شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118631 | |

حجم بازار سرمایه کوچک است و اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین‌المللی کلید توسعه بازارهای مالی خواهد بود. پیمان مولوی با اشاره به اینکه ایالت متحده امریکا و بورس آنکه بزرگ‌ترین بورس است، گفت:

حجم بازار سرمایه کوچک است و اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین‌المللی کلید توسعه بازارهای مالی خواهد بود. پیمان مولوی با اشاره به اینکه ایالت متحده امریکا و بورس آنکه بزرگ‌ترین بورس است، گفت: اندازه کل بورس این کشور ۱۷ تریلیون دلار است که در کل از جمع اندازه بازارهای شانگ‌های، هنگ‌کنگ، توکیو و... بزرگ‌تر است. به گزارش مهر، وی افزود: با توجه به حجم بزرگ این بازار باید پرسید آنها چگونه توانسته‌اند بازار سرمایه خود را تا این حد توسعه دهند و در پاسخ باید گفت آنها از تمام روش‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کرده‌اند و قطعا یکی از ابزارهای توسعه بازارهای سرمایه، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است. این کارشناس سرمایه‌گذاری بین‌المللی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی حوزه مالی و سرمایه‌گذاری در کشورهایی که جهش اقتصادی داشته‌اند، ادامه داد: در اقتصادهای رو به رشد و کشورهایی که جهش اقتصادی را تجربه کرده‌اند هر سال چندین رویداد نمایشگاهی و همایش حوزه مالی برگزار می‌شود.

ما برای بررسی تاثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر رشد بازارهای مالی باید از خود سوال کنیم چه الزامی وجود دارد در ایالات متحده، اروپای غربی، هنگ‌کنگ، چین، کره جنوبی، هند و بسیاری از کشورها شاهد برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های تخصصی حوزه مالی در بالاترین سطح خود باشیم و لزوما چرا دست‌اندرکاران این بازارها سعی در برپایی این نمایشگاه‌ها دارند. مولوی در ادامه با بیان اینکه بلوغ دانش سرمایه‌گذاری بین مخاطبان و ذی‌نفعان و فعالان بازارهای مالی نیازمند برگزاری نشست‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی است، گفت: با این اوصاف و با توجه به تعداد کم نمایشگاه‌هایی که سالانه در کشور ما برگزار می‌شود چه انتظاری به بلوغ بازارهای مالی است و اصولا در این راستا ما چه اقدامی کرده‌ایم تا با رشد بازارهای مالی مواجه شویم. وی با بیان اینکه آنچه بیش از همه بین ما و این کشورها تفاوت ایجاد می‌کند نحوه برگزاری این نوع نمایشگاه است، گفت: نقطه ضعف نمایشگاه‌های ما این است که حضور شرکت‌های بین‌المللی و گروه‌های خارجی در آن پررنگ نیست، ضمن اینکه روش برگزاری نمایشگاه، در کنار تعداد نمایشگاه‌ها و زمان آن نیز در اثربخشی آنها تاثیرگذار است. وی افزود: حضور کمرنگ شرکت‌های بیمه‌یی و بورسی خارجی در نمایشگاه‌های داخلی باعث شده که ما در وصل شدن به بازارهای مالی دنیا عقب بیفتیم و کیفیت این نمایشگاه‌ها نیز نسبت به نمایشگاه‌هایی که در کشورهای توسعه‌یافته برگزار می‌شود، پایین باشد. مولوی با بیان اینکه تبعیت از الگوهای موفق بازار مالی در دنیا و به‌خصوص پیاده کردن استانداردهای بین‌المللی بازارهای مالی در گرو اتصال به شبکه بین‌المللی است، خاطرنشان کرد: اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین‌المللی، کلید توسعه بازارهای مالی ما است و این اتصال باید از نمایشگاه‌هایی مثل فاینکس ۲۰۱۸ شروع شود. نمونه این امر ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی، کارگزاری‌های بین‌المللی، شرکت‌های بورسی و فعالان بانکی در همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و نشست‌های تخصصی است و در صورتی که مسوولان برگزار‌کننده نسبت به این مساله بی‌توجه باشند نمی‌توان به بزرگ شدن بازار سرمایه کشور، امیدوار بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران