شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120661 | |

در جریان معاملات روز گذشته، نخستین عرضه اولیه سال 97 در تابلو سلف موازی استاندارد بورس انرژی ایران و چهارمین عرضه اولیه قرارداد‌های سلف موازی استاندارد

در جریان معاملات روز گذشته، نخستین عرضه اولیه سال 97 در تابلو سلف موازی استاندارد بورس انرژی ایران و چهارمین عرضه اولیه قرارداد‌های سلف موازی استاندارد کالای برق شرکت تولیدی آرین ماهتاب گستر در نماد سماه 981 با موفقیت صورت پذیرفت و در مجموع 283هزار و 227قرارداد با قیمت دو میلیون و 471هزار و 520 ریال به ارزش 700میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران با بیان مطالب فوق گفت: این چندمین تجربه موفق صنعت برق در زمینه تامین مالی از طریق انتشار قراردادهای سلف موازی استاندارد است و پیش از این در اسفند ماه سال گذشته نیز این شرکت تامین مالی از طریق این اوراق به ارزش 400میلیارد ریال را صورت داده بود.

به‌گزارش سنا، مدیرعامل بورس انرژی ایران در ادامه با اشاره به این موضوع که این اوراق با هدف تامین بخشی از منابع مالی برای سرمایه در گردش توسط شرکت آرین ماهتاب گستر انتشار یافته به بیان جزییات تامین مالی 700میلیاردی ریالی شرکت مذکور پرداخت. به گفته وی دارایی پایه هر قرارداد بسته برق(انرژی الکتریکی) معادل یک «کیلووات» در هر ساعت از «دوره مصرف» در «دوره تحویل» است و خریداران در صورت داشتن شرایط تحویل در سررسید و اعلام آمادگی جهت تحویل قادر خواهند بود دارایی پایه قرارداد(برق) را در نقطه مرجع داد و ستد(هاب) انرژی الکتریکی در شبکه سراسری برق کشور تحویل بگیرند. همچنین با توجه به قابلیت تسویه نقدی قراردادها خریداران می‌ توانند در تاریخ سررسید قرارداد نسبت به تسویه نقدی این قراردادها اقدام کنند. وی در ادامه بیان کرد: این قراردادها منضم به اختیار فروش تبعی و اختیار خرید تبعی به ترتیب با قیمت 118.5درصد و 119درصد قیمت عرضه اولیه در سررسید هستند و بازارگردان این قرارداد در سقف تعهد روزانه خود ملزم به بازخرید قراردادهای مذکور با نرخ قیمت عرضه اولیه به علاوه سود معادل 17درصد سالانه به صورت روزشمار خواهند بود. گفتنی است که عامل بازار‌گردان و کارگزار عرضه‌کننده به ترتیب شرکت تامین سرمایه تمدن و کارگزاری شهر هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران