شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120025 | |

با توجه به تجربه نزدیک به ۱۰ساله بورس کالا در راه‌اندازی بازار مشتقه، این بورس زیرساخت‌های لازم و آمادگی کافی برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارز را نیز دارد.

با توجه به تجربه نزدیک به ۱۰ساله بورس کالا در راه‌اندازی بازار مشتقه، این بورس زیرساخت‌های لازم و آمادگی کافی برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارز را نیز دارد. قاسم محسنی عضو شورای عالی بورس در خصوص نقش بورس کالای ایران در حمایت از کالای ایرانی گفت: روش قیمت‌گذاری دستوری و دخالت در امر تعیین قیمت‌ها در حالی به بدنه تولید کشور صدمه می‌زند که حمایت از کالای ایرانی به عنوان شعار سال جاری در سایه قیمت‌گذاری شفاف و معاملات مبتنی بر رقابت تحت حاکمیت نظام عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران قابل اجراست. قاسم محسنی افزود: طبیعتا یکی از مسائلی که تولیدکننده و مصرف‌کننده با آن مواجه است، مساله قیمت و ایجاد شفافیت قیمتی است. به‌طوری که اگر قیمت‌ها قابل پیش‌بینی باشد، طبیعتا تولیدکننده‌ها برای تولید بیشتر می‌توانند بهتر برنامه‌ریزی کنند. به گزارش کالاخبر محسنی عنوان کرد: بورس کالا با سازوکاری که در اختیار دارد به شفافیت و قابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها کمک می‌کند تا شرایط از حالت قیمت‌گذاری دستوری خارج شود.

در چنین فضایی روند تعیین قیمت‌ها تابع عرضه و تقاضا خواهد بود و این عرضه و تقاضا با درصد بالایی از اطمینان برای آینده قابل پیش‌بینی است و می‌تواند سرمایه‌گذاری را افزایش دهد. وی در خصوص بحث تک نرخی شدن ارز و آثار آن بر معاملات بورس کالا و قابلیت پیش‌بینی‌پذیری معاملات برای صنایع بالادست و پایین‌دست اظهار کرد: نرخ ارز برای کالاهایی که قیمت‌گذاری آنها بین‌المللی و در بازارهای جهانی صورت می‌گیرد، حایز اهمیت است. از جمله بهای نفت و فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و فلزات اساسی که بر اساس نرخ ارزهای بین‌المللی قیمت‌گذاری می‌شوند و قیمت آنها در بازار با توجه به نرخ تبدیل ارز تعیین می‌شود. بنابراین هر چه ارز در قیمت‌گذاری ثبات بیشتری داشته باشد یا نرخ ارز به صورت یک نظام شناور مدیریت شده همانند آنچه بانک مرکزی به اجرا درآورد، پیش بینی شود قابلیت پیش‌بینی‌پذیری برای فعالان اقتصادی راحت‌تر خواهد بود. عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه مشتقات ارزی یا همان قراردادهای آتی و معاملات اختیار معامله بین نرخ ارزهای معتبر در مقابل ریال اهمیت خاص خود را دارد و در پوشش ریسک نوسان نرخ ارز می‌تواند به فعالان اقتصادی کمک کند، در خصوص راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی گفت: به کمک راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی بدون اینکه دولت بخواهد ریالی را در بازار هزینه کرده و به بودجه دولت فشاری وارد کند، خود فعالان اقتصادی می‌توانند ریسک ناشی از نوسان نرخ ارز را برای معاملات خود پوشش دهند. همچنین بانک مرکزی می‌تواند در بازار مشتقه ارزی در قالب نظام بازار، سیاست‌های خود را از طریق این بازار مالی پیاده کند؛ از این رو بازار مشتقه ارزی می‌تواند یاری‌دهنده بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز باشد. قاسمی در خصوص ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در بازار سرمایه ایران اظهار کرد: 100درصد این پتانسیل و آمادگی لازم در بورس کالای ایران وجود دارد تا بازار مشتقه ارزی راه‌اندازی شود. ضمن اینکه معاملات اوراق مشتقه روی سکه طلا و سایر کالاهای دیگر در بورس کالا تجربه شده و چندین سال است که معاملات آن در این بازار در حال انجام است. ضمن اینکه دستورالعمل‌های مربوط به آن نیز آماده است و از نظر ساختاری نیز آمادگی لازم برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در این بورس وجود دارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران