شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به دستورالعمل جدید شورای عالی بورس عنوان کرد

| کدخبر: 122024 | |

در راستای اجرای تفاهمنامه سه جانبه میان وزیران امور اقتصادی و دارایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل تامین مالی جمعی در شورای عالی بورس به تصویب رسید.

در راستای اجرای تفاهمنامه سه جانبه میان وزیران امور اقتصادی و دارایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل تامین مالی جمعی در شورای عالی بورس به تصویب رسید. شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مطالب فوق عنوان کرد: این دستورالعمل پس از تدوین ابتدایی با همکاری اغلب ذی‌نفعان برای تصویب نهایی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارجاع شد. به گزارش سنا، وی ابراز کرد: جهت نهایی‌سازی این دستورالعمل کمیته تدوین مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار طی بیش از 10جلسه کارشناسی این دستورالعمل را نهایی کرد و پس از طرح در هیات مدیره سازمان در شورای عالی بورس مطرح و تصویب شد.

 دبیر شورای عالی بورس افزود: تامین مالی جمعی یکی از جدیدترین روش‌های تامین مالی در سطح جهان محسوب می‌شود که بر بستر اینترنت و از طریق سکو یا پلتفرم‌های طراحی شده جهت تامین مالی صورت می‌پذیرد؛ به طوری که هر متقاضی تامین مالی جمعی می‌تواند از طریق سکو یا پلتفرم طرح، ایده یا موضوع فعالیت خود را در چارچوب قوانین و مقررات تنظیم شده، اعلام کرده و با پذیرش معیارهای مشخص برای افشای اطلاعات مربوط به طرح یا ایده خود در بازه زمانی معین اقدام به تامین مالی عمومی کند.

 قابلیت تبدیل به سهام

محمدی در ادامه اذعان کرد: در اغلب کشورهایی که تامین مالی جمعی امکان‌پذیر است، اوراقی در اختیار تامین‌کنندگان قرار می‌گیرد که در آینده تبدیل به ماهیت جدیدی می‌شود؛ به ‌عنوان مثال در صورتی که شرکت پس از طی مدت معین در بورس عرضه عمومی شود، اوراق در اختیار تامین‌کنند‌گان تبدیـل به سهـام می‌شود. در اصل یک راهبرد خروج از سرمایه‌گذاری در این روش تدبیر شده است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: از کارکردهای اصلی روش تامین مالی جمعی می‌توان به تامین مالی انواع طرح‌های خرد، نوآورانه و زودبازده اشاره کرد؛ مواردی مانند ساخت یک اپلیکیشن موبایل، یک نرم افزار رایانه‌یی، مرمت و بازسازی بناها، ساخت ساختمان، تولید فیلم و سریال و هر آنچه در قالب مشارکت بتوان ایجاد کرد ازجمله کارکردهای تامین مالی جمعی محسوب می‌شود. وی ادامه داد: به عنوان مثال، تهیه کننده یک فیلم به عنوان متقاضی تامین مالی می‌تواند با مراجعه به عامل(سکوی تامین مالی جمعی) و عقد قرارداد تامین مالی جمعی اقدام به تامین منابع مالی از طریق تامین مالی جمعی کند و پس از فروش فیلم تهیه شده، بازده حاصل از فروش فیلم را میان تامین‌کنندگان(سرمایه‌گذاران) به اندازه سهم آنها از مشارکت توزیع کند.

 تعیین سقف تامین مالی

محمدی اظهار کرد: براساس دستورالعمل تامین مالی جمعی مصوب شورای عالی بورس، متقاضی از طریق انتشار گواهی شراکت که به صورت الکترونیکی منتشر می‌شود و از ثبت نزد سازمان معاف است، قادر است تا سقف 20میلیارد ریال از طریق سکوهای تامین مالی جمعی تامین مالی عمومی انجام دهد.  وی ادامه داد: همچنین سقف تامین مالی طرح‌های باز در هر سکو 200میلیارد ریال تعیین شده و تامین مالی از این طریق برای شرکت‌های بزرگ به ‌خصوص شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس پذیرش شده‌اند(به ‌غیر از بازار شرکت‌های کوچک و متوسط) منع شده است تا رقابت صرفا برای تامین مالی شرکت‌های کوچک و دارای طرح و ایده صورت پذیرد. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به این ترتیب می‌توان اذعان کرد که بستر مناسب و گسترده‌یی برای تامین مالی جمعی فراهم شده است. در این دستورالعمل تلاش شده با تعیین برخی الزامات به مقوله ریسک و کاهش آن نیز توجه شود. به گفته دبیر شورای عالی بورس، اخذ موافقت اصولی همچنین مجوز فعالیت از طریق کارگروه ارزیابی شرکت فرابورس ایران صورت می‌گیرد و از مهم‌ترین الزامات اعطای موافقت اصولی، نهاد مالی بودن یا عقد قرارداد با نهاد مالی از سوی شرکت‌های بیرونی(عاملین تامین مالی جمعی) است. اینکه کدام یک از نهادهای مالی قادرند اقدام به تامین مالی جمعی کنند متعاقبا توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام خواهد شد. محمدی در پایان ابراز امیدواری کرد که اقدامات سازمان بورس و بازار سرمایه در راستای ایجاد بستر لازم و مناسب برای تامین مالی جمعی منجر به تامین نیازهای مالی شرکت‌هایی شود که ایده‌های نوآورانه داشته و با تامین مالی از طریق بازار سرمایه امکان حرکت رو به جلو برای ایشان فراهم ‌آید.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران