شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119190 | |

از امروز؛ افزایش وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا: بنابر اعلام مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا از امروز افزایش می‌یابد.

 از امروز؛ افزایش وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا: بنابر اعلام مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا از امروز افزایش می‌یابد. بر این اساس مطابق با بند ۱۱ مشخصات قرارداد آتی سکه بهار آزادی طرح امام(ره) درخصوص تعیین وجه تضمین اولیه قرارداد آتی سکه طلا و با توجه به افزایش قیمت تسویه روزانه قراردادهای فعال طی روزهای اخیر از امروز چهارشنبه(۱۵فروردین) پس از اتمام روز معاملاتی وجه تضمین اولیه برابر ۱۷میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به همراه وجه تضمین اضافی در مجموع ۲۲میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تعیین می‌شود. براساس این گزارش قرارداد آتی، توافقنامه‌یی مبنی بر خرید و فروش یک دارایی در زمان معین در آینده و با قیمت مشخص است. به عبارت دیگر در بازار آتی، خرید و فروش دارایی پایه قرارداد براساس توافقنامه‌یی که به قرارداد استاندارد تبدیل شده است، صورت می‌گیرد که در آن به دارایی با مشخصات خاصی اشاره می‌شود. بر این اساس در توضیح مفهوم وجه تضمین اولیه در قرارداد آتی سکه طلا باید گفت برای اطمینان از انجام تعهدات هر یک از طرفین معامله درصدی از ارزش قرارداد را به عنوان «وجه تضمین اولیه» نزد کارگزار سپرده می‌کنند که متناسب با تغییر ارزش قراردادهای آتی، حساب هر یک از طرفین تعدیل می‌شود. مبلغ وجه تضمین اولیه متغیر و از طریق بورس کالا تعیین و اعلام می‌شود. چنانچه مشتری در موقعیت معاملاتی خود سود کسب کند، سود مربوط به حساب واریز می‌شود که قابل برداشت است. چنانچه مشتری با زیان روبه‌رو شود، مبلغ زیان تا زمانی که به سطح حداقل وجه تضمینی برسد از حساب کسر می‌شود. پس از رسیدن حساب به حداقل وجه تضمین(۶۰ درصد وجه تضمین اولیه) مشتری اخطار کسری موجودی می‌گیرد و به اصطلاح Call Margin و باید اقدام به شارژ حساب تا سطح وجه تضمین اولیه کند یا موقعیت باز خود را ببندد. همچنین در بازارهای آتی الزامی نیست که کالا یا دارایی به طور فیزیکی رد و بدل شود و برخلاف بازارهای نقدی، انتقال مالکیت فوری دارایی مطرح نمی‌شود. بنابراین در این بازارها بدون در نظر گرفتن اینکه فرد مالک دارایی باشد یا نباشد، قراردادها قابل خرید و فروش هستند. علاوه بر این برخلاف بازارهای نقد که پشتوانه آن تحویل دارایی است، بازارهای معاملات آتی مبتنی بر تسویه نقدی است و یکی از اهداف آن خرید و فروش دارایی در آینده است.

 رشد بورس ژاپن میان تعطیلی بازارهای جهانی: بورس‌های آسیایی در معاملات روز گذشته رشد اندکی را تجربه کردند که در این بین افزایش شاخص بورس توکیو از سایرین مشهودتر بود. از آنجا که بورس وال استریت و بورس‌های اروپایی به دلیل تعطیلات عید پاک در روز جمعه هفته گذشته فعالیتی نداشتند، بازارهای آسیایی تحت تاثیر تغییرات این بورس‌ها نبودند و رهبری بازارها بر عهده شاخص «نیک‌کی ۲۲۵» بورس توکیو بود که پس از آغازی کاهشی در نهایت موفق شد تا پایان معاملات اولیه با 0.23درصد یا 50.41 واحد افزایش به 21504.71واحد برسد. براساس این گزارش، شاخص «تاپیکس» نیز با 0.17درصد یا 2.92واحد افزایش به 1719.22واحد رسید. با این وجود، حجم معاملات دیروز اندک بود و بورس‌های استرالیا، نیوزلند و هنگ کنگ به دلیل تعطیلات رسمی فعالیتی نداشتند. به گزارش ایبنا در چین نیز قیمت سهام در بورس «شانگهای کامپوزیت» به دلیل تقویت یوآن و اعمال تعرفه‌های تجاری جدید چین بر واردات برخی محصولات امریکایی نسبتا بدون تغییر باقی ماند. افزون بر این دولت چین اعلام کرده است، تعرفه‌های جدیدی بر ۱۲۸قلم کالای وارداتی از امریکا نظیر میوه و گوشت خوک اعمال خواهد کرد که ارزش آن به ۳میلیارد دلار خواهد رسید. دیگر شاخص چین یعنی «شنژن کامپوزیت» عملکردی بهتر از شاخص اصلی داشت و با 0.25درصد افزایش به1858.43واحد رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران