شماره امروز: ۵۴۷

نایب‌‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

| کدخبر: 120188 | |

دماسنج اقتصادی هر کشوری، رونق بورس آن کشور است. اگر این فرهنگ ایجاد شود که همه به سمت بورس حرکت کنند، سرمایه‌ها را به سمت بازارهای مولد سوق خواهد داد

دماسنج اقتصادی هر کشوری، رونق بورس آن کشور است. اگر این فرهنگ ایجاد شود که همه به سمت بورس حرکت کنند، سرمایه‌ها را به سمت بازارهای مولد سوق خواهد داد که این امر به‌طور قطع تحقق حمایت از کالای ایرانی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مطلب به کالا خبر گفت: اگر هدایت نقدینگی از بستر بازار سرمایه و بورس به سمت بخش مولد اقتصادی هدایت شود، قطعا به رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی محقق خواهد شد. این در حالی است که اگر این هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد سوق پیدا نکند، قطعا به سمت‌هایی حرکت خواهد کرد که غیرمولد بوده و این نقدینگی به سمت بخش‌هایی خواهد رفت که غیرمولد است که این امر رشد اقتصادی، شاخص اشتغال و ابعاد مختلف کشور را با چالش جدی مواجه کرده و رفاه اجتماعی را دچار مشکل خواهد کرد. سید فرید موسوی افزود: بورس کالا نقش اساسی در شفافیت اقتصادی، عدالت مرتبط با این حوزه و حذف رانت‌های مختلفی که در حوزه مبادلات کالایی وجود دارد، ایفا می‌کند. در این زمینه بورس کالا اقدامات مثبتی انجام داده و با افزایش نظارت‌ها می‌توان نتیجه مطلوبی در خصوص افزایش شفافیت‌های قیمتی در فضای رقابتی کسب کرد.

وی در خصوص چشم‌انداز اقتصادی کشور با توجه به نوسانات ارزی اخیر اظهار کرد: دولت در اقدام اخیر خود جهت تک نرخی شدن دلار، بازار ارز را خیلی خوب مدیریت کرد. البته این اقدام باید ماه‌ها پیش از این اجرایی می‌شد، گرچه اقدامی دیرهنگام بود ولی نتیجه‌ مثبتی در برداشت. وی ادامه داد: به هر حال بخشی از نابسامانی‌های اقتصاد ما منتج از بازار غیررسمی ارز بود که در کشور وجود داشت. به‌طوری که اتفاقاتی که از طریق پولشویی در این بازار رقم می‌خورد و فسادی که در نظام اقتصادی ما در جریان بود، منابع مالی خود را از طریق این بازار نابسامان تامین می‌کرد. همچنین بخش دیگری از نظام تامین مالی مورد نیاز فعالیت‌های قاچاق نیز از این بستر صورت می‌گرفت و تمام این موارد بخشی از این نابسامانی ارزی را سبب می‌شد. موسوی تاکید کرد: این در حالی است که اقدام دولت برای ورود جدی به بازار غیررسمی ارز می‌تواند با ایجاد ثبات در قیمت‌ها مشکلات بخش‌های مختلف تولیدی را نیز تا حدودی مرتفع کرده و به نوعی حمایت از تولید داخلی باشد، گرچه هنوز جامعیت لازم برای اجرای این طرح و موفقیت کامل آن وجود ندارد.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با شروط لازم برای موفقیت این طرح اظهار کرد: رمز موفقیت این طرح بحث سرمایه اجتماعی و حمایت آحاد مردم از اجرای این طرح است. این طرح صرفا به صورت دستوری، صدور بخشنامه و اطلاعیه‌های بانک مرکزی به نتیجه نخواهد رسید. اگر ابعاد این موضوع و مزایای آن برای مردم به درستی تبیین شود، طرح موفق خواهد بود.

وی ادامه داد: در این رابطه کمیسیون اقتصادی ابعاد این طرح را با حضور وزرا و رییس کل بانک مرکزی بررسی خواهد کرد که اگر ابعاد آن را به درستی ارزیابی کنیم، می‌توانیم از چالش ارزی ایجاد شده خارج شویم. اما چنانچه به این موارد توجه لازم صورت نگیرد، به مشکلات پیش از ساماندهی بازار دچار خواهیم شد. این اتفاق درس دیگری هم داشت؛ به‌طوری که این نتیجه حاصل شد که با ورود و عزم جدی دولت می‌توان سایر چالش‌های اقتصادی را نیز مرتفع کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران