شماره امروز: ۵۴۷

مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌ سازی اعلام کرد

| کدخبر: 119354 | |

مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی از واریز بیش از 2 هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود سهام عدالت تاکنون خبر داد. سیدجعفر سبحانی افزود: واریز سود ۲۰گروه از مشمولان سهام عدالت آغاز شده

مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی از واریز بیش از 2 هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود سهام عدالت تاکنون خبر داد. سیدجعفر سبحانی افزود: واریز سود ۲۰گروه از مشمولان سهام عدالت آغاز شده و تا قبل از عید با ۱۹گروه از سهامداران به طور کامل تسویه حساب شد و تنها یک گروه باقی‌ ماند که آن هم شامل شاغلین و کارکنان دستگاه‌های‌ اجرایی و بازنشستگان کشوری و لشگری و کارمندان تامین ‌اجتماعی بود که واریز سود بخش کوچکی از آنها در ۲۸ اسفند ماه کلید خورد. به گزارش ایبنا وی افزود: واریز سود این گروه از آخر اسفند ماه آغاز شد و ما همان زمان اعلام کردیم، واریز سود این گروه به تدریج انجام می‌شود زیرا اخذ سود و مجموعه پولی که لازم است از این شرکت‌ها گرفته شود تا به این گروه از مشمولین داده شود حدود ۴۶۰میلیارد تومان است و این رقم را یک‌باره نمی‌توانیم از شرکت‌ها دریافت کنیم. سبحانی خاطرنشان کرد: سود بخش کوچکی از این گروه را پرداخت کرده‌ایم و طی روزهای آینده نیز مابقی مبالغ را تسویه خواهیم کرد. وی با بیان اینکه حدود ۹میلیون نفر مشمولین گروه 20 هستند، افزود: سود این افراد یکسان نیست و به عنوان مثال اگر فردی۵۳۰ هزار تومان سهام داشته باشد حدود ۸۰ هزار تومان سود دریافت خواهد کرد. مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این پرسش که پیش‌بینی‌ها از پایان واریز سود سهام عدالت چه زمانی است، خاطرنشان کرد: تصور می‌شود، واریز سود سهام عدالت گروه بیستم تا پایان فروردین ماه به اتمام برسد ضمن اینکه افرادی که به تازگی شماره شبای خود را وارد سامانه سهام عدالت کرده‌اند پس از راستی‌آزمایی شماره‌ها توسط سیستم بانکی واریز سودشان آغاز می‌شود.

 سود مشمولان متوفی

وی در پاسخ به این پرسش که سود سهام عدالت وراث متوفیان سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود، گفت: فرآیند پرداخت سود توسط کارشناسان سازمان خصوصی‌سازی درحال بررسی است و احتمالا واریز سود به این مشمولان پس از پایان فرآیند آغاز می‌شود. مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه تاکنون دستورالعمل خاصی برای واریز سود سهام عدالت به وراث متوفیان تدوین نشده است، اظهار کرد: تدوین این دستور‌العمل در دستور کار بوده و برنامه‌ریزی‌هایی نیز انجام شده است.

 استفاده از پتانسیل کارکنان تعاونی‌ها

وی در ادامه افزود: در مرحله آزادسازی از پتانسیل کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت استفاده می‌کنیم. مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی تعداد کارکنان در تعاونی‌های شهرستان را حدود هزاروپانصد نفر عنوان کرد و گفت: تا زمان ثبت‌نام سهامداران، دولت تعهد داشت تا از این افراد استفاده کند اما اکنون دیگر تعهدی ندارد زیرا دیگر ثبت‌نامی وجود ندارد. جعفر سبحانی، مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی در مورد اعتراض کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت علیه سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: سازمان خصوصی‌سازی تلاش دارد نسبت به تعاونی‌ها تصمیم درستی اتخاذ کند، هر چند در لایحه جدید نمی‌توان در مورد تعاونی‌ها مانور زیادی داشت اما تعاونی‌ها ارگان دولتی نیستند که دولت نسبت به آنها تعهدی داشته باشد. به گزارش ایلنا، سبحانی با بیان اینکه در مرحله آزادسازی سهام عدالت از پتانسیل‌این افراد استفاده خواهد شد، گفت: در این چند سال تلاش زیادی برای ثبت‌نام‌ها از سوی این تعاونی‌ها صورت گرفت، هر چند دولت نسبت به این افراد تعهدی ندارد اما تلاش می‌کند تا از توانایی و پتانسیل این افراد در مراحل بعدی استفاده کند. وی تصریح کرد: دولت طی دو سال گذشته با هماهنگی‌هایی که از سوی سازمان صورت گرفت تلاش‌ کرد تا ۳۵ میلیارد تومان به کارکنان تعاونی‌ها پرداخت کند. وی افزود: تا زمان ثبت‌نام مشمولان برای سهام عدالت، تعاونی‌ها کمک زیادی کردند اما از چهارسال گذشته هیچ ثبت‌نامی‌ نداشته‌ایم و به لحاظ قانونی دولت از دو سال قبل تلاش کرد تا با استفاده از برخی منابع، مشکلات این افراد را مرتفع کند. مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: قطعا از توانایی و پتانسیل این افراد در مرحله آزادسازی و تشکیل صندوق‌ها استفاده خواهیم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران