شماره امروز: ۵۴۷

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس عنوان کرد

| کدخبر: 120106 | |

سرمایه‌گذاران و صاحبان پس‌انداز در فاینکس 2018 با ابزار و نهادهای مالی که شرکت‌ها در نمایشگاه معرفی می‌کنند، آشنا می‌شوند و درنهایت با انتخاب سطح ریسک مشخص یکی از ابزارها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب خواهند کرد.

سرمایه‌گذاران و صاحبان پس‌انداز در فاینکس 2018 با ابزار و نهادهای مالی که شرکت‌ها در نمایشگاه معرفی می‌کنند، آشنا می‌شوند و درنهایت با انتخاب سطح ریسک مشخص یکی از ابزارها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب خواهند کرد. به گزارش سنا، روح‌الله حسینی‌مقدم، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس با اشاره به مطالب فوق درخصوص نقش ارکان بازار مالی در جهت‌دهی سرمایه‌های مردم گفت: درحال حاضر وضعیت نقدینگی در ایران به سطحی رسیده که بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان معتقدند در صورت عدم تجهیز نقدینگی به شکل درست و نظام‌مند و نیز عدم ورود آن به بخش واقعی اقتصاد، سرمایه‌ها وارد دیگر بازارها شده و به طور قطع آثار زیانباری به سطح کلان اقتصاد وارد خواهند کرد که در نهایت هیچ کمکی را نمی‌تواند با خود برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. وی به مسائلی که باید در تجهیز پس‌انداز و نیز نقدینگی مورد توجه قرار گیرد، اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاران باید بتوانند با استفاده از ابزار مالی متنوع و سطح درجه ریسک به دنبال بازدهی باشند بدین معنا که صاحب پس‌انداز با پذیرش سطح ریسک مناسب باید قادر به کسب بازدهی معقول و متناسب باشد. حسینی‌مقدم اظهار کرد: در صورتی که شاهد چنین اتفاقاتی در ارکان بازار مالی نباشیم به طور حتم وعده و و‌عیدهایی که از سوی نهادهای غیرنظام‌مند و غیرمجاز صورت می‌گیرد، باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران به بهانه دریافت 2درصد سود بیشتر سرمایه‌های خود را وارد این موسسات کنند بنابراین نتیجه‌یی که حاصل می‌شود بسیار بدتر از چیزی خواهد شد که طی یکی دو سال اخیر اخبار آن در رسانه‌ها منتشر شد.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس با بیان اینکه بازارهای مالی باید قادر به ایجاد ابزارهای مالی متناسب با هر پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری از طریق ایجاد ارکان و نهادهای مناسب باشند، گفت: با توجه به آشنایی بسیاری از سرمایه‌گذاران با بازار پول و ورود بسیاری از پس‌اندازها به این بازار باید آگاهی مناسبی برای جذب سرمایه به سرمایه‌گذاران از طریق ایجاد ابزارهای مالی مختلف در سطح کوتاه‌مدت و بلندمدت و با سطح ریسک متفاوت و نیز متناسب با بازار پول ارائه شود. به گفته حسینی‌مقدم، دیگر بخش‌های بازار مالی یعنی بازار سرمایه و نیز بیمه باید بتوانند از طریق طراحی ابزار جدید متناسب با فعالیت به جذب منابع و نیز سرمایه کمک کنند. وی به طراحی ابزارهای جدید در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: طراحی ابزارهای جدید در بازار سرمایه مانند صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در انواع و روش‌های مختلف می‌تواند به جذب منابع سرمایه‌گذاران با توجه به ریسک‌پذیری آنها کمک کند. این مقام مسوول اظهار کرد: تمام ابزارهای مالی با هدف جذب سرمایه و نقدینگی موجود در اقتصاد و نیز در اختیار سرمایه‌گذاران طراحی شده تا بتوان از این طریق آنها را به بخش واقعی اقتصاد وارد کرد.

وی با بیان اینکه در بخش صنعت بیمه باید توجه ویژه‌یی به طراحی ابزارهای مالی شود، گفت: برخی تصور می‌کنند که صنعت بیمه تنها برای بیمه کردن دارایی و مسوولیت افراد است این درحالی است که ابزارهای سرمایه‌گذاری مناسبی در این صنعت وجود دارد و فقط کافی است تا زمینه‌یی برای معرفی آنها از طریق شرکت‌ها و نهادهای مالی فعال در بیمه فراهم شود و از جذب منابع بهره‌مند شوند. حسینی‌مقدم با تاکید بر اینکه بحث متنوع‌سازی ابزارهای مالی و نهادهای مالی در بازار سرمایه ازجمله موضوعاتی بود که در سال 96 پیگیری شد، گفت: تولد نهادهایی مانند موسسات رتبه‌بندی، جدی‌تر گرفتن ابزار مالی مانند قرارداد اختیار معامله و تدوین مقررات که برای قرارداد آتی روی سبد سهام تهیه شد با این هدف برداشتن قدم در جهت جذب سرمایه سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف از طریق در‌نظر گرفتن ساختار و تنوع سرمایه‌گذاری در کشور بود.

معاون شرکت بورس افزود: در بازار سرمایه باید متناسب با بازار مالی جهان و نیز رشد نقدینگی از روش متنوع در جذب سرمایه و تجهیز به موقع و مناسب سرمایه بهره‌مند شویم. وی با اشاره به نقش نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در جهت‌دهی افکار عمومی سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی گفت: یکی از مهم‌ترین کارکرد نمایشگاه، معرفی خدمات و ابزار مالی به شهروندان و بنگاه‌های اقتصادی است.

حسینی‌مقدم با بیان اینکه بسیاری از بنگاه‌ها با روش تامین مالی ابزارهای مالی برای جذب سرمایه آشنا نیستند، اظهار کرد: برخی از بنگاه‌های اقتصادی و بنگاه‌هایی که در بازار سرمایه حضور ندارند با تنگنای مالی مواجه هستند و فکر می‌کنند که تامین مالی تنها از طریق بازار پول و شبکه بانکی صورت می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه طراحی مناسب ابزارهای مالی طی چند سال اخیر کمک موثری را به بنگاه‌ها کرده است، گفت: بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند تامین مالی خود را از طریق بورس تهران، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا انجام دهند بنابراین لازم است تا این ابزارها در ارکان بازار مالی شناخته شود. حسینی‌مقدم با اشاره به حضور نهادهای مالی در نمایشگاه گفت: ارکان بازار مالی می‌توانند ضمن معرفی خدمات خود به بخش‌های مختلف اقتصادی از طریق اشکال متنوع، مدیران را با یک نسخه مناسب در فضای کاملا کارشناسی تامین مالی مانند بازار سرمایه آشنا کنند. وی با بیان اینکه نمایشگاه فرصت بسیار خوبی برای معرفی ابزارهای مالی است که در این نهادها وجود دارد، گفت: سرمایه‌گذاران و صاحبان پس‌انداز می‌توانند با حضور در نمایشگاه با ابزار و نهادهای مالی که شرکت‌ها در نمایشگاه معرفی می‌کنند آشنا شوند و در نهایت با انتخاب سطح ریسک مشخص، یکی از ابزارها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب و در درازمدت بازدهی معقولی را از بازار کسب کنند. معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اظهار کرد: با توجه به اینکه نمایشگاه یازدهم تجربه 10سال فعالیت نمایشگاه در سال‌های مختلف را با خود به همراه دارد بنابراین می‌تواند در جهت اهداف و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته، قدم جدی بردارد همچنین می‌تواند برای معرفی 3 بخش مالی کشور جامعه هدف داشته باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران