شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 120592 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز سه‌شنبه با افزایش 276 واحدی همراه شد و رقم 94 هزار و 576 واحدی را به خود اختصاص داد.

گروه بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز سه‌شنبه با افزایش 276 واحدی همراه شد و رقم 94 هزار و 576 واحدی را به خود اختصاص داد. از همین رو، در بازار دیروز شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب 252 و 297 واحد بالا رفتند. همچنین، در معاملات روز گذشته بورس تهران سرمایه‌گذاران بیش از 577 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از یک‌هزار و 377 میلیارد ریال بود و در 41 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. افزون بر این، نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، فولاد خوزستان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران و پالایش نفت تبریز دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند. این در حالی بود که ملی مس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. بر این اساس، دیروز گروه‌های خودرو، فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. همچنین، صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای لوله و ماشین‌سازی ایران، معادن منگنز ایران، آبادگران، آلومینیوم ایران، درخشان تهران، فیبر ایران و ایرکا پارت صنعت بود. در مقابل نمادهای الکتریک خودرو شرق، فروسیلیس ایران، گرانیت بهسرام، نورد آلومینیوم، شکر شاهرود، بین‌المللی محصولات پارس و قند ثابت خراسان با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. به گزارش سنا، سرمایه‌گذاران بورسی روز سه‌شنبه برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، سهام گروه صنعتی بارز، اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری شیراز و اوراق مشارکت شهرداری مشهد بیشترین تقاضا و سنگین‌ترین صف‌های خرید را ثبت کردند. در مقابل نمادهای اوراق مشارکت شهرداری تهران، اوراق صکوک گل‌گهر، اوراق صکوک سایپا و اوراق صکوک شهرداری مشهد با بیشترین عرضه و طولانی‌ترین صف‌های فروش به کار خود پایان دادند. براساس این گزارش، در پایان معاملات دیروز حق تقدم معدنی و صنعتی گل‌گهر با معامله 48 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت. واحدهای صندوق امین یکم نیز با معامله 120 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را ثبت کرد.

 افزایش آیفکس

در سویی دیگر، شاخص کل فرابورس ایران روز گذشته با بیش از 5 واحد افزایش بالاتر از

1060 واحد ایستاد و حجم معاملات در بازار‌های 9‌گانه فرابورس به بیش از 172 میلیون و ارزش معاملات به بیش از 2 هزار و 37 میلیارد ریال رسید. علاوه بر این، در روزی که بالغ بر 84 میلیون سهم به ارزش بیش از 231 میلیارد ریال در مجموع بازار‌های اول و دوم فرابورس جا‌به‌جایی شدند، نماد «زاگرس» متعلق به پتروشیمی زاگرس با بیش از 71میلیارد ریال ارزش، بیشترین ارزش معاملاتی و سهامی ذوب‌آهن اصفهان با بیش از 41 میلیون جابه‌جایی سهم، بیشترین حجم معاملاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص دادند. همچنین در بازار دوم فرابورس نماد معاملاتی شرکت صنعت روی زنگان با نماد «زنگان1» برای بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، حداکثر تا تاریخ 18 اردیبهشت سال جاری تعلیق شد. افزون بر این، در بازار اوراق با درآمد ثابت دیروز بیش از یک میلیون و 500 هزار ورقه بهادار با ارزشی بیش از یک میلیارد و 587 هزار ریال جابه‌جا شد؛ با تغییر مالکیت 900 هزار ورق بهادار به ارزش افزون بر 777 میلیارد ریال، اخزا 6072 بیشترین حجم و ارزش را در معاملات این بازار به خود اختصاص داد. از سوی دیگر در روزی که گذشت معامله بیش از 4 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 54 میلیارد ریال رقم خورد. نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که بیش از 71هزار ورق تسه با ارزشی بالغ بر 43 میلیارد ریال معامله شدند که امتیاز تسهیلات مسکن فروردین 97 با بیشترین حجم و ارزش در صدر این گروه قرار گرفت. همچنین سه تابلو بازار پایه دیروز میزبان جابه‌جایی بیش از 82 میلیون سهم به ارزش بیش از 121 میلیارد ریال معامله بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران