شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 117112 | |

بورس کالای ایران به‌عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، طی چند سال اخیر در تکاپو برای طراحی و توسعه ابزارهای مالی همراستا با نیازهای اقتصادی برآمده که عرضه مسکن متری یکی از طرح‌های پیشنهادی بورس کالا بوده است.

بورس کالای ایران به‌عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، طی چند سال اخیر در تکاپو برای طراحی و توسعه ابزارهای مالی همراستا با نیازهای اقتصادی برآمده که عرضه مسکن متری یکی از طرح‌های پیشنهادی بورس کالا بوده است. برمبنای طرح ارائه شده از سوی بورس کالا، یک فرد می‌تواند متراژ مشخصی از مسکن را خریداری کرده و در زمان تحویل، مابه‌التفاوت کیفیت آن ازجمله طبقه و نور را می‌پردازد که در همین زمینه رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران این طرح را برای بازار مسکن، رفع بخشی از دغدغه مردم برای تامین مسکن برای فرزندان و جلوگیری از شکل‌گیری حباب قیمتی در این بازار طرحی مثبت ارزیابی کرد. به گزارش مهر، مصطفی قلی ‌خسروی رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، اظهار کرد: طرح فروش مسکن متری در حالی از مدت‌ها قبل مطرح بود که اجرای آن در صورت تداوم می‌تواند در ایجاد ثبات و آرامش در بازار مسکن موثر واقع شود. وی افزود: اجرای این طرح چندین‌بار به میان آمده اما در هر مرحله با بروز چالش‌هایی، مسوولان از اجرای آن صرف‌نظر می‌کردند. این در حالی است که فروش متری مسکن طرح بسیار خوبی است که اگر به سرانجامی برسد، می‌تواند مشکلات موجود در بازار مسکن را مرتفع کند. وی با بیان اینکه طرح فروش مسکن به‌صورت متری برای هر نوع پروژه ساختمانی اعم از آپارتمان‌ها و پروژه‌های انبوه مسکونی قابلیت اجرا دارد، گفت: در بورس فروش هر پروژه‌یی می‌تواند به خریداران مسکن تعریف شود و فرد برمبنای میزان سرمایه و مکان موردنظر خود جهت تهیه مسکن می‌تواند اقدام به خرید به‌صورت متری ملک نماید.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با بیان اینکه اجرای این طرح در قالب قراردادهای سلف و پیش‌خرید نقدی با قیمت معین خواهد بود، افزود: برای عرضه مسکن متری در بورس کالای ایران باید تمام زیرساخت‌های لازم فراهم شده و با اتحادیه املاک و دفترخانه‌ها هماهنگی لازم صورت گیرد تا شناسنامه پروژه‌های موردنظر در دفترخانه‌ها ثبت شده و قدرالسهم آن به‌صورت دقیق مشخص شود. خسروی با تاکید بر اینکه ثبت این معاملات می‌تواند در کلاهبرداری‌های بازار مسکن بابت فروش یک واحد به چند خریدار موثر واقع شود، گفت: با کامل بودن اسناد و مدارک مالک و بررسی و ثبت شناسنامه یک ساختمان، از کلاهبرداری و سوءاستفاده‌های احتمالی در پیش‌فروش به چند خریدار ممانعت به عمل می‌آید، زیرا دفاتر املاک محلی در این کلاهبرداری‌ها نقشی ندارند و با ثبت دقیق این معاملات این مشکل نیز مرتفع می‌شود. رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران از لزوم ایجاد آمادگی در دفترخانه‌ها برای عرضه مسکن متری در بورس کالا سخن گفت و تاکید کرد: عرضه مسکن در بورس باتوجه به اینکه عرضه و تقاضای واقعی در آن حاکم است، در کاهش نوسانات کاذب و شکل‌گیری حباب قیمتی در بازار مسکن موثر است. البته در این رابطه رعایت اصول حقوقی بسیار

حایز اهمیت است و باید قراردادهای دو طرف برای آن تعریف شود. وی اجرای این طرح به‌صورت مستمر را در رفع دغدغه تامین مسکن مردم مثبت ارزیابی کرد و گفت: چنانچه اجرای این طرح مستمر نباشد، اعتماد مردم سلب می‌شود؛ اما با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آن ضمن تامین مسکن مردم، سرمایه‌گذاری مطمئنی نیز شکل می‌گیرد؛ اما باید فرهنگ‌سازی لازم برای عرضه مسکن متری در بورس صورت گیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران