شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز بورس

| کدخبر: 121626 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز شنبه به ادامه روند صعودی خود پرداخت و توانست با افزایش 199واحدی رقم 93 هزارو 891 واحدی را به خود اختصاص دهد.

گروه بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز شنبه به ادامه روند صعودی خود پرداخت و توانست با افزایش 199واحدی رقم 93 هزارو 891 واحدی را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، رشد شاخص بورس با توجه به شوک‌های سیاسی جدید قابل ملاحظه است، چرا‌که این افزایش نماگر نشان از رفتار منطقی معامله‌گران در بازار سهام کشور دارد. علاوه بر این، گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و فرآورده‌های نفتی در معاملات روز شنبه بورس تهران با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. در همین حال در معاملات روز گذشته همه 7 شاخص منتخب بورس تهران صعودی بودند. همچنین در این روز سرمایه‌گذاران بورسی بیش از یک میلیارد و 63 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 2 هزار و 219 میلیارد ریال بود و در 44 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. افزون بر این، روز گذشته نمادهای فولاد خراسان، گل‌گهر، پتروشیمی جم، ملی مس، آلومینیوم ایران و پالایش بندرعباس با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد این متغیر را رقم زدند. بر این اساس نماد چادرملو دیروز با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص مانع رشد بیشتر این متغیر شد. شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 141 و 431 واحد صعودی شدند. همچنین گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و فرآورده‌های نفتی در معاملات روز شنبه بورس تهران با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. علاوه بر این صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای آلومینیوم ایران، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، لعابیران، البرز دارو، فولاد خراسان، قند پیرانشهر و بین‌المللی توسعه ساختمان بود. در مقابل نمادهای حمل و نقل بین‌المللی خلیج‌فارس، موتورسازان تراکتورسازی ایران، توسعه شهری توس گستر، سرما آفرین، کارتن ایران، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران و تامین سرمایه امید با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. به گزارش سنا، سرمایه‌گذاران بورسی روز گذشته برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک سایپا، سهام آلومینیوم ایران، اوراق مشارکت شهرداری شیراز و اوراق مشارکت شهرداری مشهد بیشترین تقاضا را ثبت کردند. در مقابل بیشترین عرضه‌ها در نمادهای اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری مشهد ثبت شد. در پایان معاملات دیروز بانک ملت با معامله بلوکی 323میلیون حجمی به ارزش 295میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

 نماگر در رقم 1074واحد

در سوی دیگر نخستین روز از آخرین هفته اردیبهشت‌ماه در فرابورس ایران در حالی به پایان رسید که بیش از 8میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 132میلیارد تغییر مالکیت یافت. علاوه بر این، روز شنبه شاخص کل فرابورس ایران با بیش از 4 واحد افزایش در ارتفاع بالاتر از 1074واحدی ایستاد و حجم معاملات در بازار‌های 9گانه نزدیک به 237 میلیون ورقه و ارزش آن به بیش از یک‌هزار و 946 میلیارد ریال رسید. همچنین در مجموع بازار‌های اول و دوم فرابورس شاهد جا‌به‌جایی نزدیک به 113 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 325میلیارد ریال بودیم که در این میان نماد «زاگرس» با بیش از 78 میلیارد ریال ارزش بیشترین ارزش معاملاتی و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نزدیک به 30 میلیون جابه‌جایی سهم، بیشترین حجم معاملاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص دادند. همچنین سه تابلو بازار پایه میزبان جابه‌جایی بیش از 113 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 119میلیارد ریال معامله بودند. افزون بر این در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز دیروز بیش از یک میلیون ورقه بهادار با ارزشی بیش از یک‌هزار و 302 میلیارد ریال جابه‌جا شد که با تغییر مالکیت 835هزار ورقه بهادار به ارزش 734 میلیارد ریال، «اشاد94» بیشترین حجم و ارزش را در معاملات این بازار به خود اختصاص داد. بر اساس این گزارش، نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد، دیروز بیش از 100 هزار ورقه تسه با ارزشی بالغ بر 66 میلیارد ریال معامله شده است؛ با نقل‌وانتقال بیش از 32 هزار ورقه امتیاز تسهیلات مسکن مهر 96 با ارزشی بالغ بر 21 میلیارد ریال، این اوراق بیشترین حجم و ارزش را در معاملات روزگذشته تسه‌ها به خود اختصاص داد. همچنین نماد‌های «ذوب»، «زاگرس» و «اپرداز» به ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌ها بودند و نماد‌‌ «مارون» با بیش از 2واحد تاثیر مثبت‌ترین اهرم‌ بر شاخص کل فرابورس بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران