شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120664 | |

دبیرکل بانک مرکزی از پیش‌فروش بیش از پنج میلیون قطعه سکه خبر داد. در حالی پیش‌فروش سکه حدود دو ماه است که در بانک ملی در حال برگزاری بوده

دبیرکل بانک مرکزی از پیش‌فروش بیش از پنج میلیون قطعه سکه خبر داد. در حالی پیش‌فروش سکه حدود دو ماه است که در بانک ملی در حال برگزاری بوده و از دو هفته پیش سررسیدهای آن از دوره 6 ماهه و یک‌ساله به هفت مرحله افزایش یافت که طولی نکشید حدود یک هفته بعد از اجرای سررسیدهای جدید، پیش‌فروش یک ماهه و به‌دنبال آن سه ماهه متوقف شد. به گزارش سنا، آن طور که دبیرکل بانک مرکزی اعلام کرده است در این مدت حدود پنج میلیون سکه پیش‌فروش شده که ظاهرا بخش قابل توجهی حدود یک میلیون قطعه آن مربوط به فروش یک ماهه است. گرچه چندی پیش بانک مرکزی اطمینان داده بود که سکه‌های پیش‌فروش شده حتما سکه تحویل می‌شود، اما در روزهای گذشته برخی خبرها در رابطه با احتمال عدم تحویل فیزیکی و پرداخت وجه معادل سکه وجود داشت که دلیل آن به افزایش پیش‌فروش و احتمال عدم تامین برمی‌گشت. با این حال احمدی تاکید کرد که به هیچ عنوان این‌گونه نیست و حتما بانک مرکزی نسبت به تعهدی که برای تحویل سکه داده غیر از این عمل نمی‌کند و از سکه عقب‌نشینی نخواهد کرد. وی یادآور شد: اگر در سال‌های گذشته این مورد پیش آمده که به‌جای سکه گزینه‌های دیگری وجود داشته آن هم به معنی عدم تحویل سکه نبوده است، بلکه با توجه به مسائلی که وجود داشت تنوعی از محصولات را در اختیار مشتریان قرار دادیم که اگر می‌خواهند سود بانکی، سکه یا وجه معادل آن را دریافت کنند. احمدی این را هم گفت که با توجه به اینکه اکنون در ازای خرید سکه به مردم کارت سکه تحویل می‌شود، ممکن است شرایطی فراهم شود که بتوانند مانند پول نقد سکه‌های خود را کارت به کارت کنند، یعنی نیاز به تحویل فیزیکی آن نیست.

در حالی پیش‌فروش سکه تا مرز 5میلیون پیش رفته که اخیرا جهانگیری معاون رییس‌جمهوری نیز در این رابطه اظهاراتی داشت و گفت که حدود ۶۵ هزار نفر فقط این تعداد سکه را خریداری کردند که در بین آنها افرادی هستند که ۲۵ هزار قطعه خرید کردند. نرخ‌ها در سررسیدهای هفت مرحله‌یی از این قرار است؛ سکه تحویل یک‌ماهه یک‌میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، 3ماهه یک‌میلیون و ۵۴۰هزار تومان، 6ماهه یک‌میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، 9ماهه یک میلیون و ۴۱۰هزار تومان، یک‌ساله یک‌میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ماهه یک‌میلیون و ۲۴۵هزار تومان و ۲۴ماهه یک‌میلیون و ۱۱۶هزار تومان. اما در حال حاضر سر رسید یک‌ماهه و 3ماهه متوقف شده و مابقی برقرار است.

دبیرکل بانک مرکزی در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد خبرهایی در مورد احتمال ورود سکه به بورس کالا، این موضوع را تایید کرد و گفت که در حال رایزنی‌هایی با سازمان بورس برای ورود سکه به بورس کالا هستند، چراکه در این حالت می‌توان با توجه به شرایطی که در بورس وجود دارد، فروش انحصاری سکه را تعدیل کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران