شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121945 | |

بی‌اعتنایی بازار‌ سرمایه به لغو برجام: در حال حاضر واکنش بورس تهران به تصمیم امریکا برای خروج از «برجام» مثبت است اما در آینده‌یی نزدیک تاثیر بنیادی آن به صورت واقعی مشخص خواهد شد.

 بی‌اعتنایی بازار‌ سرمایه به لغو برجام: در حال حاضر واکنش بورس تهران به تصمیم امریکا برای خروج از «برجام» مثبت است اما در آینده‌یی نزدیک تاثیر بنیادی آن به صورت واقعی مشخص خواهد شد. به گزارش ایبنا، مجید میرزایی کارشناس بازار سرمایه درباره رشد شاخص بورس گفت: یکی از دلایلی که موجب شد تا سهام شرکت‌های خودروسازی این روزها با اقبال سرمایه‌گذاران در بازار سهام مواجه شود، این است که سهام این گروه به کف قیمتی مناسب برای خرید و سرمایه‌گذاری رسیده است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: به همین دلیل می‌توان از این موضوع به عنوان یکی از دلایل رونق نمادهای معاملاتی مربوط به خودروسازان یاد کرد که اثر خود را نیز بر شاخص بورس گذاشته است. وی اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت‌های رسمی اعلام شده توسط برخی خودروسازها این موضوع نیز به عنوان محرکی برای توجه سرمایه‌گذاران به نمادهای خودرویی در بازار سهام مطرح است. این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر خروج ایالات متحده از برجام بر صنایع بورسی و صنعت خودرو اظهار داشت: تاثیر این تصمیم در بلندمدت مشخص می‌شود و از سوی دیگر هر چند شرکت‌های فعال در گروه خودرویی از رسیدن به برجام و رفع تحریم‌ها تاثیر مثبت می‌پذیرند، اما بی‌اعتنایی بازار سرمایه به لغو برجام حداقل به لحاظ روانی نشان داد که شرکت‌های این گروه نیز در حال حاضر اعتنایی به این اتفاق ندارند. وی افزود: از سوی دیگر فعلا تصمیم رسمی مبنی بر خروج خودروسازان اروپایی و قطع ارتباط با خودروسازان کشور اعلام نشده، بنابراین این موضوع نیز می‌تواند یک نشانه مثبت برای سهامداران گروه خودرویی در بازار سهام باشد. میرزایی در ادامه اذعان داشت: شرکت‌های خودروساز برای رسیدن به رشد پایدار و همچنین افزایش ارزش سهام در بازار سرمایه با مشکلاتی همچون هزینه‌های مالی بالا، نیروی مازاد و نوسانات نرخ ارز مواجه هستند که در صورت رفع این مشکلات می‌توان به آینده خودروسازان در کشور امید بست. وی در پایان گفت: در صورتی که نرخ سود بانکی و تسهیلات ارائه شده به خودروسازان با هزینه کمتر و در زمان کوتاه‌تری تحقق یابد، این مولفه نیز می‌تواند در سودآوری شرکت‌های خودرویی اثرگذار باشد.

 استراتژی‌های بازار سرمایه در تقویت نظام تامین مالی: همان‌گونه که برخی سران کشورهای حاضر در تعهد برجام بیان کرده‌اند، خروج امریکا از تفاهمنامه برجام که مدت‌ها بر سر آن مذاکره شده و مورد تایید سازمان ملل متحد هم قرار گرفته به اعتماد بین‌المللی ضربه می‌زند. این موضوع دارای آثار مختلفی در سطح بین‌المللی در زمینه‌های مختلف ازجمله مالی و اقتصادی خواهد بود. موسی احمدی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این مطلب گفت: نوسانات قیمت ارز و التهابات ایجاد شده در بازارهای موازی داخلی ازجمله سکه و مسکن در شرایط رکود کشور نشان می‌دهد که مسوولان باید بیش از پیش نسبت به انجام اقدامات و استراتژی‌های عملیاتی در زمینه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ایرانی با در نظر گرفتن ارتقای بهره‌وری مبادرت ورزند. به گزارش سنا، احمدی تاکید کرد: آنچه در بازار سرمایه مهم است لزوم ایجاد شیوه‌ها، سازوکارها و ظرفیت‌های تامین مالی جدید در عرصه بازار سرمایه برای جریان منابع مالی به سمت زمینه‌های مورد نیاز متناسب با ذائقه و سلایق متقاضیان است. وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد هم‌اکنون زمان آن رسیده که اقدامات لازم درخصوص تقویت فرهنگ‌سازی و تعریف روشن ادبیات بازار سرمایه و پول کشور و معرفی صنایع مختلف از طرق گوناگون صورت پذیرد. تهیه برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی برای دوره‌های مختلف سنی و آشناسازی شرکت‌ها با ابزارهای بازار پول و سرمایه می‌تواند ازجمله این برنامه‌ها باشد. به گفته احمدی از بعد عرضه نیز طراحی و معرفی ابزارهای مالی اسلامی این زمینه را فراهم می‌کند تا با ایجاد ابزارهای مالی جدید زمینه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی، پروژه‌ها و دولت فراهم شود. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در این میان اقدامات ارزنده‌یی در بازار سرمایه در سال‌های اخیر صورت گرفته و ابزارها و نهادهای مالی جدیدی براساس مبانی دینی شکل گرفته اما به نظر می‌رسد، لازم است همچنان با عزم همگانی زمینه ایجاد ابزارها و نهادهای مالی جدید متناسب با زمینه‌های مختلف صورت پذیرد. احمدی همچنین با اشاره به شعار سال و راهکارهای حمایت از کالای ایرانی از طریق بازار سرمایه گفت: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هایی که باید برای تسهیل حمایت از تولیدات ایرانی ایجاد شود، زمینه‌سازی شفافیت و ایجاد نهادهای مالی مربوط است؛ به عنوان مثال درحال حاضر عمده ابزارهای مالی بدون توجه به اهلیت اعتباری ناشران از طریق بانک‌ها و نهادهای مالی تضمین می‌شوند و این امر موجب می‌شود ضمن افزایش هزینه تامین مالی، توجهی به اهلیت اعتباری ناشران نشود. این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: با ظهور موسسات رتبه‌بندی اعتباری می‌توان شاهد اندازه‌گیری و اعلام رتبه‌ اعتباری ناشران و اوراق از طریق موسسات مستقل رتبه‌بندی اعتباری بود تا از طریق آن‌ زمینه انتشار اوراق بدهی به پشتوانه اهلیت و رتبه اعتباری ناشران فراهم آمده و سرمایه‌گذاران نیز با توجه به ریسک ناشران و اوراق مزبور نسبت به سرمایه‌گذاری در آنها اقدام کنند. احمدی اظهار کرد: به نظر می‌رسد با توجه به حرکت سازمان بورس در زمینه ارائه مجوز فعالیت برای موسسات رتبه‌بندی اعتباری اقدام فوق زمینه مناسبی برای تحقق اهداف تعیین شده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران