شماره امروز: ۵۴۷

بر اساس مصوبه هیات وزیران

| کدخبر: 120985 | |

هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور مصوب کرد که گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی‌های آزادپز توسط دولت در سال جاری از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه ۹هزار ریال به ازای هر کیلوگرم عرضه شود.

هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور مصوب کرد که گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی‌های آزادپز توسط دولت در سال جاری از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه ۹هزار ریال به ازای هر کیلوگرم عرضه شود.

به گزارش کالا خبر و به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، طبق تصویبنامه هیات وزیران که از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور خطاب به وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی به امضا رسیده، مقرر شده عرضه گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی‌های آزادپز توسط دولت در سال ۱۳۹۷ از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه ۹هزار ریال به ازای هر کیلوگرم صورت بگیرد.

در متن این مصوبه آمده: هیات وزیران در جلسه 5/2/1397 به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (۳۶) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات ملی دولت - مصوب ۱۳۹۳- موارد زیر را تصویب کرد:

«شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است، مطابق قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۱۳۶۸ نسبت به خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با نرخ تضمینی از محل اعتبارات مصوب مربوط بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی شده در جدول پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، اقدام نماید». همچنین طبق این مصوبه وزارت جهاد کشاورزی موظف است نسبت به ثبت مشخصات کشاورزان گندمکار به همراه حداکثر مقدار محصول قابل عرضه توسط هر کشاورز در فصل برداشت که بر اساس سطح زیر کشت آنان و پیش‌بینی میزان تولید در هر منطقه استخراج شده و درج آن در سامانه خرید تضمینی اقدام کند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز مکلف است از طریق بانک‌های عامل معادل ۳۹هزار میلیارد ریال تسهیلات مطابق جدول یاد شده برای خرید گندم داخلی خط اعتباری در اختیار شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش‌های خصوصی و تعاونی قرار دهد. براساس این تصویبنامه سازمان برنامه و بودجه کشور بازپرداخت اصل و سود تسهیلات اعطایی به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران جهت خرید تضمینی گندم را تضمین می‌کند. تضمین مذکور نافی مسوولیت بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست. در تبصره آن نیز آمده است: «شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران موظف است، تسهیلات دریافتی را مطابق زمان‌بندی جدول یاد شده بازپرداخت و وزارت جهاد کشاورزی انجام این تکلیف را پیگیری نماید.»

همچنین مقرر شد که عرضه گندم مورد نیاز صنف و صنعت و نانوایی‌های آزادپز توسط دولت در سال جاری از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه 9 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم صورت گیرد. در تبصره آن نیز آمده که قیمت فروش مستقیم گندم از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران برای مصارف موضوع این بند (خارج از بورس کالا) با احتساب هزینه‌های تبعی مربوط تعیین می‌شود.

این گزارش می‌افزاید؛ رییس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در نامه‌یی به وزارت جهاد کشاورزی ضمن اعلام تصویبنامه قیمت پیشنهادی این وزارتخانه برای خرید تضمینی محصولات زراعی، برگ سبز چای و... برای سال ۱۳۹۷ و محصولات باغی برای سال ۱۳۹۶، تکلیف این وزارتخانه را برای اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به ویژه برای محصول گندم ظرف حداکثر دو ماه اعلام کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران