شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات

| کدخبر: 117525 | |

در جریان داد و ستد‌های نخستین روز ‌کاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افزایش 19واحدی، توانست رقم 98هزار و 176واحد را به خود اختصاص دهد.

گروه بورس

در جریان داد و ستد‌های نخستین روز ‌کاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افزایش 19واحدی، توانست رقم 98هزار و 176واحد را به خود اختصاص دهد. بر این اساس در داد و ستدهای نخستین شنبه اسفند ماه، سرمایه‌گذاران بورس تهران بیش از یک‌میلیارد و 380میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از 5هزار و 808 میلیارد ریال بود و در 91هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید. افزون بر این شاخص کل بورس متاثر از رشد قیمت نمادهای سایپا، پارس خودرو، سرمایه‌گذاری غدیر، پالایش نفت اصفهان و گل‌گهر دیروز 19واحد بالا رفت. همچنین شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 0.42و 112واحد صعودی شدند. براساس این گزارش، نمادهای فولاد مبارکه و ملی مس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. افزون بر این ‌گروه‌های خودرو، فلزات اساسی و شیمیایی‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی بودند. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای مس شهید باهنر، ایران خودرو دیزل، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، محورسازان ایران خودرو، کمک فنر ایندامین، بهنوش ایران و رینگ‌سازی مشهد بود. در مقابل نمادهای سازه پویش، تکنوتار، کارتن ایران، صنایع شیمیایی سینا، داروسازی سینا، داده‌پردازی ایران و کاشی الوند با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند. سرمایه‌گذاران بورسی امروز برای خرید اوراق صکوک ایران خودرو، واحدهای صندوق امین یکم و اوراق مشارکت ملی نفت ایران بیشترین تقاضا و طولانی‌ترین صف‌های خرید را ثبت کردند. در مقابل گروهی دیگر از سرمایه‌گذاران با تشکیل صف‌های فروش طولانی تلاش کردند از اوراق صکوک ایران خودرو، واحدهای صندوق کمند، سهام مس شهید باهنر، حق تقدم سرمایه‌گذاری نیرو، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری سبزوار خارج شوند.  

 کاهش نماگر فرا بورس

در سویی دیگر فرابورس ایران در نخستین روز کاری هفته منتهی به یازدهم اسفند ماه میزبان دادوستد بیش از 260میلیون ورقه بهادار در 35‌هزار و 436نوبت معاملاتی بود که ارزش این مبادله‌ها به حدود 2هزار و 154میلیارد ریال رسید. بر این اساس حدود یک‌سوم از حجم مبادلات بازارهای 9‌گانه فرابورس دیروز در ‌بازارهای اول و دوم دست به دست شد و بدین‌ترتیب در این دو بازار شاهد نقل‌وانتقال بیش از 83 میلیون سهم بودیم که ارزش ‌بیش از 191میلیارد ریالی را به ثبت رساند. معامله‌گران سهام در بازار پایه نیز بیش از 163میلیون سهم را به ارزش افزون بر181میلیارد ریال جابه‌جا کردند که در این میان ‌‌77درصد از حجم و 81درصد از ارزش کل مبادلات این بازار به تابلو «پایه ب» اختصاص یافت. افزون بر این بیشترین حجم و ارزش در میان نمادهای بازار پایه‌یی نیز به ترتیب به حق تقدم پتروشیمی جهرم و نماد «خصدرا» متعلق به ‌شرکت صنعتی دریایی ایران تعلق گرفت. از سوی دیگر نماد معاملاتی دو شرکت لیزینگ ایران شرق و بازرگانی و تولیدی مرجان‌کار نیز درحالی بیشترین افزایش قیمت ‌را در میان نمادهای فرابورسی به همراه داشتند که نمادهای «زنگان» و «غفارس» تا سقف 4.6درصدی با بیشترین افت قیمت ‌روبه‌رو شدند. همچنین در میان نمادهای پرتاثیر بر شاخص کل فرابورس دو نماد معاملاتی «دماوند» و «زاگرس» مجموعا با بیش از 3واحد اثر ‌منفی بر آیفکس، بیشترین نقش را در افت 3واحدی این نماگر ایفا کردند. در سمت مقابل، نمادهای «ذوب» و «مارون» با حدود 2واحد اثر مثبت بر شاخص کل فرابورس مانع از افت بیشتر آن شدند تا ‌در نهایت این شاخص در ارتفاع 1093واحدی قرار گیرد. در میان اوراق با درآمد ثابت نیز اوراق مرابحه دولتی گندم در نماد «گندم 9707» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را به خود ‌اختصاص داد. در مجموع روز گذشته یک میلیون و 750ورقه به ارزش بیش از یک هزار و 608میلیارد ریال در بازار اوراق با درآمد ثابت تغییر ‌مالکیت یافت. در نهایت نگاهی به خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در نخستین روز کاری این هفته نشان می‌دهد که بیش از 85 هزار ورقه ‌تسه به ارزش بالغ بر 61 میلیارد ریال دست به دست شده است که معامله‌گران بیشترین اقبال را نسبت به اوراق تسهیلات ‌مسکن مهر ماه 96 نشان دادند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران