شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد

| کدخبر: 121468 | |

رییس سازمان بورس از بهبود وضعیت سودآوری و فروش شرکت‌ها با توجه به نرخ ارز برآوردی در بودجه آنها خبر داد. وی گفت: اصلاح دستورالعمل معاملات اعتباری به نحوی انجام خواهد شد که تاثیری روی بازار سهام فعلی نداشته باشد.

رییس سازمان بورس از بهبود وضعیت سودآوری و فروش شرکت‌ها با توجه به نرخ ارز برآوردی در بودجه آنها خبر داد. وی گفت: اصلاح دستورالعمل معاملات اعتباری به نحوی انجام خواهد شد که تاثیری روی بازار سهام فعلی نداشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون تاثیر خروج امریکا از برجام بر بازار سهام بیان کرد: بر اساس ماده 28 قانون رفع موانع تولید « صندوق تثبیت بازار سرمایه » عهده‌دار حمایت از سهامداران خرد بوده و در مواقع مختلف در بازار سهام فعال است. به گزارش فارس، همچنین در صورت نیاز نیز صندوق توسعه بازار سرمایه که وظایف مشابهی با صندوق تثبیت دارد همچنان عملیات بازارگردانی سهام را دنبال می‌کند. شاپور محمدی با بیان اینکه جای هیچ نگرانی برای حمایت از سهامداران در بازار سهام نیست، عنوان کرد: سهامداران حرفه‌یی بازار سهام با اشراف به آثار روانی اخبار پیرامونی برجام بر عدم آثار بلندمدت چنین اقدام‌هایی واقف بوده و هم‌ اکنون با توجه به استراتژی بلندمدت خود و سودآوری شرکت‌ها تمایلی به فروش سهام ندارند. به گفته وی سودآوری شرکت‌ها بهتر از دوره‌های مالی قبل است و انتظار می‌رود، استراتژی کسب بازدهی در روند بلندمدت بازار سهام ادامه یابد. این در حالی است که در مواقع مقطعی اگر عده‌یی بخواهند، دارایی‌های خود را نقد کنند به‌طور حتم صندوق تثبیت کمک خواهد کرد. رییس سازمان بورس ادامه داد: ممکن است، روند بازار سهام اندکی با افت و خیزهای طبیعی ناشی از ریسک‌های دیگری روبه‌رو شده باشد و در عین حال با تعدیل‌ها و اصلاح قیمتی که صورت گرفته در نهایت منجر به شکل‌گیری وضعیت با ثبات در شرایط فعلی شده است.

به باور وی بازار سهام هم ‌اکنون در وضعیتی که بتواند بر اساس سودآوری شرکت‌ها ثبات داشته باشد، قرار گرفته و با تحلیل مناسبی که سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند و بر اساس افق بلندمدت سرمایه‌گذاری خود می‌توانند نظاره‌گر وضعیتی مناسب در بازار باشند. وی در برابر این پرسش که با توجه به گزارش‌های دریافتی از ناشران بورسی و فرابورسی از سوی سازمان بورس وضعیت سودآوری شرکت‌ها چگونه است، گفت: وضعیت سودآوری شرکت‌ها با توجه به نرخ ارز برآوردی در بودجه آنها، اغلب حاکی از وضعیت بهتر درآمدی و فروش مناسب شرکت‌ها داشته و در مجموع از لحاظ تاثیرات ارزی و فروش وضعیت مناسبی برای شرکت‌های بورسی رقم خورده است. محمدی از تمهیدات مناسب نظام بانکی و بازار پول سخن گفت و افزود: با کمک همه ارکان سیاست‌گذاری کشور وضعیت بهتری برای بازار سرمایه وجود خواهد داشت. وی به موضوع اخذ تسهیلات اعتباری کارگزاری‌ها از بانک‌ها اشاره کرد و گفت: در این مورد هماهنگی کامل با بانک مرکزی وجود داشته و اصلاح این اعتبارات در روند منطقی دنبال می‌شود. اصلاح دستورالعمل معاملات اعتباری را نیز به نحوی انجام خواهیم داد که آثاری بسیار ملایم و در حدی است که تاثیری روی بازار سهام فعلی نداشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران