شماره امروز: ۵۴۷

از نظر عملکرد معاملاتی بررسی شد

| کدخبر: 121147 | |

دبیرخانه فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی (فیاس) نخستین گزارش کارآمدی کسب و کار بورس‌های عضو را بر اساس عملکرد مالی سال 2016 منتشر کرد. بر اساس اعلام دبیرخانه فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی،

گروه بورس  

دبیرخانه فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی (فیاس) نخستین گزارش کارآمدی کسب و کار بورس‌های عضو را بر اساس عملکرد مالی سال 2016 منتشر کرد. بر اساس اعلام دبیرخانه فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی، این فدراسیون در ماه فوریه 2018 گزارشی را بر اساس عملکرد مالی سال 2016 بورس‌های عضو برای نخستین‌بار تهیه و منتشر کرد که به بررسی کارآمدی کسب و کار‌های بورسی می‌پردازد. این مطالعه بخـشی از تلاش فیاس برای ارزیابی زیرساخت‌ها، توانـمندی‌ها و عناصر عملکرد مالی اعضای فیاس معرفی شده است. بر این اساس بازار ایران در منطقه فیاس با حدود 400میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی بزرگ‌ترین اقتصاد و از حیث جمعیتی پس از مصر دارای دومین جایگاه است.

در زمان بررسی، بورس تهران با 325شرکت پذیرش شده دارای بیشترین ناشران بورسی در میان اعضای فیاس معرفی شده است. همچنین بورس تهران با حدود 100میلیارد دلار ارزش بازار پس از بورس ابوظبی (ارزش بازار، 120میلیارد دلار) دومین جایگاه را به خود اختصاص می‌دهد، نسبت این شاخص به تولید ناخالص داخلی در حدود 25درصد و در رده‌های میانی اعضای فیاس قرار می‌گیرد که نشان از ظرفیت بالقوه رشد ارزش بازار سرمایه ایران می‌دهد.

افزون بر این، بورس تهران از حیث عملکرد معاملاتی نیز در راس فهرست اعضای فیاس قرار گرفته است و با مجموع نزدیک به 20میلیارد یورو ارزش معاملات در سال 2016 نخستین بورس فدراسیون است. نسبت ارزش معاملات به تولید ناخالص داخلی برای بورس تهران حدود 5 درصد اعلام شده است و تنها 3 عضو دیگر در این شاخص بالاتر از بورس تهران قرار گرفته‌اند که عبارتند از: بورس امان (5/8درصد) بورس آتن (تقریبا 8درصد) و بورس فلسطین (5/5 درصد) . گفتنی است، حدود 70درصد از بورس‌های عضو فیاس انتفاعی هستند و مجموعا حدود 25 میلیون یورو در سال 2016 سود خالص ایجاد کرده‌اند. میزان سود حاصل از عملکرد بورس تهران در حالی بیش از 10میلیون یورو اعلام شده که متوسط سود حاصل از بورس‌های انتفاعی طبقه متوسط کمتر از 3 میلیون یورو است. در بخش پایانی گزارش اعلام شده است که تمام اعضای فدراسیون به استثنای 6 بورس در سال 2016 سودده بوده‌اند و حاشیه سود آنها برای بورس‌های انتفاعی 30 درصد و برای کل بورس‌ها 25درصد است. همچنین 40درصد از مجموع درآمد اعضای شرکت‌کننده در این مطالعه از معاملات بورس‌ها حاصل شده است، از این‌رو توصیه شده اعضا تلاش کنند، ساختار درآمدی متنوع‌تری را برای خود ایجاد کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران