شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121627 | |

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است، بورس کالا در سال حمایت از کالای ایرانی، سه امتیاز مهم در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی ایجاد می‌کند. به گزارش مهر، کرباسیان با اشاره به مطالب فوق بیان کرد:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است، بورس کالا در سال حمایت از کالای ایرانی، سه امتیاز مهم در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی ایجاد می‌کند. به گزارش مهر، کرباسیان با اشاره به مطالب فوق بیان کرد: در ایمیدرو شدیدا از عرضه سنگ آهن در بورس کالا حمایت می‌کنیم و معتقدیم این اقدام بسیار کار مثبتی است و مزایای متعددی برای صنعت کشور در پی دارد. مهدی کرباسیان با بیان اینکه باید پرسید چرا عرضه سنگ آهن تا الان اجرایی نشده، گفت: عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا باید زودتر از اینها به اجرا در می‌آمد و امیدوارم به زودی شاهد عرضه این محصول در رینگ داخلی بورس کالا باشیم. رییس هیات عامل ایمیدرو در خصوص نقش بورس کالا برای ایجاد شفافیت قیمتی و تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد با عرضه سنگ آهن گفت: به‌طور قطع هر آنچه اعم از کالا و نیز سایر ابزارهای مالی مبتنی بر کالا وارد بورس کالا شود، به شفافیت قیمتی و به‌طور کلی شفافیت اقتصادی کمک می‌کند.

 بورس کالا در خدمت حمایت از تولید ایرانی

کرباسیان در خصوص نقش بورس کالا در حمایت از کالای ایرانی نیز تاکید کرد: بورس کالا چند امتیاز مهم در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی ایجاد می‌کند؛ نخستین امتیاز این است که بورس، شفافیت اقتصادی را در کشور افزایش می‌دهد. در بیان دومین مزیت آن نیز باید گفت عرضه کالا در این بازار به نفع تولیدکننده و توامان مصرف‌کننده است، چراکه آن مانع از دلال‌بازی و واسطه‌گری‌های مخرب می‌شود؛ سومین مورد نیز ایجاد سلامت رفتار اقتصادی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده در بستر بورس کالاست.

رییس هیات عامل ایمیدرو در ادامه به افق ۱۴۰۴ اشاره کرد و گفت: در افق ۱۴۰۴ نزدیک به ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن برای تولید فولاد نیاز داریم که این ظرفیت اینک حدود ۷۰ میلیون تن است و باید به بیش از دوبرابر افزایش یابد. وی تاکید کرد: نگرانی درباره کمبود سنگ آهن مورد نیاز به تدریج کمتر می‌شود، زیرا دولت به دنبال حمایت از معادن کوچک و متوسط بوده و کشور از نظر اکتشافات معدنی بکر مانده است. وی با اشاره به معدن طلای موته یادآوری کرد: با پشتیبانی از معادن کوچک، تولید این معدن از سالانه ۲۰۰کیلوگرم در سال‌های گذشته به بیش از ۶۰۰کیلوگرم در سال ۱۳۹۶ افزایش یافت. کرباسیان تصریح کرد: در سال‌های گذشته معدن جزو اولویت‌های اقتصادی کشور نبود اما ایمیدرو برنامه اکتشاف در پهنه‌یی به وسعت ۲۵۰هزار کیلومترمربع را کلید زد و ۱۵محدوده معدنی آن را مشخص کرد که با استقبال بخش خصوصی همراه شده است. وی گفت: معدن روباز بزرگ برای سنگ آهن در کشور پیش‌بینی نمی‌شود و از لحاظ فناوری بخش معادن زیرزمینی در مضیقه‌ایم. اینها نشان می‌دهد در زمینه اکتشاف این بخش عقب‌ماندگی داریم.

 صادرات ۶ میلیون تنی کنسانتره

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به صادرات ۶ میلیون تنی کنسانتره در سال ۱۳۹۶ اشاره کرد و آن را نشان‌دهنده توجه به مقوله فرآوری برشمرد. او همچنین تشکیل کنسرسیوم اکتشافی از سوی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی کشور را خواستار شد و گفت: دولت از این امر مهم حمایت می‌کند. کرباسیان ادامه داد: متاسفانه حقوق دولتی معادن در زیرساخت‌های مورد نیاز این حوزه هزینه نمی‌شود، در حالی که توسعه زیرساخت‌ها و تامین ماشین‌آلات معدنی بسیار مهم است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران