شماره امروز: ۵۴۷

در سال 97 اتفاق افتاد

| کدخبر: 121941 | |

آخرین اطلاعات و آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که تعداد کدهای معاملاتی بورسی در سال ۹۷ از مرز ۱۰میلیون کد سهامداری عبور کرده است.

گروه بورس  

آخرین اطلاعات و آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که تعداد کدهای معاملاتی بورسی در سال ۹۷ از مرز ۱۰میلیون کد سهامداری عبور کرده است. بر این اساس تا پایان اسفند ماه سال گذشته تعداد ۹میلیون و ۹۴۸هزار کد بورسی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر شده بود که در سال جاری این تعداد کد رشد قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. بر این اساس در بازار سرمایه طی سال گذشته 600 هزار کد ثبت شد و با توجه به آمار‌های منتشر شده تعداد کدهای بورسی در بازار سرمایه در سال جاری به ۱۰میلیون و ۲۰۹هزار کد رسیده است. همچنین مجموع کدهای معاملاتی خارجی تاکنون به ۱۰۷۶ رسیده است که این آمار نسبت به آخرین آماری که در سال گذشته اعلام شد، مقداری رشد را نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، همزمان با آزادسازی سهام عدالت و معامله این سهام در بورس کشور به تعداد مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد شد. در سوی دیگر بورس اوراق بهادار تهران در معاملات آخرین روز کاری هفته با افزایش 34 واحدی همراه شد و توانست رقم 94هزارو 940 واحدی را به خود اختصاص دهد. افزون بر این در داد و ستدهای روز گذشته سرمایه‌گذاران بیش از یک میلیارد برگه دارایی مالی را دست به دست کردند. این در حالی است که شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 7 و 163 واحد رشد را تجربه کردند. بر این اساس در معاملات دیروز سرمایه‌گذاران بورسی بیش از یک‌میلیارد و 41برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 2هزار و 326میلیارد ریال بود و در 60 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. همچنین نمادهای پتروشیمی مبین، گل‌گهر و فولاد خوزستان با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد این متغیر را رقم زدند. این در حالی بود که نمادهای مخابرات، سایپا، ایران خودرو و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص مانع رشد بیشتر آن شدند. بر اساس این گزارش، در بازار روز چهارشنبه گروه‌های خودرو، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. در سوی دیگر صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای پتروشیمی مبین، فرآورده‌های نسوز آذر، قند هکمتان، آلومینیوم ایران، کاشی الوند، آلومراد و تکنوتار بود. در مقابل نمادهای لوله و ماشین‌سازی ایران، لیزینگ ایرانیان، موتورسازان تراکتورسازی ایران، صنایع ریخته‌گری ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، سیمان اصفهان و سیمان تهران با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات ایستادند. بر این اساس در بازار دیروز سرمایه‌گذاران بورسی برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق صکوک سایپا، سهام تولیدی چدن‌سازان، اوراق مشارکت شهرداری شیراز و اوراق مشارکت شهرداری مشهد بیشترین تقاضا را ثبت کردند. همچنین نمادهای اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری تهران و اوراق صکوک گل‌گهر با بیشترین عرضه‌ها و طولانی‌ترین صف‌های فروش به کار خود پایان دادند. بر اساس این گزارش، در پایان معاملات روز چهارشنبه سایپا دیزل با معامله 159میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و صندوق کمند با معامله 203میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را ثبت کردند.

 صعود با اهرم پالایشی و پتروشیمی

در سوی دیگر آخرین روز معاملاتی فرابورس در هفته جاری با صعود 4.5 واحدی آیفکس و توقف این نماگر در نزدیکی ارتفاع 1098واحدی خاتمه یافت تا بدین‌ ترتیب یک هفته کاری کاملا سبز برای فرابورس رقم بخورد. بر این اساس همزمان با روند صعوی شاخص کل جابه‌جایی 219میلیون ورقه در مجموع بازارهای 9گانه فرابورس رقم خورد که ارزش این دادوستدها بالغ بر یک‌هزار و 428میلیارد ریال شد. بر اساس این گزارش در مجموع دو بازار اول و دوم نیز 127 میلیون سهم به ارزش 281میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب دو نماد «ذوب» و «لاوان» بیشترین حجم و ارزش معاملات را در میان سایر نمادهای این بازارها تجربه کردند. این در حالی است که نماد ذوب آهن همچنین به عنوان پربیننده‌ترین نماد معاملاتی امروز فرابورس شناخته شد که البته افت قیمت پایانی را تجربه کرد. افزون بر این همان‌طور که اشاره شد، آیفکس معاملات روز چهارشنبه را سبزپوش خاتمه داد که عمده بار مثبت بر این نماگر از جانب نمادهای مارون، شاوان و شراز رقم خورد. این در حالی است که نمادهای ذوب، وگردش و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر این نماگر به جا گذاشتند. بدین‌ترتیب شاخص کل فرابورس یک هفته کاملا سبزپوش را پشت سر گذاشت. علاوه بر این، در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز نزدیک به یک‌میلیون ورقه به ارزش 909میلیارد ریال جابه‌جا شد که نماد «اشاد5» در صدر این بازار ایستاد. در سوی دیگر در تابلو اوراق تسهیلات مسکن نیز شاهد نقل و انتقال 82هزار ورقه تسه به ارزش 54 میلیارد ریال بودیم که نماد تسه فروردین 97 بیشترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد. بر این اساس در نهایت در مجموع تابلوهای معاملاتی بازار پایه نزدیک به 87میلیون سهم به ارزش حدود 141میلیارد ریال به ثبت رسید.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران