای شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در فرابورس ایران منتشر شد. با این تفاوت که اوراق یاد شده با وجود رکن ضامن عرضه شد ولی اوراق مخابرات ایران بدون حضور این رکن عرضه می‌شود. انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام در آذر ماه سال 95 به تایید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسید. مطابق بند (الف) ماده (1) دستورالعمل انتشار اوراق اجاره مصوب 11 مرداد 89، اوراق اجاره، اوراق بهادار با نام و قابل نقل و انتقالی است که نشان‌دهنده مالکیت مشاع دارنده آن در دارایی مبنای انتشار اوراق اجاره است. پس از انتشار این اوراق، رابطه موجر و مستاجر میان سرمایه‌گذاران و بانی برقرار می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران