شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121072 | |

گروه بورس| میزان سود تقسیم شده شرکت‌ها به تفکیک صنعت در پایان فروردین ماه 97، برابر با 2855میلیارد ریال بود و متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل 169ریال را نشان می‌دهد.

تصویب سود نقدی 2855میلیارد ریالی

گروه بورس| میزان سود تقسیم شده شرکت‌ها به تفکیک صنعت در پایان فروردین ماه 97، برابر با 2855میلیارد ریال بود و متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل 169ریال را نشان می‌دهد. با توجه به گزارش‌های اداره آمار، تطبیق سود (زیان) پیش‌بینی شده شرکت‌ها در این ماه نسبت به اسفند96 نشان می‌دهد که تعداد 9شرکت با افزایش، تعداد 9 شرکت با کاهش و مابقی شرکت‌ها برابر با 291 شرکت، تغییری در سود (زیان) پیش‌بینی شده نداشته‌اند. همچنین سود و زیان پیش‌بینی شده شرکت‌ها در پایان فروردین ماه سال 97 برابر با 445018 میلیارد ریال است که نسبت به اسفندماه 96، معادل 48969میلیارد ریال کاهش نشان می‌دهد. در پایان فروردین متوسط پیش‌بینی سود (زیان) خالص شرکت‌های بورسی به ازای هر سهم برابر با 308ریال است. در ضمن میزان سود تقسیم شده شرکت‌ها به تفکیک صنعت- انباشته در نخستین ماه بهار، بیش از 2855میلیارد ریال بوده که 57درصد درآمد (زیان) واقعی شرکت‌ها بوده است. همچنین متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل 169ریال را نشان می‌دهد.

جزئیات سهام شناور آزاد فرابورسی‌ها

گروه بورس| آخرین درصد سهام شناور آزاد و رتبه ۹۷ شرکت‌ فرابورسی تا پایان اسفندماه سال ۹۷ اعلام شد که بر اساس آن ۵ شرکت دارای سهام شناور بیش از ۵۰درصد هستند. اداره نظارت بر ناشران فرابورسی سازمان بورس، آخرین درصد سهام شناور آزاد شرکت‌های فرابورسی را منتشر کرد که این آمار مربوط به دوره یک‌ساله منتهی به پایان اسفند ۹۶ است. بر اساس این گزارش، سهام شناور آزاد یکی از متغیرهای مهم در بررسی‌ها و از جمله نکات مدنظر سرمایه‌گذاران در انجام معاملات بوده و در ارزیابی ریسک نقدشوندگی سهام شرکت‌ها موثر است و طبق تعریف مقدار سهمی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک قابل معامله باشد یعنی در صورت اخذ قیمت مناسب آن را برای فروش ارائه می‌کنند. از سوی دیگر در بسیاری از بورس‌های دنیا شرکت‌هایی که کمتر از ۲۵درصد سهام آنها شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند، به دلیل آنکه اگر مالکان شرکتی نمی‌خواهند حداقل ۲۵درصد سهام آنها بین مردم توزیع شود و علاقه‌مندند سهام را برای خود نگه دارند دلیلی برای حضور آنها در بازار متشکل سرمایه وجود ندارد. به این ترتیب سازمان بورس نیز در راستای شفاف‌سازی بازار و حرکت به سوی بازاری کارآ در مهر سال ۸۳ مصوب کرد، سهامدار یا سهامداران عمده شرکت‌های متقاضی پذیرش در بورس موظفند حداکثر ظرف مدت ۲سال از تاریخ درج، حداقل ۲۰ درصد سهم خود را به شکل گسترده توزیع کنند به گونه‌یی که حداقل ۲۰درصد سهام شناور آزاد داشته باشند و حداکثر ظرف مدت یک‌سال از ابلاغ این مصوبه شرایط خود را منطبق کنند. در این آمار که مربوط به ۹۷ شرکت‌ فرابورسی است، ۵ شرکت دارای سهام شناور بیش از ۵۰ درصد، ۲۲شرکت بین ۲۵ تا ۵۰درصد سهام شناور، ۴۱شرکت دارای سهام شناوری بین ۱۰ تا ۲۵درصد و ۲۵شرکت نیز دارای سهام شناور بین یک تا ۱۰درصد هستند. همچنین ۳ بانک کشور به علت توقف نماد به ترتیب از ۳۰ تیر، ۴آبان، ۲۵ مرداد و ۲۶ بهمن سال ۹۵ فاقد سهام شناور آزاد هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران