شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس با تاکید بر صیانت از سرمایه فعالان تشریح کرد

| کدخبر: 121707 | |

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود ابزارهای نوین از جمله اوراق اجاره سهام به بازار سرمایه در سال جاری خبر داد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود ابزارهای نوین از جمله اوراق اجاره سهام به بازار سرمایه در سال جاری خبر داد. شاپور محمدی با اشاره به مطالب فوق عنوان کرد: ابزارهایی که تاکنون در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار نهایی شده و برای بازار سرمایه جدید است، شامل اوراق وکالت، اوراق منفعت و اوراق اجاره سهام می‌شود. به گفته محمدی در گذشته اوراق اجاره به بازار معرفی شده بود، اما اوراق اجاره سهام در بازار نداشتیم که این ابزار هم در سال جاری معرفی می‌شود؛ ضمن اینکه اوراق جعاله و انواع ابزارهای موجود در بازار مانند اوراق مشارکت یا اوراق مرابحه بهبود و توسعه پیدا خواهند کرد. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص برنامه‌های این سازمان بعد از خروج امریکا از برجام و نحوه مواجهه با ریسک‌های سیستماتیک اظهار داشت: خوشبختانه پتانسیل‌ها و توانایی‌های اقتصاد ما به گونه‌یی است که ریسک‌های اخیر، تاثیر چندانی بر اقتصاد کشور ندارد و در بلندمدت این تاثیر بر بازار سرمایه نیز بسیار اندک است.

محمدی با بیان اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه هم مطابق ماده 28 قانون رفع موانع تولید، نقش حمایت از سرمایه‌گذاران خرد را دارد، تاکید کرد: بازار سرمایه از سرمایه‌های فعالان این بازار همچنان صیانت خواهد کرد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین افزود: امسال سودآوری شرکت‌ها بهتر از سال‌های قبل است و امید می‌رود که افراد بتوانند بر اساس تحلیل‌های علمی، سرمایه‌گذاری‌هایی داشته باشند که هم افق بلندمدت را دنبال کنند و هم تنوع را در پرتفوی خود لحاظ کرده باشند. محمدی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه بازار سرمایه تا چه حد واکنش‌ها به تحولات سیاسی اخیر را پیش‌خور کرده است، گفت: به هر حال بخشی از اصلاحات قیمتی در بازار که قبل از خروج امریکا از برجام اتفاق افتاده است، به مسائل بین‌الملل و سیاسی مرتبط بوده و بخشی ناشی از این بوده که برخی سهم‌ها رشدهایی را تجربه کردند و وارد فاز استراحت شدند. مشاهده می‌شود که بازار با تحلیل منطقی همه عوامل را در کنار هم می‌بیند و صرفا به یک عامل سیاسی توجه نمی‌کند.

 پتانسیل‌ بلندمدت تعیین‌کننده مسیر

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: البته این استدلال را هم که بخشی از تغییرات از قبل اتفاق افتاده است، نمی‌توان رد کرد؛ اما ما معتقدیم که به هرحال پتانسیل‌های بلندمدت شرکت‌ها تعیین‌کننده مسیر بازار سرمایه است و اگر نوسان‌های کوتاه‌مدتی هم اتفاق می‌افتد، در بلندمدت اصلاح می‌شود. محمدی در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال هدایت بخشی از نقدینگی جامعه به سمت بورس در شرایط کنونی هم گفت: امسال تولید باید برای سرمایه‌گذاران پرجاذبه باشد و با توجه به اینکه بحث نرخ‌های سود سپرده و نرخ ارز نیز وارد فاز منطقی می‌شود، امید است با اصلاحات بانک مرکزی بازار‌ها به سمتی بروند که بازارهای پرپتانسیل مثل بازار سرمایه مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و با این اصلاحات، بازار سرمایه بخشی از نقدینگی را هم جذب کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین عرضه کتاب‌های تخصصی مرتبط با بازار سرمایه را در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مطلوب توصیف کرد و گفت: از چند ناشر تخصصی در حوزه مالی- اسلامی بازدید کردیم.

در همین حال شاهد آن بودیم که کارهای خوبی در نمایشگاه انجام شد و استقبال خوبی هم صورت گرفت. وی درخصوص تفاهمنامه‌ها و اقدامات انجام شده در زمینه فرهنگ‌سازی و معرفی ابزارهای مالی اسلامی اظهار داشت: پیش از این تفاهمنامه‌یی در حوزه بازار سرمایه و معاملات با دانشگاه الزهرا امضا کرده بودیم که خوشبختانه هم‌اکنون به ثمر نشسته و چند کتاب مالی به‌طور مشترک با دانشگاه‌الزهرا منتشر شده است.

محمدی افزود: با دانشگاه تهران هم تفاهمنامه‌یی امضا کردیم و با دانشگاه علامه نیز تفاهمنامه‌یی منعقد خواهیم کرد. همچنین با حوزه علمیه در زمینه انتشار مجلات و ابزارهای مالی اسلامی تفاهمنامه داریم که امید است سال آینده شاهد انتشار کتاب‌ها و نشریات مشترکی در حوزه‌های مالی با همه فعالان این حوزه باشیم.

 فرهنگ‌سازی و ساده‌سازی

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از تهیه دستورالعمل‌ها و مباحث فقهی جدید پیرامون ابزارهای مالی اسلامی خبر داد و گفت: خوشبختانه کارهای خوبی انجام شده و در حال حاضر چندین جلد در حوزه ابزارهای مالی اسلامی منتشر شده است؛ ما هم دستورالعمل‌ها و هم مباحث فقهی ابزارهای مالی اسلامی را در مجلدهایی تنظیم می‌کنیم تا در تمام کشور توزیع شود.

محمدی با تاکید بر ضرورت استمرار فرهنگ‌سازی و ساده‌سازی مفاهیم بازار سرمایه تا رسیدن به نقطه ایده‌آل به ویژه در حوزه کودک اظهار داشت: در معرفی و ترویج ادبیات بازار سرمایه نباید به داخل اکتفا کرد؛ بر این اساس تصمیم داریم چند نسخه از کتاب‌های فرهنگ‌سازی در حوزه کودک را که از سوی انتشارات بورس آماده شده است، برای کشورهای فارسی زبان مثل تاجیکستان و افغانستان ارسال کنیم تا پس از بررسی، سرفصل‌های آن را در کتاب‌های درسی خود بگنجانند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران