شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 119694 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر سیاست تازه دولت مبنی بر تک‌ نرخی شدن ارز 372واحد کاهش پیدا کرد و رقم 96هزارو 748واحدی را به خود اختصاص داد.

گروه بورس    

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر سیاست تازه دولت مبنی بر تک‌ نرخی شدن ارز 372واحد کاهش پیدا کرد و رقم 96هزارو 748واحدی را به خود اختصاص داد. بر این اساس در معاملات دیروز سرمایه‌گذاران بورسی بیش از 758میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از یک هزار و 670 میلیارد ریال بود و در 54 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. همچنین در بازار دیروز گروه‌های فلزات اساسی، کانه فلزی و خودرو با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. در مقابل نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی جم، ملی مس، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی پردیس بیشترین تاثیر را بر شاخص رقم زدند. همچنین نمادهای پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی مبین دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند و مانع افت بیشتر این متغیر شدند. علاوه بر این شاخص‌های بازار اول و دوم دیروز به ترتیب 342و 385واحد افت را به ثبت رساندند. افزون بر این صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای سایپا دیزل، نهادهای مالی بورس اوراق بهادار، فنرسازی زر، محورسازان ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، کمک فنر ایندامین و زامیاد بود. در مقابل نمادهای پتروشیمی فناوران، نفت سپاهان، صنایع کاغذ‌سازی کاوه، پتروشیمی پردیس، تولیدی مهرام، لیزینگ ایران و کابل البرز با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. براساس این گزارش، سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری شیراز و اوراق مشارکت شهرداری مشهد بیشترین تقاضا و سنگین‌ترین صف‌های خرید را ثبت کردند. به گزارش سنا در مقابل نمادهای اوراق صکوک گل‌گهر، اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت رایان سایپا و اوراق مشارکت شهرداری مشهد با بیشترین عرضه‌ها و صف‌های فروش مواجه شدند. در پایان معاملات دیروز حق تقدم سرمایه‌گذاری نیرو با معامله 97میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و فولاد مبارکه با معامله 92میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را ثبت کردند.

 سقوط نماگر فرابورس

در سویی دیگر، معاملات فرابورس ایران در بیست و یکمین روز از فروردین ماه 97 با سررسید و توقف نماد معاملاتی دو اوراق در بازار بدهی، یک بازگشایی و 3 توقف نماد در بازار سهام به پایان رسید. بر این اساس، بازار اوراق با درآمد ثابت دیروز شاهد جابه‌جایی نزدیک به 2میلیون ورقه بهادار با ارزشی بیش از یک‌‌ هزار و 707میلیارد ریال بود؛ با تغییر مالکیت 820 هزار ورق بهادار به ارزش افزون بر 713میلیارد ریال، اشاد94 بیشترین حجم و ارزش را در معاملات دیروز این بازار به خود اختصاص داد. همچنین نماد‌های معاملاتی «پرشیا971» و «ومدکو21» سررسید نهایی و متوقف شدند. بر این اساس در مجموع بازار‌های اول و دوم، جا‌به‌جایی بالغ بر 68 میلیون سهم به ارزش بیش از 284میلیارد ریال حدود نیمی از حجم معاملات دیروز را در بازار فرابورس ایران تشکیل داد. نماد «زاگرس» با معاملاتی به ارزش بیش از 152میلیارد ریال بیشترین ارزش معامله سهام و نماد ذوب‌آهن با بیش از 21میلیون جابه‌جایی سهم بیشترین حجم معاملاتی را در مجموع بازارهای اول و دوم به خود اختصاص دادند. همچنین دیروز در بازار سهام فرابورس نماد معاملاتی«تپکو1» بازگشایی و در مقابل نماد‌های «اپرداز1»، «افرا1» و «ذوب1» متوقف شدند. افزون بر این شاخص کل فرابورس ایران روز سه‌شنبه با بیش از 2درصد کاهش معادل 22واحد ریزش در ارتفاع 1074واحدی ایستاد و حجم معاملات در بازار‌های 9‌گانه به بیش از 135میلیون به ارزش افزون بر 2هزار و 187میلیارد ریال رسید. نگاهی به معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد که در 3تابلو بازار پایه در مجموع بیش از 61میلیون سهم به ارزش بیش از 110میلیارد ریال معامله شد. از سوی دیگر در روزی که گذشت معامله بیش از 3میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله(ETF) به ارزش افزون بر 49میلیارد ریال اتفاق افتاد. در همین حال در تابلو تسهیلات مسکن دیروز قریب به اتفاق تسه‌ها سبزپوش بودند و با اندکی افزایش نسبت به روز دوشنبه بیش از 59 هزار ورق تسه با ارزشی بالغ بر 36میلیارد ریال معامله شدند که امتیاز تسهیلات مسکن اسفند 96 با بیشترین حجم و ارزش همانند روز دوشنبه در صدر این تابلو قرار گرفت. بر این اساس نماد‌های «ذوب»، «زنگان» و «تبرک» به ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌های دیروز بودند. از طرف دیگر نماد «مارون» با بیش از 13واحد بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را بر جای گذاشت که پس از آن نماد‌های «زاگرس» و «هرمز» به ترتیب منفی‌ترین اهرم‌ها در معاملات روز گذشته بر آیفکس لقب گرفتند. این دو نماد به ترتیب حدود 7و 2واحد تاثیر منفی بر شاخص کل فرابورس داشتند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران