شماره امروز: ۵۴۷

سلطانی‌نژاد تشریح کرد

| کدخبر: 121231 | |

عرضه گندم در بورس کالا می‌تواند هزینه‌ها را به ‌شدت کاهش دهد چراکه عرضه این محصول فرآیند تخصیص را تسریع می‌کند. به گزارش کالا خبر،

 عرضه گندم در بورس کالا می‌تواند هزینه‌ها را به ‌شدت کاهش دهد چراکه عرضه این محصول فرآیند تخصیص را تسریع می‌کند. به گزارش کالا خبر، حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالا با اشاره به مطالب فوق درخصوص مزایای این عرضه عنوان کرد: اگر گندم مازادی وجود داشته باشد این گندم از طریق رینگ صادراتی بورس کالا قابل ارزیابی به بازارهای جهانی است. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ هزار تن گندم و مشتقات آن از طریق بورس کالا به بازارهای جهانی صادر شده است، تصریح کرد: زمانی که یک محصول در یک بازار متمرکز و منسجم مورد معامله قرار می‌گیرد، نظارت بر کشف و تخصیص آن قابل تصمیم‌گیری و اجرا خواهد بود. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه گندم یکی از محصولات استراتژیکی به حساب می‌آید، گفت: با وجود اینکه درخصوص تخصیص گندم شرکت‌های بازرگانی دولتی زحماتی برای تخصیص آن انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد، ورود بورس می‌تواند این تخصیص را تسهیل کند. به گفته این مقام مسوول، دولت توجه ویژه‌یی به عرضه این محصول در بورس کالا دارد چراکه مصوبه دولت هم ناظر بر این است که گندم مورد نیاز صنف و صنعت می‌تواند مجوز خود را از طریق بورس مورد عرضه و معامله قرار دهد.

 ریسک حداقلی

در سویی دیگر خلیل حیدری، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پتانسیل‌های بورس کالا نیز بیان کرد: راه‌اندازی قرارداد آتی زعفران امکان برنامه‌ریزی برای آینده را فراهم می‌کند؛ علاوه بر این افرادی که می‌خواهند ریسک خود را پوشش دهند، می‌توانند وارد این بازار شده و با قیمت قطعی برای آینده خرید کرده و در نتیجه ریسک خود را به حداقل برسانند. وی گفت: ورود زعفران در بورس کالای ایران در کنار کشف قیمت واقعی این محصول باعث وصل شدن آن به بازارهای جهانی شده و ارزش افزوده بالایی را نصیب کشور می‌کند. به گزارش مهر، خلیل حیدری به مزایای عرضه زعفران در بورس کالا اشاره کرد و افزود: زعفران برای ورود به بورس کالا محصول بسیار مناسبی است زیرا ایران با تولید ۹۰درصدی این محصول سهم عمده‌یی از تولید جهانی را در اختیار دارد و کشف قیمت این محصول در بورس کالا می‌تواند آثار مثبتی به همراه داشته باشد. وی افزود: از طرفی زعفران در بازارهایی مانند افغانستان، اسپانیا و ترکیه با قیمت پایینی صادر می‌شود به طوری که این محصول در کشورهای هدف بسته‌بندی شده و ارزش افزوده بالایی نصیب آنها می‌کند؛ لذا ورود زعفران در بورس کالا و وصل شدن آن به بازارهای جهانی و بورس‌های بین‌المللی باعث جذب تقاضای بین‌المللی به سمت این محصول شده و می‌تواند ارزش افزوده بالایی نصیب کشور کند و آثار مثبتی برای تولید‌کننده داشته باشد. حیدری تاکید کرد: بنابراین عرضه زعفران در بورس کالا اقدام مثبتی است و با استقبال مواجه می‌شود زیرا باعث منتفع شدن تولید‌کننده و مصرف‌کننده شده و کشف قیمت واقعی این محصول را به همراه دارد. استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به راه‌اندازی معاملات آتی زعفران اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی قرارداد آتی زعفران ابزار مناسبی است که امکان برنامه‌ریزی برای آینده را فراهم می‌کند علاوه بر این افرادی که می‌خواهند ریسک خود را پوشش دهند، می‌توانند وارد این بازار شده و با قیمت قطعی برای آینده خرید کرده و در نتیجه ریسک خود را به حداقل برسانند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران