شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118898 | |

در هفته گذشته رویدادها و اظهارنظر‌های مهمی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که تاکید وزیر اقتصاد مبنی بر حرکت به سمت توسعه بورس کالا در کشور، فروش اوراق سلف موازی سراتو در بورس کالا،

گروه بورس|

در هفته گذشته رویدادها و اظهارنظر‌های مهمی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که تاکید وزیر اقتصاد مبنی بر حرکت به سمت توسعه بورس کالا در کشور، فروش اوراق سلف موازی سراتو در بورس کالا، آغاز معاملات ثانویه صندوق طلای «گوهر» در بورس کالا و استفاده از بورس کالا برای عبور از قیمت‌گذاری و اقتصاد دستوری از مهم‌ترین آنها بود. بر این اساس، طی هفته گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی در آخرین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: باید در نخستین قدم به سمت محوریت قرار دادن بورس کالا حرکت کنیم و دومین قدم نیز به سمت گستردگی عرضه انواع کالاها در نقاط مختلف کشور در بورس برویم تا به‌طور متمرکز در بازار کالا عمل کنیم. مسعود کرباسیان با اعلام این موضوع که بورس کالا یک ابزار است و تصمیم‌گیر نیست، گفت: بنده به دولتی نگاه کردن به بورس کالا اعتقادی ندارم اما به اینکه کشف قیمت محصولات باید در بورس کالا انجام شود، اعتقاد دارم.

 معاملات کشف پریمیوم

علاوه بر این مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی عنوان کرد: بورس کالا تابع تصمیمات قانونی و اجرای مواردی است که از سوی سیاست‌گذاران به ما ابلاغ می‌شود. حامد سلطانی‌نژاد افزود: از زمان تاسیس بورس کالا، برای آنکه نیاز مصرف‌کنندگان مستمر برطرف شده و آنها با کمبود مواد مواجه نشوند، تصمیم گرفته شد تا بخشی از عرضه ورق فولاد در تالار بورس کالا عرضه و کشف قیمت شده و بخش دیگر در سیستم مچینگ و برای مصرف‌کنندگان مستمر در نظر گرفته شود. وی به تصویب دستورالعمل معاملات کشف پریمیوم در شورای عالی بورس اشاره کرد و اظهار داشت: بورس کالا برای حل دغدغه مصرف‌کنندگان مستمر، معاملات کشف پریمیوم در قالب قراردادهای بلندمدت را به سندیکای مذکور و فولاد مبارکه پیشنهاد داده است تا از این طریق مسائل کشف قیمت و اختلاف نظرها نیز رفع شود.

 کشف روزانه قیمت‌ها

مدیرعامل بورس کالای ایران نیز با بیان اینکه هدف اصلی راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی ایجاد بازار مستمر و کشف روزانه قیمت کالاهاست، گفت: در حال حاضر در عرضه‌های فیزیکی محصولات امکان کشف روزانه قیمت‌ها و استمرار معاملات کمتر وجود دارد؛ زیرا در بازار فیزیکی معاملات به صورت هفتگی انجام می‌شود. حامد سلطانی‌نژاد با بیان اینکه ابزار گواهی سپرده کالایی برای محصولات بادوام مناسب است، افزود: یکی دیگر از مزایای گواهی سپرده کالایی این است که مصرف‌کنندگان خردی که به انبارهای تولیدکننده دسترسی ندارند می‌توانند با خرید گواهی سپرده کالایی از بورس، به انبارهایی که نزدیک بازار مصرف آنهاست، جهت تحویل کالای موردنیاز خود مراجعه کنند.

 فروش اوراق سلف موازی ۵۴۵۱ سراتو

همچنین در هفته گذشته و در روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، تامین مالی شرکت خودروسازی سایپا به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال از بستر بورس کالای ایران وبا انتشار اوراق سلف موازی استاندارد ۵۴۵۱ دستگاه خودروی سراتو، آغاز شد. عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد خودرو سراتو شرکت سایپا در نمادهای «عساپا۱» و «عساپا۲» با سررسید یکساله به ترتیب هر یک به تعداد ۳میلیون و ۲۷۱ هزار و دو میلیون و ۱۸۰هزار قرارداد از طریق شرکت کارگزاری پارسیان انجام شد که با استقبال سرمایه‌گذاران کل این اوراق به فروش رفت.

به این ترتیب در مجموع ۵ میلیون و ۴۵۱ هزار قرارداد فروخته شد که قیمت هر قرارداد ۹۱۷هزار و ۲۵۱ ریال بود؛ همچنین هر ۱۰۰۰ قرارداد معادل یک دستگاه خودرو سراتو است.

 آغاز معاملات ثانویه صندوق طلای «گوهر»

علاوه بر این در هفته گذشته معاملات ثانویه سومین صندوق طلای بازار سرمایه کشور موسوم به صندوق طلای کیان بعد از اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار ازروز دوشنبه ۲۱ اسفند ماه آغاز شد. مونا حاج علی‌اصغر، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه کیان در این خصوص گفت: معاملات ثانویه صندوق طلای کیان در حالی با نماد «گوهر» آغاز شده است که قسمتی از پرتفوی این صندوق اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا و قسمتی دیگر گواهی سپرده سکه طلاست.

وی با بیان اینکه مدیر این صندوق شرکت کارگزاری توسعه معاملات کیان و بازارگردان آن شرکت گروه مالی گسترش سرمایه کیان است، اظهار کرد: در دوره پذیره نویسی اولیه این صندوق ۱۷میلیارد تومان جمع‌آوری شد و امیدواریم با توجه به قیمت ارز این صندوق بتواند در معاملات ثانویه مبالغ بیشتری جذب کند.

 نرخ جهانی زعفران

در سوی دیگر مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی در خصوص اجرای طرح خرید توافقی زعفران گفت: با اجرای سیاست خرید توافقی زعفران در سال جاری افزایش قیمت خوبی در بازار این محصول به نفع تولید‌کننده رقم خورد و در دو ماه گذشته حدود ۷۰ تن زعفران در قالب سیاست خرید توافقی به فروش رفت. پیمان یوسفی آذر خاطرنشان کرد: با اجرای موفق سیاست خرید توافقی زعفران، برنامه‌ریزی لازم با بورس کالا انجام شده است تا قراردادهای آتی زعفران نیز به عنوان یک محصول ارزشمند مانند معاملات آتی سکه صورت بگیرد به‌طوری که در حال حاضر زیرساخت‌ها در بورس کالا فراهم است تا خریداران بتوانند برای ۳ تا ۵ ماه آینده محصول زعفران را خریداری کنند و امیدواریم این معاملات به زودی راه‌اندازی شود. وی تاکید کرد: با عرضه عفران در بورس کالا می‌توانیم به لیدر قیمت‌گذاری این محصول در جهان تبدیل شویم و هدایت بازارهای جهانی زعفران را در دست بگیریم؛ در حال حاضر با وجود اینکه ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود اما کشورهایی نظیر اسپانیا تعیین‌کننده قیمت این محصول هستند.

 حمایت گندم‌کاران

افزون بر این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: سال آینده شاهد اتفاق‌های مثبتی در زمینه خرید گندم از کشاورزان و استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا در این بخش خواهیم بود. سید راضی نوری با بیان اینکه بورس کالا فرصتی برای تولیدکنندگان است، تصریح کرد: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا باعث می‌شود تا تولید‌کنندگان افزون بر پوشش بازار داخلی بتوانند برای حضور در بازارهای جهانی نیز برنامه‌ریزی کنند؛ چراکه بورس کالا علاوه بر ایجاد یک بستر نظامند، شفافیت آماری را به دنبال دارد و از طرفی در راستای تولید باکیفیت‌تر محصولات نقش موثری داشته است. وی معتقد است، عرضه پر حجم محصولات کشاورزی در بورس کالا با توجه به شفاف‌سازی قیمت و به نوعی نظارت بر روند عرضه و تقاضای محصولات به نفع کشاورزان است و دولت نیز با حمایت از این موضوع می‌تواند به تدریج بر تعالی اقتصاد کشاورزی کمک کند.

 تقویت تولید و حذف رانت

علاوه بر این عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: عرضه محصولات در بورس کالا و اصلاح و ساماندهی زیرساخت‌های معاملاتی باعث شده تا سوءاستفاده‌ها و رانت‌هایی که طی سال‌ها به عده‌یی خاص و واسطه می‌رسید، امروز به سود تولیدکننده و مصرف‌کننده منجر شود. محسن بیگلری گفت: برای رسیدن به یک اقتصاد سالم و به دور از رانت باید تمام محصولات کشاورزی، صنعتی و پتروشیمی در بورس کالا مورد معامله قرار گیرد.

وی اظهار داشت: اصل و ذات بورس کالا براساس رقابت سالم و شفاف بنا شده است به‌طوری که در این بازار، هم خریداران و هم فروشندگان سود خواهند برد. در این بین کاهش نقش دولت از قیمت‌گذاری کالاها و واگذاری کشف قیمت محصولات به بورس کالا، اقتصاد را به سمت رقابتی‌تر شدن و تنظیم بازارها سوق می‌دهد.

 پایان موفقیت‌آمیز طرح قیمت تضمینی

همچنین، معاون شرکت پشتیبانی امور دام با موفقیت آمیز دانستن طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا، گفت: اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا به جای خرید تضمینی، مانع از تحمیل هزینه‌های اضافی مانند انبارداری به دولت می‌شود. عباس والوزی گفت: طرح قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا در ۳۰ بهمن امسال پایان یافت و آمارها حاکی از آن است که نسبت به سال قبل از نظر وزنی حدود ۲۰ درصد رشد در میزان محصول تحویلی به انبارها به ثبت رسیده است. وی با بیان اینکه در این طرح رضایت کامل کشاورزان حاصل شد، اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد و در برخی موارد حدود ۹۰ درصد از پول کشاورزان در مدت یک هفته پرداخت شد.

 سلام دوباره به سرمایه‌گذاری در حوزه معدن

افزون بر این تحلیلگر بین‌المللی سنگ‌آهن و فولاد گفت: عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا اقدامی مثبت و در راستای شفاف‌سازی و کشف قیمت مناسب این محصول انجام خواهد شد؛ ضمن اینکه تولید‌کننده‌های بخش خصوصی و دولتی می‌توانند با عرضه سنگ‌آهن در بورس کالا قیمت محصولات خود را به قیمت جهانی و واقعی عرضه کنند. کیوان جعفری طهرانی به عرضه سنگ‌آهن، گندله و کنستانتره در بورس کالای ایران اشاره کرد و توضیح داد: برای حل مشکلات مطرح شده، قرار است سنگ‌آهن، گندله و کنستانتره در بورس کالا عرضه شود تا کشف قیمت واقعی و مناسب برای این محصول عملیاتی شود.

 تسهیل معاملات و دسترسی به بازار واقعی

در سوی دیگر مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان دامغان گفت: معاملات گواهی سپرده پسته رقم اکبری دامغان در بورس کالا آغاز شد. محمود خان‌بیگی با اعلام این خبر افزود: بورس کالا عامل تسهیل معاملات و دسترسی باغداران پسته به بازار این محصول، آگاهی از قیمت‌های روز بازار و کشف قیمت موثرتر آن است. وی با اشاره به اینکه نماد معاملاتی پسته دامغان در بورس کالا ایجاد شده است، تصریح کرد: با این اقدام باغداران و سایر فعالان بازار که محصولات پسته آنها متناسب با کیفیت مندرج در سایت بورس کالاست، می‌توانند با مراجعه به انبار تعاونی روستایی دامغان، محصول خود را به انبار تحویل دهند.

 دو نماد جدید

افزون بر این، از روز چهارشنبه 23 اسفند ماه دو نماد معاملاتی جدید در زیر گروه هم ماه قرارداد اختیار معامله سکه طلا سررسید تیرماه ۹۷، در بورس کالا راه‌اندازی و معامله شد. بر این اساس، مطابق با ماده ۱۰ دستورالعمل اجرایی قرارداد اختیار معامله در شرکت بورس کالای ایران، نماد قرارداد اختیار معامله خریـد و فـروش با قیمت اعمال ۱۶میلیون و ۵۰۰ هزار ریال سررسید تیرماه ۱۳۹۷ از روز جاری راه‌اندازی شد و تا پایان تیرماه ۱۳۹۷ قابل معامله خواهد بود.

بدین‌ترتیب از روز چهارشنبه قرارداد اختیار خرید سررسید تیرماه ۹۷ با قیمت اعمال ۱۶ میلیون و ۵۰۰هزار ریال و وجه تضمین اولیه موقعیت باز فروش در روز اول به قیمت یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال راه‌اندازی شد. همچنین امکان معامله قرارداد اختیار فروش سررسید تیرماه ۹۷ با قیمت اعمال ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و وجه تضمین اولیه موقعیت باز فروش در روز اول به قیمت یک میلیون و ۶۰۰هزار ریال فراهم شد. قراردادهای اختیار معامله بدون حد نوسان قیمتی، با دوره گشایش به مدت ۳۰دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و با دوره عادی معاملاتی ادامه می‌یابد. وجه تضمین اولیه ذکر شده طی زمان ثابت نبوده و به صورت پویا تا زمان سررسید بر اساس بند ۵ مشخصات قرارداد اختیار معامله سکه بهار آزادی طرح امام (ره) تعدیل خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران