شماره امروز: ۵۴۷

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد

| کدخبر: 120827 | |

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، سیاست‌های این سازمان را در زمینه اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در سال جاری تشریح کرد و از روان‌سازی و تسهیل در فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها خبر داد. علی بیگ‌زاده گفت:

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، سیاست‌های این سازمان را در زمینه اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در سال جاری تشریح کرد و از روان‌سازی و تسهیل در فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها خبر داد. علی بیگ‌زاده گفت: یکی از مهم‌ترین مواردی که به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی منجر می‌شود توسعه نظام تامین مالی، حرکت به سوی تامین مالی بازار محور و طراحی ابزارهای تامین مالی جدید است. به گزارش سنا، وی افزود: در راستای تلاش‌های صورت گرفته برای تحقق اهداف فوق، زمینه‌یی فراهم شد تا اقتصاد مقاومتی و بحث حمایت از تولید از دو جنبه پیگیری شود: یکی تامین مالی بهینه و فعالیت‌های بخش تولید که به تاب‌آوری بخش واقعی اقتصاد منجر می‌شود و دیگری جلب اعتماد ذی‌نفعان و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی برای اینکه منابع مالی خود را از مسیر درستی در اختیار بخش واقعی اقتصاد قرار دهند. مدیر نظارت بر بازار اولیه توضیح داد: از منظر کارایی تامین مالی می‌توان اینگونه توضیح داد که رسیدگی به درخواست‌های تامین مالی در بازار سرمایه با دقت و براساس بررسی گزارش‌های توجیهی انجام می‌شود و به دلیل نظارت چند لایه‌یی که صورت می‌گیرد، منابع در مسیر درستی مصرف خواهد شد.

وی اظهار کرد: در سال 96 با نظارت‌هایی که صورت گرفت و ابزارهای جدیدی مثل اوراق اجاره مبتنی بر سهام که به بازار معرفی شد، حجم تامین مالی صورت گرفته از طریق ابزارهای تامین مالی به 648,775 میلیارد ریال رسید؛ در صورتی که مبلغ تامین مالی صورت گرفته با انتشار ابزارهای مالی در سال 1395 به میزان 292,380میلیارد ریال بود. در مجموع با در نظر گرفتن افزایش سرمایه شرکت‌ها، تاسیس شرکت در بازار سرمایه و عرضه اولیه سهام، مجموع تامین مالی انجام شده در بازار اولیه و ثانویه بالغ بر 828,524 میلیارد ریال بود. این رقم در مقایسه با مبلغ 527,646 میلیارد ریال تامین مالی صورت گرفته در سال 95 رشد قابل توجهی داشته است. این مقام مسوول درخصوص بعد دوم یعنی جلب اعتماد سرمایه‌گذاران گفت: به دلیل وجود ارکان مختلف در انتشار یک اوراق و نظارتی که بر این ارکان صورت می‌گیرد، ریسک دارندگان اوراق و ارکان انتشار کنترل می‌شود؛ از این رو مردم و سرمایه‌گذاران نیز نسبت به سرمایه‌گذاری در اوراق با اطمینان بیشتری عمل می‌کنند.

 نقش بازار ‌سرمایه در رقابت‌پذیر شدن تولید ملی

بیگ‌زاده همچنین با اشاره به شعار امسال در حمایت از کالای ایرانی افزود: در تبیین شاخص‌های حمایت از تولید ملی مواردی مثل افزایش تولید، رقابت‌پذیر شدن تولید ملی و سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی در امر تولید بیان شده است که بازار سرمایه می‌تواند در این زمینه‌ها نقش مهمی ایفا کند. وی درخصوص کاهش هزینه تامین مالی و رقابت‌پذیر شدن تولید گفت: نرخ تامین مالی در بازار سرمایه نرخ شفافی است و براساس مکانیسم عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. به این ترتیب کسی نمی‌تواند در بازار موازی و غیرشفاف هزینه تامین مالی را برای فعالان اقتصادی افزایش دهد. همچنین با رقابتی شدن فضا و شکل‌گیری نهادهای مالی جدید نرخ ارکان انتشار اوراق نیز از یک بازه معقول فراتر نخواهد نرفت و آن بخش از نرخ تامین مالی که بازار سرمایه می‌تواند بر آن میسر باشد به شکل مطلوبی تعیین می‌شود. البته بخش مهمی از رقم نرخ تامین مالی با توجه به سیاست‌گذاری‌های مربوط به بازار پول و مستقل از تصمیمات اخذ شده در بازار سرمایه مشخص می‌شود. بیگ‌زاده ضمن بیان اینکه در سال گذشته با ابزارهای مختلف بدهی و سرمایه‌یی منابع مالی به سمت تولید هدایت شد و این روند امسال به شکل بهتری پیش خواهد رفت، افزود: بخشی از شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان از ابزار افزایش سرمایه استفاده کرده‌اند که در سال پیش رو با توجه به اصلاحات صورت گرفته در فرم‌ها و مستندات مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها و الزامات برنامه ششم توسعه مبنی بر الکترونیکی شدن فرآیند برگزاری مجامع و استفاده از حق تقدم، افزایش سرمایه شرکت‌ها با سهولت بیشتر و نظارت بهتری صورت می‌گیرد. همچنین در سال گذشته با انتشار انواع ابزار بدهی گروه‌هایی ازجمله خودروسازی، پتروشیمی، صنایع معدنی، سیمان و واسطه‌گری‌های مالی از منابع بازار بدهی استفاده کردند که امسال تنوع استفاده‌کنندگان از بازار بدهی افزایش خواهد یافت. مدیر نظارت بر بازار اولیه با بیان اینکه در سال جدید با طراحی ابزارهای جدید و طراحی ابزارهای متناسب با نیاز صنعت، زمینه لازم برای استفاده از منابع مالی را برای تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات فراهم خواهیم آورد، افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار از پیشنهادهای پژوهشگران، تشکل‌های حرفه‌یی و نهادهای مالی در راستای ابزار‌سازی استقبال می‌کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران