شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 117526 | |

پذیره‌نویسی صکوک مرابحه ۷۰۰میلیارد تومانی ایران خودرو با نمادهای «صخود1412»، «صخود412» و «صخود0012» و با نرخ ۱۸درصد از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران باعث شد

گروه بورس

پذیره‌نویسی صکوک مرابحه ۷۰۰میلیارد تومانی ایران خودرو با نمادهای «صخود1412»، «صخود412» و «صخود0012» و با نرخ ۱۸درصد از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران باعث شد تا ارزش بازار بدهی از 11هزارمیلیارد تومان عبور کند. روح‌الله حسینی‌مقدم، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران عنوان کرد: بازار بدهی پس از انجام این پذیره‌نویسی به بیش از 11هزارمیلیارد تومان می‌رسد که این مبلغ 2سال پیش کمتر از هزار میلیارد تومان بود. وی گفت: امسال بیش از 2هزار میلیارد تومان به ارزش بازار بدهی اضافه شد که این عدد در سال‌های آینده قطعا رشد می‌کند و بدین‌ترتیب در بلندمدت نماگرهای بازار سرمایه اطلاعات دقیقی به تصمیم‌سازان می‌دهد. در سویی دیگر علی تیموری، مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره به گردش مالی 40هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو گفت: با انتشار این اوراق مجموعا این صنعت تاکنون 2هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه تامین مالی کرده است، که با توجه به گردش مالی بالای این صنعت هنوز جا برای انتشار اوراق و تامین مالی از طریق بازار سرمایه وجود دارد. وی با بیان اینکه برای صنعت خودرو فضا برای ایجاد ابزارهای مختلف وجود دارد، گفت: بورس کالا ابزار جدیدی را مصوب کرده است که براساس این مصوبه بعد از پذیرش خودروهای ساخت این تولیدکنندگان امکان معاملات سلف آن در بورس کالا ایجاد می‌شود.  همچنین غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه عرضه 700میلیارد تومان اوراق بدهی شرکت ایران خودرو را انتشار بزرگ‌ترین اوراق ابزار مالی اسلامی برای بخش خصوصی خواند و گفت: پیش از این تامین مالی بخش خصوصی در حجم و ارزش بالا در قالب افزایش سرمایه و اوراق مشارکت انجام گرفته بود اما در قالب ابزار مالی اسلامی این نخستین عرضه در این حجم و ارزش است.

وی درباره طولانی شدن زمان پذیره‌نویسی این اوراق گفت: موافقت اصولی انتشار این اوراق در 20شهریور 96 توسط سازمان انجام گرفت اما اصلی‌ترین مشکل برای پذیره‌نویسی اوراق یعنی رکن ضامن فرآیند پذیره‌نویسی را طولانی کرد تا بانک ملت ضمانت این اوراق را پذیرفت.  ابوترابی در ادامه به انتشار 170هزار میلیارد تومان انواع اوراق اسلامی از ابتدای تاسیس قانون بازار ابزارهای نوین مالی اسلامی اشاره کرد و گفت: دولت بیشترین نقش کلیدی را در انتشار انواع اوراق اسلامی دارد به طوری که هم‌اکنون دولت با هدف بازپرداخت اصل اوراق‌ سررسید شده در سال 96 به دنبال انتشار 5 هزار میلیارد تومان اوراق منفعت است. وزارت امور اقتصادی و دارایی هم‌اکنون درحال انجام اقدامات برای انتشار این اوراق است. اسماعیل‌زاده، معاون مالی گروه ایران خودرو نیز گفت: ایران خودرو تاکنون برای تامین مالی از نظام پولی استفاده می‌کرده که با هدف تنوع‌سازی در سبد مالی و تامین مالی به انتشار اوراق از طریق بازار سرمایه ورود کرده است. وی ادامه داد: این سیاست که در بازار سرمایه حضور جدی داشته باشیم، آغاز شده اما استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی نیازمند 3 فاکتور نرخ مناسب هزینه تامین مالی، کوتاه بودن زمان و تطبیق شرایط خودروسازان با اوراق است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران