شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از در نظر گرفتن ظرفیت عرضه کالاهای قاچاق مکشوفه در رینگ صادراتی بورس کالا در لایحه اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از در نظر گرفتن ظرفیت عرضه کالاهای قاچاق مکشوفه در رینگ صادراتی بورس کالا در لایحه اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد. به گزارش سنا، اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه‌شنبه شب بود که با حضور محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و سیدعلی معصومی مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بررسی قرار گرفت. معصومی در خصوص تعیین تکلیف کالاهای قاچاق مکشوفه گفت: براساس ماده ۵۵ و ۵۶ قانون فعلی چند روش برای تعیین تکلیف کالاهای قاچاق مکشوفه دیده شده است که بر اساس آن نخستین اولویت صادرات مجدد این کالاها به خارج از کشور است، چراکه به هر حال ورود این کالاها به کشور هزینه‌های ارزی داشته و برای جبران آن صادرات این کالا به خارج از کشور به عنوان راهکاری برای تعیین تکلیف این کالاها دیده شده است. مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: دومین اولویت در نظر گرفته شده امحای کالاهای قاچاق مکشوفه است و جز در موارد استثنایی که این کالاها مزیت تولید داخلی نداشته و توزیع‌شان به تولیدات داخلی لطمه نزند، می‌توان آنها را در داخل با تصویب هیات دولت توزیع کرد که البته تا امروز چنین مجوزی برای هیچ یک از کالاهای مکشوفه صادر نشده است.

در ادامه پورابراهیمی با اشاره به امکان جدید در نظر گرفته شده در این خصوص در لایحه اصلاحیه این قانون گفت: در لایحه جدید به روش‌های توزیع دیگری نیز توجه شده تا هزینه‌های ارزی واردات این کالاها جبران شود که با توجه به محدودیت صادرات، ظرفیت جدید استفاده از رینگ صادراتی بورس کالا را برای این موارد در نظر گرفتیم. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز امیدواری کرد که با بهره‌مندی از لایحه اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین با رویکرد جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و عزم جدی دولت و مجلس ۹۰درصد مشکلات فعلی در مبارزه با قاچاق حل خواهد شد و عملا دولت هیچ عذر و بهانه‌یی در عمل به تکالیف قانونی خود نخواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران