شماره امروز: ۵۴۷

یک کارشناس اقتصادی عنوان کرد

| | |

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه مافیای فولاد به بورس کالا می‌تازد، گفت: برخی جریان‌ها از زمان شروع به کار این بورس منافع‌شان به خطر افتاده است.

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه مافیای فولاد به بورس کالا می‌تازد، گفت: برخی جریان‌ها از زمان شروع به کار این بورس منافع‌شان به خطر افتاده است. بهمن آرمان عنوان کرد: این حملات به بورس کالا، صنایع پتروشیمی و فولادی مبنای علمی ندارند و طرح موضوع گران‌فروشی و انحصار در بورس، مربوط به همین جریان‌های ضدتوسعه‌یی است که گاهی ناآگاهانه انجام می‌شود. به گزارش ایرنا، این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه منافع جریانات سیاسی از طریق تولید داخل و کاهش واردات به خطر افتاده، اظهار داشت: طبیعی است که شاهد بیان برخی اعتراض‌ها و طرح اتهامات علیه روند معاملات و عرضه‌ها در بورس کالا و به‌طور خاص مجتمع فولاد مبارکه باشیم. آرمان با تاکید بر اینکه بورس در هر جای دنیا، بر پایه عرضه و تقاضا عمل می‌کند و در ایران نیز خارج از این منطق نیست، افزود: البته ممکن است ایرادها و کاستی‌هایی نیز مطرح باشد که محدود به بورس کالای ایران نیست و در سایر بورس‌ها نیز قابل مشاهده و البته قابل رفع است. این استاد دانشگاه، درباره چالش بازار فولاد و اتهام‌های مطرح شده علیه بورس کالا و زیرسوال بردن زیرساخت‌های آن، از سوی برخی صنایع پایین‌دستی گفت: بورس کالا مهم‌ترین نهادی است که می‌تواند تعیین‌کننده قیمت فولاد باشد. وی با بیان اینکه بخشی از تولیدات فولادی کشور نیز در بورس عرضه می‌شود، افزود: سه کارخانه بزرگ فولادسازی ایران یعنی فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان دارای قراردادهای مدت‌دار با برخی مشتریان خود هستند که بخشی از محصول تولیدی آنها در بورس عرضه شده و بخش‌های دیگر یا صادر می‌شود یا در قالب قراردادهای مشخص به مشتریان عمده آنها اختصاص می‌یابد.

 اعتراض جریان‌های مبتنی بر رانت‌خواری و مافیایی

آرمان افزود: به همین دلیل، برخی جریان‌های مبتنی بر رانت‌خواری و مافیایی مرتب به بورس کالا اعتراض می‌کنند که چرا این قیمت را تعیین کردید؛ در حالی که در هیچ جای دنیا، مدیریت بورس نقشی در تعیین قیمت سهام یا کالا ندارد اما نوک پیکان حمله این جریان‌های فاسد، بر صنعت فولادسازی ازجمله فولاد مبارکه و پتروشیمی متمرکز شده است. این کارشناس اقتصادی گفت: از این رو، حملاتی که به بخش فولاد می‌شود، بیشتر ناشی از جریان‌های ضدتوسعه‌یی در کشور است و با طرح این اتهامات، سعی در تضعیف و تخریب وجهه فولادسازان دارند. وی خاطرنشان کرد: جز فولاد مبارکه، هیچ بنگاه اقتصادی در کشور ارزش تولیدات آن به حدود 3.5میلیارد دلار نمی‌رسد. آرمان ادامه داد: سایر بنگاه‌های اقتصادی مانند پتروشیمی بندر امام (ره) که همان پتروشیمی ایران و ژاپن پیش از انقلاب بوده، ارزش تولیدات آن حداکثر به 1.4 میلیارد دلار می‌رسد. این استاد دانشگاه، دلیل طرح اتهام‌ها علیه صنایع فولاد کشور ازجمله فولاد مبارکه را متاثر از حذف رانت‌های مرتبط با واردات توسط برخی افراد خاص عنوان کرد. گفتنی است سال 1382 در زمان وزارت اسحاق جهانگیری به‌عنوان وزیر صنایع و معادن و محمد شریعتمداری به‌عنوان وزیر بازرگانی، بازاری به‌نام بورس فلزات به وجود آمد که هدف راه‌اندازی آن، حذف واسطه‌ها و کشف قیمت‌ها بود.

 جلوگیری از توزیع گندم بی‌کیفیت

در سویی دیگر، علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: ساز و کار شناخته شده بورس امروز یکی از راهکار‌هایی است که می‌تواند بهره‌وری را در تولید و عرضه محصولات کشاورزی ازجمله گندم افزایش دهد و ما باید با حمایت بیشتر از این ساز و کار نه تنها از محصول ایرانی حمایت کنیم بلکه زمینه شناساندن کالای ایرانی را برای دنیا فراهم آوریم. به گزارش میزان، وی گفت: در شرایطی که بسیاری از مسائل مانع از پیشرفت در اقتصاد است یکی از کالاهایی که برای کشور استراتژیک بوده، گندم است. این محصول سال‌ها از طریق خرید تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شد اما چند سالی است که موضوع عرضه گندم در بورس مطرح شده که براساس ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی عرضه گندم در این بازار به نفع کشاورزان و درراستای واقعی شدن قیمت گندم است. وی با ارزیابی از ساز و کار بورس کالا اظهار کرد: عرضه محصولات مختلف در بورس کالا منجر به شفافیت قیمت و معاملات می‌شود و مبادله و تجارت از طریق بورس کالا به مراتب بهتر و پرمزیت‌تر از تجارت در بازار خارج از بورس و بدون قاعده است به این ترتیب یکی از نقاط قوت بورس این است که عرضه کالای بی‌کیفیت در سطح کشور متوقف شده که این امر به نفع اقتصاد کشاورزی کشور است. وی با بیان اینکه عده‌یی تمایل به عرضه گندم از طریق بازار سرمایه را ندارند، تصریح کرد: شاید در وهله اول اندکی مقاومت در عرضه محصولات در بورس کالا ایجاد شود اما نباید فراموش کنیم اصلی‌ترین راه موفقیت در بهبود کیفیت گندم و تسریع در پرداخت مطالبات کشاورزان عرضه آن در بورس است. به گفته این نماینده مجلس، با عرضه گندم در بورس کالا کشاورزان در جریان قیمت و نحوه عرضه قرار خواهند گرفت و دولت می‌تواند درراستای حمایت از کشاورزان مابه‌التفاوت قیمت محصول را در زمانی کوتاه به آنها پرداخت و بار مالی خود را کاهش دهد.

ابراهیمی با تاکید بر روان‌سازی تجارت گندم از طریق بورس کالا بیان کرد: بورس کالا حجم مبادلات تجارت را افزایش می‌دهد به‌گونه‌یی که می‌توانیم آینده‌یی روشن را برای صادرات رقم بزنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران