شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز ‌‌

| کدخبر: 119613 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز ‌دوشنبه به مدار صعودی بازگشت و دماسنج بازار‌ سهام با 779 واحد افزایش توانست رقم 97 هزار و 120 واحدی را به خود اختصاص دهد.

گروه بورس    

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز ‌دوشنبه به مدار صعودی بازگشت و دماسنج بازار‌ سهام با 779 واحد افزایش توانست رقم 97 هزار و 120 واحدی را به خود اختصاص دهد. از طرفی با نگاهی به سایر بازار‌های موازی در روز گذشته مشاهده می‌شود که دلار در قیمتی بیش از 6 هزار تومان و سکه حدود 2میلیون تومان تقاضا برای خرید داشتند. در همین راستا، با حمایت بازارگردان‌ها شاخص کل توانست روند حرکتی منفی خود را به مثبت تبدیل کند. علاوه بر این، شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب 689 و 950 واحد صعودی شدند. نمادهای فولاد مبارکه، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد خوزستان، ملی مس، چادرملو، خدمات انفورماتیک و پتروشیمی جم با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص، رشد این متغیر را رقم زدند. افزون بر این، سرمایه‌گذاران بورسی دیروز بیش از یک میلیارد و 42 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر 2 هزار و 136میلیارد ریال بود و در 80 هزار نوبت معاملاتی انجام شد. براساس این گزارش، در بازار دیروز گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و شیمیایی‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای فولاد خوزستان، معدنی دماوند، سالمین، صنایع شیمیایی ایران، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی شازند و قند شیرین خراسان بود. در مقابل نمادهای درخشان تهران، توسعه صنایع بهشهر، کاشی تکسرام، تکنوتار، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، چرخشگر و معادن منگنز ایران با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، سهام پتروشیمی شازند، اوراق مشارکت ملی نفت ایران، سهام توسعه معدنی و صنعتی صبانور، فولاد مبارکه و اوراق صکوک سایپا بیشترین تقاضا و سنگین‌ترین صف‌های خرید را ثبت کردند. به گزارش سنا، در مقابل نمادهای اوراق صکوک گل‌گهر، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری مشهد با بیشترین عرضه‌ها و سنگین‌ترین صف‌های فروش مواجه شدند. در پایان معاملات بانک صادرات با معامله 84 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و فولاد مبارکه با معامله 214 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

 جان دوباره آیفکس

افزون بر این، در میانه این هفته مبادلاتی در بازار‌های اول و دوم بالغ بر 130 میلیون سهم به ارزش بیش از 507میلیارد ریال جا‌به‌جا شد و بدین‌ترتیب بیش از نیمی از حجم کل مبادلات روزانه فرابورس به این دو بازار اختصاص یافت. همچنین نماد «زاگرس» با بیش از 245 میلیارد ریال ارزش، بیشترین ارزش معاملاتی و سهامی ذوب‌آهن با بیش از 35 میلیون جابه‌جایی سهم، بیشترین حجم معاملاتی را در این بازارها به خود اختصاص دادند. بر این اساس، شاخص کل فرابورس ایران نیز روز دوشنبه با نزدیک به 11واحد افزایش به 1096.72 رسید. نگاهی به معاملات بازارهای فرابورس نشان می‌دهد که در سه تابلو بازار پایه در مجموع بیش از 108 میلیون سهم به ارزش بیش از 172 میلیارد ریال دست به دست شد. همچنین بازار SME شاهد معامله 117 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 251 میلیون ریال در 6نوبت معاملاتی بود. از سوی دیگر در روزی که گذشت معامله بیش از 4 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 64میلیارد ریال اتفاق افتاد. همچنین، بازار اوراق با درآمد ثابت نیز شاهد جابه‌جایی 2 میلیون ورقه بهادار با ارزشی نزدیک به 1734 میلیارد ریال بود؛ با تغییر مالکیت 630 هزار ورق بهادار به ارزش افزون بر 547 میلیارد ریال، اشاد 94 بیشترین حجم و ارزش را در معاملات امروز این بازار به خود اختصاص داد. از طرف دیگر در تابلو تسهیلات مسکن دیروز قریب به اتفاق تسه‌ها سبزپوش بودند و بیش از 53هزار ورق تسه با ارزشی بالغ بر 32 میلیارد ریال معامله شدند که امتیاز تسهیلات مسکن اسفند 96 با بیشترین حجم و ارزش در صدر این گروه قرار گرفت. نماد‌های «ذوب»، «تبرک» و «زاگرس» به‌ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌های دیروز بودند. از طرف دیگر نماد «مارون» با بیش از 5 واحد، بیشترین تاثیر مثبت بر آیفکس را بر جای گذاشت که پس از آن نماد‌های «زاگرس» و «هرمز» به‌ترتیب مثبت‌ترین اهرم‌ها در معاملات روز گذشته بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران